Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הספרייה האחרונה
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 300
ג'וּן לא יודעת מה היא יותר: מתגעגעת או פוחדת. מתגעגעת לאמה, הספרנית האגדית של צ'לקוט, שמתה לפני שנים והותירה חלל שג'ון לא מצליחה למלא, או פוחדת – מכל מה שמסמל חיים: עבודה חדשה, חברים, אפילו אהבה. בינתיים, יום אחרי יום, היא צועדת ברגל לספרייה הקטנה, שם היא משמשת כעוזרת ספרנית. היא אמנם יודעת להציע לכל אחד את הספר שבדיוק מתאים לו, ותושבי הכפר מעריכים את דעתה, אבל כשנגמרת המשמרת – מסתיים גם יומה. היא חוזרת הביתה, קוראת ונרדמת. ככה יום אחרי יום, ככה שנים. עד שיום אחד חדשה מרעישה מטלטלת את הכפר: סכנת סגירה מרחפת מעל הספרייה. "זה לא כלכלי" מסבירים הפוליטיקאים, אבל תושבי הכפר יודעים מה שאף פוליטיקאי לא מבין: ספרייה היא הרבה יותר מספרים. היא הלב והנשמה של המקום שבו הם חיים. קבוצת מחאה מתארגנת, אבל ג'ון אינה מסוגלת להצטרף אליה. היא חוששת מפיטורים. ויש גם חבר ילדות שחוזר אל הכפר, וג'ון חוששת ממפגש מחודש איתו. ברגע מסוים, היא יודעת, יהיה עליה לבחור: עבר או עתיד. הספריה האחרונה מאת פריה סמפסון הוא ספר אנושי ומחמם לב על עולם שיש בו חברות ועזרה הדדית, ספרים ריחניים וכבוד למורשת. ויש בו גם תקווה, כי איך אפשר בלי.

הספרייה האחרונה

הספר פותח במשפט קסום: "הספרים שאדם שואל מהספרייה מספרים עליו לא מעט".           היה זה משחקה של ג'ון, עוזרת ספרנית בספריית צ'לקוט.  היא היתה בוחרת אדם מתוך מנויי הספרייה וממציאה לו סיפור חיים בהתאם לספרים ששאל. אמה היתה ספרנית בספרייה ושם העבירה ג'ון את ילדותה. מותה של אמה טלטל את חייה שהפכו להיות די שגרתיים. היא התגוררה בבית אמה ספונה בינות ספרים רבים, ביניהם קלאסיים כמו "גאווה ודעה קדומה" . שאיפת ילדותה היתה להיות סופרת אך בשל מותה של אמה, היא גונזת את החלום. הספרייה הוותיקה היוותה מעין מקום מפלט לאנשים רבים שפקדו אותה מדי יום. היה זה מר סטנלי שפקד מדי בוקר את הספרייה והתנהג אליה בחביבות ועוד דמויות שונות ומגוונות מגיל צעיר ועד בוגר. ג'ון היתה די בודדה בחייה , לא היו לה חברים , דרכה חזרה הביתה בתום יום עבודה היתה דומה מדי יום. בימי שני נהגה לקנות אוכל מבושל – אותו תבשיל עם שעועית שחורה שאמה נהגה להכין.  האחד הימים היא פוגשת חבר ילדות מימי התיכון, אלכס אשר סייע לאביו בפאב בה נהגה לקנות את ארוחותיה. היא מוצאת עצמה משתפת אותו במחשבותיה הכמוסות ביותר.

דבר לא הכינה לבשורה הקשה מפיה של מנהלת הספרייה מרגורי, אשת ראש המועצה כי הספרייה עומדת להיסגר. הודעה זו טלטלה אותה ואת באי הספרייה שהחליטו לצאת יחד נגד ההחלטה האיומה. מארגני המחאה רצו כי תצטרף אליהם אולם מרג'ורי איימה עליה כי אם תיטול חלק במחאות ובהפגנות- היא תפוטר לאלתר. הודעה זו מצאה אותה בין הפטיש לסדן. מצד אחד- היא רצה לשמור על קיומה של הספרייה בכל דרך ומצד שני- היא חייבת לשמור על מקור פרנסתה היחיד.

מה הייתם אתם עושים במצב זה? מה החליטה לעשות ג'ון?

הספר הקסום הזה מעמיד את הערכים התרבותיים והמוסריים בחברה אל קדמת הבמה. הסיפורים האנושיים הגלומים בו חושפים את החשוב והאמתי בחיים . אי אפשר שלא להזדהות עם דמותה של ג'ון על מעלותיה ומגרעותיה. הספר זורם בעלילתו. נהניתי לקוראו, הרגשתי את ריחה את הספרייה הוותיקה ונזכרתי בקלסיקות  שהיוו גם מקור ילדותי.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן