Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
הספרייה בפריז
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 427
פריז, 1939: זו תקופה נהדרת לאודיל הצעירה. החיים נפתחים בפניה כמו ספר אהוב. יש לה בן זוג יקר, קצין משטרה מבטיח. יש לה עבודה שהיא נהנית בה, בספרייה האמריקאית בפריז. הספרים והסופרים, הסטודנטים, אנשי הרוח שהיא פוגשת – כולם מסחררים את ראשה. מה עוד יכולה לבקש לעצמה אישה כמוה? עולמה של אודיל מתהפך באחת כשהעיר נכבשת על ידי הנאצים. עתה, עליה להילחם על כל מה שיקר לה, על כל מה שהיה עד לפני רגע מובן אליו. לרבות הספרייה, מרכז חייה. האם ניתן להשאיר אותה פתוחה למרות מוראות המלחמה? האם עבור ספר שווה לסכן חיים? אודיל יוצאת למאבק, עם חבריה הספרנים. הם יודעים: בפריז הכבושה כל החלטה שתקבל הרת גורל, וכל צעד עלול להניח אותך בצד הלא נכון של ההיסטוריה. הספרייה בפריז מאת ג'נט סקזליאן צ'ארלס זכה להצלחה עולמית מסחררת, היה לרב מכר של הניו יורק טיימס, הוושינגטון פוסט והיו-אס-אי טודיי, וזכויות התרגום שלו נמכרו לשלושים מדינות.

"הספרייה בפריז" הינו רומן היסטורי המתרחש בפריז בעת הכיבוש הגרמני במלחמת העולם השנייה ובארצות הברית בשנות ה-80.

אודיל אוהבת ספרים יותר מכל דבר אחר. היא אפילו יודעת בעל פה את שיטת דיואי לקטלוג ספרים. בתחילת הספר היא מתקבלת לעבודת החלומות שלה – ספרנית בספרייה האמריקאית בפריז. שם היא פוגשת אנשים שישנו את חייה: מיס רידר מנהלת הספרייה, מרגרט הבריטית שנשואה לדיפלומט והופכת לחברתה הטובה, ביטסי ממחלקת ספרי הילדים ועוד. אודיל מאורת שכן היא עצמאית ועוסקת במה שהיא אוהבת בעולם.

אומנם לא כל משפחתה תומכת בכך שהיא תעבוד. אביה הוא מפקח במשטרה והוא מעדיף שבתו תתחתן ותנהל משק בית. הוא מנסה לשדך לה בחורים באופן תדיר עד שלבסוף אודיל מתאהבת באחד השידוכים, פול שעובד במשטרה גם כן ואוהב ספרים כמוה. הייד שתומך בה הוא אחיה התאום רמי שלומד משפטים אך מעדיך להשקיע את זמנו ומרצו בעזרה לחלשים.

כשנאצים כובשים את פריז הספרייה האמריקאית מתנהלת ב-2 דרכים. מצד אחד היא מנסה להישאר פתוחה תחת החוקים הנוקשים של הגרמנים שמחרימים חלק מהספרים. מצד שני הם רוצים לתרום למאמץ המלחמתי על ידי כך שהם מצילים את "הספרים האסורים" ומעלים את מורל המנויים באמצעות משלוחי ספרים.

במקביל העלילה מספרת גם על לילי, נערה אמריקאית המתגוררת עם הוריה בעיירה קטנה שבה כולם מכירים את כולם וכולם מרכלים על כולם. לילי סקרנית מאוד לגבי שכנתה הצרפתייה המכונה "אלמנת המלחמה". היא מנצלת את העובדה שעליה להכין עבודה על צרפת ומבקשת לראיין את שכנתה שמסכימה ואף נפתחת בפניה. הן הופכות לחברות טובות, השכנה היא מעין מנטורית ללילי שעוברת תקופה קשה בחייה.

דעתי על הספר:

אני אוהבת לקרוא ספרים שעוסקים באהבה לספרות וב"הספרייה בפריז" אהבת הספרות נוכחת מאוד. מאוד הזדהיתי עם אודיל שקוראת המון. וכן, גם לי יש חלום לעבוד בספרייה. אולי בפנסיה אגשים אותו.

למשחה יש תפקיד חשוב בספר הזה. מצד אחד אודיל שמנסה להתפתח למרות איסורי משפחתה ולהגן עליהם מאימי הנאצים ומצד שני לילי שמנסה להתפתח, לשרוד ולגלות את עצמה בתוך גבולות משפחתה המשתנה.

עלילת הספר חושפת צד נוסף של המשפחה שלא הכרתי – עבודתם הרוחנית כמעט של הספרנים שניסו לעודד את האנשים ולתת להם תקווה בכך שהעניקו להם ספרים מעוררי השראה.

ההתחלה של הספר איטית ואני שמחה שלא נרתעתי מזה כי אחר כך העלילה הופכת למעניינת, מרתקת ומרגשת. היו קטעים שבכיתי, שהתרגשתי וגם שכעסתי על הדמויות הראשיות, בעיקר על אודיל שלעיתים התנהגה בפזיזות ובביקורתיות יתר. מעבר להיסטוריה קיבלתי מהספר הון תובנות לחיים. מדובר בספר מרגש ומיוחד שמציג צד חדש של המלחמה באופן סוחף ומעורר הערצה.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן