Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הספרייה בפריז
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 427
פריז, 1939: זו תקופה נהדרת לאודיל הצעירה. החיים נפתחים בפניה כמו ספר אהוב. יש לה בן זוג יקר, קצין משטרה מבטיח. יש לה עבודה שהיא נהנית בה, בספרייה האמריקאית בפריז. הספרים והסופרים, הסטודנטים, אנשי הרוח שהיא פוגשת – כולם מסחררים את ראשה. מה עוד יכולה לבקש לעצמה אישה כמוה? עולמה של אודיל מתהפך באחת כשהעיר נכבשת על ידי הנאצים. עתה, עליה להילחם על כל מה שיקר לה, על כל מה שהיה עד לפני רגע מובן אליו. לרבות הספרייה, מרכז חייה. האם ניתן להשאיר אותה פתוחה למרות מוראות המלחמה? האם עבור ספר שווה לסכן חיים? אודיל יוצאת למאבק, עם חבריה הספרנים. הם יודעים: בפריז הכבושה כל החלטה שתקבל הרת גורל, וכל צעד עלול להניח אותך בצד הלא נכון של ההיסטוריה. הספרייה בפריז מאת ג'נט סקזליאן צ'ארלס זכה להצלחה עולמית מסחררת, היה לרב מכר של הניו יורק טיימס, הוושינגטון פוסט והיו-אס-אי טודיי, וזכויות התרגום שלו נמכרו לשלושים מדינות.

פריז 1939, אודיל חדורת מטרה להתקבל למשרה בספריה הגדולה. היא סיימה בהצלחה את לימודי הספרנות שלה, ספרים היו כל עולמה. היא מגיעה לראיון עם מיס רידר, ראיון שלא ממש ענה לציפיות שלה ונשלחה הביתה עד לקבלת התשובה.

אודיל קיבלה את העבודה הנכספת, לא היה לה מושג שהיא תמצא בספריה יותר מעבודה מכניסה. מלבד העובדה שהיא מצאה עיסוק שהיא אוהבת וכסף נכנס לחשבון הבנק שלה (רצתה להיות עצמאית), היא הכירה את מרגרט, אשת דיפלומט אנגלי שהחלה להתנדב לעבודה בספריה וכן מצאה דרך לבריחה מהמציאות הלא פשוטה שהחלה לשרור באותה תקופה.
רוחות מלחמה נשבו, הגרמנים התחזקו, מוסוליני הצטרף אליהם והמוני פליטים ספרדים הציפו את צרפת.
הספריה, הספרים והחברה הנעימה שם היוו לה מקום מפלט הן מרוחות המלחמה וגם מהמצב בבית כשגילתה שלאביה יש מאהבת.

הספריה לא רק היתה אי של שקט ומקום מפלט רק עבור אודיל. היא היתה כן גם עבור גברת כהן היהודייה ורבים אחרים. הם היו רגילים לבוא לשוטט בין המדפים, לפגוש אנשים ולקרוא ולהשאיל כתבי עת וספרים. היו אנשים קבועים שפקדו אותה והספריה היתה חלק מסדר יומם.

עד ש… הנאצים הגיעו גם לספריות. הם החרימו חלק מהספרים שלטענתם תוכנם לא היה ראוי, הם הגבילו את הכניסות אליהם בין השאר ליהודים, הם ניסו לשלוט בתרבות וברוח של הנכבשים.
אסרו על היהודים להכנס לספריות ולהשאיל ספרים בין שאר האיסורים שגזרו. נשות הספריה ואודיל בניהם היו נחושות לשמור על רוחם של הקוראים הנאמנים שלהן והחליטו לשמור על כולם בכל מחיר. זה עלה להם בלא מעט מאמץ, תושיה ואומץ לב.

המצב החמיר והפני אודיל וחבריה עמדו דילמות קשות, הם היו צריכים להתמודד עם מצב בלתי אפשרי…

הסיפור השני שמסופר במקביל מספר את סיפורה של לילי בת ה 12 במונטנה של שנת 1983. גרה לידה אישה מיסתורית שכונתה אלמנת המלחמה. בעלה מת מזמן, היא לא דיברה עם אף אחד וכשלילי הציצה לה בדואר רק אז גילתה את שמה המלא. הם ידעו שמקורה בצרפת והסתקרנו להכיר מקרוב את סיפורה.
כשלילי נתבקשה לכתוב עבודה על צרפת היא ניצלה את ההזדמנות וביקשה מהשכנה את עזרתה. זה היה מוזר בהתחלה, היא היתה חשדנית ומסוגרת אבל מהר מאוד נפתחה וענתה לשאלות של לילי ואימה.
השכנה הפכה להיות דומיננטית בחייה לאחר שאימה של לילי חלתה ומתה, היא שמרה עליה והן בילו הרבה יחד. השכנה היתה טובה אליה ולילי לא הבינה מדוע חייתה לבדה? מדוע לא חזרה לבקר בפריז שאהבה כל כך?
היו לה הרבה שאלות ומעט מידי תשובות. משהו קרה לה שם. אולי היתה לה סיבה לברוח?

סיפרתי לכם הרבה ולא סיפרתי לכם כלום. הרבה קרה בשני צירי הזמן של הספר הזה, כדי לדעת מה קרה ואיך יתחברו הסיפורים אתם כבר תגלו לבד.

ספר מרגש על דמויות בלתי נשכחות שנכנסו לי ללב, עלילה מרתקת, כתיבה כובשת, מעט היסטוריה וגם תובנות לחיים.

סיפור על אומץ, אהבה, הקרבה, יאוש ותקווה ורצון לחיות חיים נורמליים בצל הטירוף שחוו בצרפת הכבושה.

טוסו לקרוא, קריאה נעימה!

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן