Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הסתיו של מיכאלה
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 367
" הסתיו של מיכאלה" הוא ללא ספק הנועז, החצוף והמפתיע ביותר מבין ספריו של יוסי אבני־לוי. מיכאלה, אשה בודדה, גדושת אהבה וחמלה, מתמנה לתפקיד בכיר בעיר זרה, שאולי קיימת במציאות, ואולי לא. היא שוקעת בעבודתה הדיפלומטית ומתגוררת לבדה בבית גדול וריק, עד שיום בהיר אחד היא פוגשת במרקו, צעיר יפהפה, אתלטי ומסתורי, ונמשכת אליו בעבותות של קסם. אבל מרקו - ספק נוכל, ספק נאיבי - מסתיר ממנה סוד. ובעת שהוא סוחף אותה למסע גילוי חושני, מכושף ואפל, הוא גם כומס ממנה את מטרתו האמיתית. מי מפתה את מי? הצעיר תאב החיים את האישה הבודדה? ואולי האישה בעלת המעמד את הבחור הפשוט והעני? ומי הם הכוחות המשחקים בתשוקתם ובחיי שניהם? אם ראשיתו של הרומן האמיץ הזה ספוגה ארוטיות עזה ועשויה להיקרא כפנטסיה פרועה, הרי שמתוכה צומחת עלילה אחרת לגמרי, רומן ריגול מפותל שסופו בגידה, חרטה וחיפוש אחר סליחה. ספריו הקודמים של יוסי אבני־לוי ("רוכלי האהבות", ״שירת החטאים", "איש ללא צל", "דודה פרהומה לא היתה זונה" ועוד), חתן פרס ראש הממשלה ליצירה בשנת 2007, עוררו התרגשות והערכה, וחלקם תורגמו לכמה שפות אירופיות. הוא שירת בנציגויות ישראל בברלין, ורשה ובלגרד, ומכהן כעת כשגריר ישראל בווילנה.

הסתיו של מיכאלה

בשגרירות ישראל בנובי גארד בירת סלביה- מונתה מיכאלה קדוש כממונה זמנית וכממלאת מקום. מיכאלה, גיבורת הספר, רווקה בשנות ה- 50 לחייה, לא בלטה ביופייה אלא דווקא באופייה. היתה לה אחות אחת בעלת פיגור שכלי בשם לילי , אותה היתה פוקדת מדי ביקור בארץ ומשוחחת עמה בטלפון.

בצר לה, מכאבי הגב שלה, זימנה לה מזכירתה תור לעיסוי. שם פגשה את המעסה בעל ידי הזהב .

חייה הממלכתיים נסובו סביב טקסים. היא היתה אף מסייעת ליזמים ישראלים ובכך עלה קרנה. רבה היתה בדידותה. לצידה היו 2 עוזרים אשר לא הסתדרו ביניהם: כרמלה צוק ונמרוד כהן. השניים עשו עבותם נאמנה אך בוויכוחים ללא הרף. באחד הימים נזכרה שוב באותו מעסה והזמינה תור נוסף. אז נודע לה כי שמו של המעסה- מרקו.

משפוטר מרקו , הבחור השרמנטי מעבודתו והחל לעבוד במוסך, החלה מיכאלה להזמינו לביתה לעיסוי פרטי אשר עבר לפסים יותר אינטימיים. מפגשיהם הליליים היו תכופים למגינת ליבם של המאבטחים על בניין השגרירות, אך היו מבחינתה נקודות הרגש והריגוש בחייה השגרתיים.

שני אנשים הופיעו בחייו של מרקו, הם הציגו עצמם מהשירות החשאי של סלאביה ואיימו עליו לבל יתנגד לתכניתם  ואף ישלמו לו בנדיבות.. באם יתנגד יפרסמו את תמונותיה של אחותו הנמצאת בדובאי. מבחינתו,   כאדם שגר בבית עני, כסף היתה נקודת החולשה שלו. הוא הסכים .

הספר מגולל את הכנתם לחופשה "כעין ירח דבש" בסארייבו. מיכאלה קנתה מתנות ליום הולדתו של מרקו והא מצדו מבין שעליו ללכת בדיוק לפי תכניתם של הברנשים המאיימים שהציגו עצמם בשמות בדויים. החופשה החלה. מיכאלה נסעה בגפה, לבל תעורר חשד עם נהגה עד למלון די צנוע בסארייבו- אז נפרדה מנהגה האישי אשר הבטיח כי ישוב בתום שלושת ימי החופשה. כעבור שעות מספר הצטרף אליה מרקו. וביום לפני שובם , לקח אותה למסעדה ברחוב צר וצדדי ובסוף הארוחה הרגישה מטושטשת מאד ושני אנשים לקחוה.

חקירתו של מרקו היתה קשה גם ע"י החוקרים המקומיים וגם ע"י אנשי המוסד.  מה יעלה בגורלה של הממונה הזמנית של שגרירות ישראל?

ספר רווי רגש רומנטי כעין רומן ריגול פרי עטו של יוסי אבני-לוי שגריר ישראל בווילנה.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן