Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
הספרייה בפריז
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 427
פריז, 1939: זו תקופה נהדרת לאודיל הצעירה. החיים נפתחים בפניה כמו ספר אהוב. יש לה בן זוג יקר, קצין משטרה מבטיח. יש לה עבודה שהיא נהנית בה, בספרייה האמריקאית בפריז. הספרים והסופרים, הסטודנטים, אנשי הרוח שהיא פוגשת – כולם מסחררים את ראשה. מה עוד יכולה לבקש לעצמה אישה כמוה? עולמה של אודיל מתהפך באחת כשהעיר נכבשת על ידי הנאצים. עתה, עליה להילחם על כל מה שיקר לה, על כל מה שהיה עד לפני רגע מובן אליו. לרבות הספרייה, מרכז חייה. האם ניתן להשאיר אותה פתוחה למרות מוראות המלחמה? האם עבור ספר שווה לסכן חיים? אודיל יוצאת למאבק, עם חבריה הספרנים. הם יודעים: בפריז הכבושה כל החלטה שתקבל הרת גורל, וכל צעד עלול להניח אותך בצד הלא נכון של ההיסטוריה. הספרייה בפריז מאת ג'נט סקזליאן צ'ארלס זכה להצלחה עולמית מסחררת, היה לרב מכר של הניו יורק טיימס, הוושינגטון פוסט והיו-אס-אי טודיי, וזכויות התרגום שלו נמכרו לשלושים מדינות.

הספרייה בפריז

שתי אהבות התחברו לי בספר המופלא הזה: האחת- ספריות וספרים. מה לעשות? קוראת ספרים מושבעת מאז שאני זוכרת את עצמי. בהיותי ילדה צעירה , הייתי הולכת לספריה קטנה וחשוכה מעין חנות.. אבל הריח בה היה משכר. ניחוח הספרים הישנים והחדשים כאחד. השנייה- תקופת מלחמת העולם השנייה כן, בשל החיבור המשפחתי לתקופה.

הספר מוביל אותנו להיכרות מעמיקה של ספרנית צעירה אודיל, בעלת תואר בספרנות. היא עמלה קשה עד שהתקבלה לעבוד בספרייה האמריקאית בפריז. עוד בגילה הצעיר נחשפה לרזי שיטת דיואי לקטלוג ספרים וכל מילה בחייה היתה אצלה מקוטלגת. היה חשוב לה להוכיח לאביה שהתנגד לעבודתה זו , שהיא יכולה להיות עצמאית ולנהל את חייה במקום שינהלו עבורה. משפחתה, יש לומר, נוקשה ומיושנת במקצת. אביה מנסה לשדך לה בני זוג ללא הואיל.

הספרייה מהווה מקום מפלט מצרותיה אלו והיא שוקעת בעבודתה. חריצותה ניכרת . היא מתחברת לקוראים קבועים . לכל אחד האפיונים שלו. היא מתחברת למרגרט, אשת דיפלומט אמריקאי וחושפת בפניה את רזי הספרים . אט אט הופכת מרגרט לחברתה הטובה ולאשת סודה. גם עבורה הספרייה הופכת למקום של נחמה בחייה המשעממים.

מערכת יחסים נרקמת בינה לבין פול, קצין משטרה מוערך והשניים מתאהבים בקצב משלהם . התקופה- מלחמת העולם השנייה- המציאות העולמית מכתיבה לספרנים ולמנהלת הספרייה גב' רידר עבודה שונה. היא מפסיקים לתת שירות ליהודים בספרייה אך ממשיכים ללכת תוך חירוף נפש לבתי הקוראים הקבועים היהודים ולהשאיל להם ספרים. אודיל נשאה ספרים לפרופ' כהן שאך זה סיימה לכתוב טיוטת מחקר ובקשה מאודיל לשמור עליה. לא פעם נתפסה בידי הגרמנים שחלשו על העיר והצליחה להימלט מחשדנותם.  בנוסף היא מתמודדת עם דאגתה לאחיה התאום שהתגייס למלחמה. מה יעלה בגורלו?

סיפור מקביל הוא סיפורה של לילי. השנה 1983- מונטנה. נערה צעירה שמחלת אמה הוביל אותה לקשר מיוחד עם שכנתה – אודיל. מוכר? הקשר המיוחד אשר נרקם לו בין לילי לאודיל מוביל להתפתחותה של עלילה מרגשת ומחברת בין עולמות שונים ובין תקופות שונות. ספר כידוע לכם, מחבר בין עולמות. איך עמדה הספרייה האמריקאית במלחמה? מה עלה בגורלה של אודיל? זאת נותר לקורא לגלות בעצמו. ספר שלא יכולתי להרפות מידיי . נשמתי שוב את ריחות הספרים כילדה צעירה באותה ספרייה קטנה . מומלץ בחום!

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לעשרה (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן