Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הספרייה האחרונה
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 300
ג'וּן לא יודעת מה היא יותר: מתגעגעת או פוחדת. מתגעגעת לאמה, הספרנית האגדית של צ'לקוט, שמתה לפני שנים והותירה חלל שג'ון לא מצליחה למלא, או פוחדת – מכל מה שמסמל חיים: עבודה חדשה, חברים, אפילו אהבה. בינתיים, יום אחרי יום, היא צועדת ברגל לספרייה הקטנה, שם היא משמשת כעוזרת ספרנית. היא אמנם יודעת להציע לכל אחד את הספר שבדיוק מתאים לו, ותושבי הכפר מעריכים את דעתה, אבל כשנגמרת המשמרת – מסתיים גם יומה. היא חוזרת הביתה, קוראת ונרדמת. ככה יום אחרי יום, ככה שנים. עד שיום אחד חדשה מרעישה מטלטלת את הכפר: סכנת סגירה מרחפת מעל הספרייה. "זה לא כלכלי" מסבירים הפוליטיקאים, אבל תושבי הכפר יודעים מה שאף פוליטיקאי לא מבין: ספרייה היא הרבה יותר מספרים. היא הלב והנשמה של המקום שבו הם חיים. קבוצת מחאה מתארגנת, אבל ג'ון אינה מסוגלת להצטרף אליה. היא חוששת מפיטורים. ויש גם חבר ילדות שחוזר אל הכפר, וג'ון חוששת ממפגש מחודש איתו. ברגע מסוים, היא יודעת, יהיה עליה לבחור: עבר או עתיד. הספריה האחרונה מאת פריה סמפסון הוא ספר אנושי ומחמם לב על עולם שיש בו חברות ועזרה הדדית, ספרים ריחניים וכבוד למורשת. ויש בו גם תקווה, כי איך אפשר בלי.

הספרייה הייתה כל עולמה של ג'ון עוד מגיל צעיר שכן אימה נחשבה לספרנית המיתולוגית שם. לאחר מותה, נוטשת ג'ון את חלומה ללמוד באוניברסיטה ולהפוך לסופרת, ובמקום היא מתחילה לעבוד בספרייה כעוזרת ספרנית. מעבר לספרייה ולאנשים שלהם היא עוזרת שם, אין לה הרבה בחיים. חברותיה כבר לא בקשר עמה, אין לה אהבה אלא רק בדידות גדולה ושגרה משעממת שאותה היא מקפידה לשמר. אפילו את הבית שלה היא לא שינתה בכלל מאז מותה של אימה ולא זרקה את חפציה. ג'ון נאחזת בעבר ומפחדת, משום מה, לחיות את החיים.

יום אחד מודיעה המועצה המקומית כי עקב חוסר תקציב בכוונתם לבחון את המשך דרכה של הספרייה וכי ייתכן מאוד שהיא תיסגר. ההודעה מכה את תושבי העיירה ובעיקר את ג'ון בהפתעה גדולה. הם לא ציפו לזה שכן הספרייה משמשת להם כמקום חברתי לכל דבר. גם בשביל ג'ון היא הרבה מעבר למקום עבודה.

תושבי העיירה מחליטים להתאגד ולהתנגד לרוע הגזירה ומצפים מג'ון שתצטרף למחאתם. אך היא, הביישנית והשקטה שהבוסית שלה אסרה עליה להשתתף בכל הפגנה, נאלצת לסרב בעל כורחה. היא רוצה לעזור להם, אך היא מפחדת ולא בטוחה כיצד תוכל להשפיע.

מה יעלה בגורל הספרייה? האם ג'ון תתפוס קצת אומץ ותילחם למען המטרה החשובה? תקראו ותגלו.

דעתי על הספר:

"הספרייה האחרונה" הוא ספר לאוהבי ספרים וספריות. ניכר כי הסופרת אוהבת את המילה הכתובה שכן היא מרבה להזכיר בספרה ספרים קלאסיים חשובים ואף שאבה מהם השראה. יתרה מכך, הספר הזכיר לי למה אני כל כך אוהבת ספריות ואף גרם לי לקחת את בנותיי לספרייה לראשונה מאז החלה הקורונה. ספרייה זה הרבה מעבר למקום שקט עם המון ספרים. זה מקם מפגש חברתי וכיפי שמעניק חוויה נוספת לקריאה.

ג'ון הייתה מבחינתי אנטי גיבורה שהתפתחה ככל שהעלילה התקדמה. מנערה ביישנית ומופנמת שמפחדת מהצל של עצמה, לבחורה שנוקטת יוזמה ונלחמת על מה שחשוב לה בדרכה השקטה והעדינה. אהבתי אותה על דרכיה ועל מעשיה.

יש המון דמויות בספר אבל זה לא מסבך את העלילה שכן כל אחת מהן תורמת לה והופכת אותה למיוחדת, אם כי קצת מונוטונית. רק אחרי חצי ספר הסופרת מעלה הילוך והעלילה מתקדמת בקצב מהיר יותר.

"הספרייה האחרונה" הוא ספר מקסים לאוהבי המילה הכתובה ולאלו שנהנים לשבת בספרייה.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן