Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הסלון
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 362
הסלון הוא רומן היסטורי הפורש את חייהן של שלוש חברות, בנות למשפחות יהודיות אמידות מכובדות ובעלות ממון החיות בברלין של המחצית השנייה של המאה ה-18, ברלין של כיבוש נפוליאון ושל הלאומיות המתעוררת, של עידן הנאורות, של רוסו, קאנט וגתה ושל קהילה יהודית מתבדלת המיטלטלת בין קדמה למסורת, בין תקווה לשוויון לבין ייאוש קיומי. הסלון נכתב לאחר תחקיר מעמיק ורב-שנים ומגולל את חייהן של רחל לוין, שניהלה את הסלון הספרותי החשוב ביותר בברלין, דורותיאה שלגל, שכתבה את אחד הרומנים המוצלחים של אותם הימים, פלורנטין, והנרייטה הרץ, דמות נערצת אך גם שנוייה במחלוקת שהייתה ידידתו הטובה ביותר של פרידריך שליירמאכר, אבי התיאולוגיה הפרוטסטנטית המודרנית. שלושתן היו דמויות מרכזיות בחיי התרבות של גרמניה, ואף שנולדו משוללות זכויות מעצם היותן נשים ויהודיות, הן חפשו כל חייהן אחרי אושר, אהבה והגשמה עצמית - ושילמו על כך מחיר. מיכל זוהר בן-דור, בוגרת לימודי כתיבה במכללת מנשר. בעלת BA במדעי הרוח ו-MA בתקשורת וניו מדיה. מנהלת עסק לכתיבה שיווקית ׳מילה טובה׳, כותבת שירה שהתפרסמה בעיתונות, ברשת ובאנתולוגיה כתובה, בלוגרית, מנהלת את קבוצת הפייסבוק ׳נשים קוראות נשים׳ ומנחה סדנאות כתיבה.

במחצית השנייה של המאה ה-18 נולדות ל-3 משפחות בברלין, בנות, לכל משפחה בת אחרת, אך מהר מאוד הן יהפכו לדבוקה אחת. באותה תקופה בברלין יש המון שינויים, המהפכה הצרפתית מביאה עימה את כיבושי נפוליאון, הלאומיות מתחילה להתעורר, רעיונות החופש ושיוון הזכויות עולים בכל מקום, והמחשבה של בני האדם מתרחבת. כל אלו מביאים לתופעת הסלונים, שיהיו אהובים על שלוש גיבורות הספר שלנו, רחל לוין, דורותיאה שלגל והנרייטה הרץ, נשים מרכזיות ושנויות במחלוקת בחיי התרבות הגרמנית באותה תקופה, למרות היותן נשים יהודיות.

כשראיתי את הספר הזה התלבטתי, התקציר מושך, והכריכה נראית מבטיחה, משהו בה הזכיר לי את כריכות הספרים של קריסטין הרמל, אבל לא הייתי בטוחה איך העלילה תהיה, הספר מבוסס על סיפור אמיתי, ולמרות שכתוב עליו רומן היסטורי, חששתי שהוא יהיה עיוני מידי, ואת החלק העיוני על הדמויות כבר למדתי בקורס בהיסטוריה, ועכשיו דווקא חיפשתי לעצמי את החלק האחר, הסיפור שמעבר, סיפור שכולל מחשבות ורגשות. בסוף, כמו שאתם יכולים לנחש, החלטתי לקרוא את הספר, ואני לא מתחרטת על הבחירה.

הספר הביא לי בדיוק את מה שחיפשתי, למדתי על רחל, על דורותיאה ועל הנרייטה הרבה דברים שבלימוד 'יבש' לא באמת הצלחתי ללמוד, יש משהו בסיפור, שמעצים הרבה דברים שלפעמים חסרים בלימוד. בקריאה, הדמויות של שלוש הנשים נצבעו לי פתאום בצבע, והתמונות שלהן, שכבר ראיתי לפני, קיבלו חיים. וזוכרים שדיברתי על הכריכה המושכת? בשבת כשהייתי אצל חברה, והוצאתי את הספר לקריאה, כל אחת מבנות המשפחה ניסתה להבין על מה מדבר הספר, בעיניהן, הכותרת הייתה מוזרה ומסקרנת, ואני מצאתי את עצמי מרצה להן על תופעת הסלונים, ועל שלוש הנשים המוזכרות בספר.

הכתיבה של בן-דור היא כתיבה שמפיחה חיים, למרות שהסיפור התרחש לפני 250 שנה בערך, והשפה שלו מותאמת לתקופה, הספר זרם והיה מעניין וסוחף. הספר מתאים למי שמתעניין בהיסטוריה, אבל גם למי שמתעניין בתרבות. הוא מתאים גם לאנשי הצדק, שמוחים על חוסר שיוון, ומתאים גם לפמיניסטיות שרוצות לראות העצמת נשים מהי, ולמרות כל המסרים שהוא מעביר בתוכו, הרגשתי, שהספר הזה לא בא להעביר שום מסר, אלא לספר סיפור.

שורה תחתונה: המציאות משתנה, וגם אנחנו!

רעות אסתר פנקוס

לומדת חינוך, עובדת בסטימצקי ומכורה לריח של ספרים וגם לקריאה בהם.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן