Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
thestoryofthenewfamilyname
קטגוריה:
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגות: ,
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 496
המסע המהפנט בן ארבעת הכרכים, המסעיר את הקוראים בארבעים ארצות – מסע שנפתח ב"החברה הגאונה" – נמשך במלוא עוזו בכרך השני של הרומאנים הנפוליטניים מאת אלנה פרנטה, "הסיפור של שם-המשפחה החדש". הספר השני חובק כשבע שנים מחייהן של שתי החבֵרות, מגיל 16 עד 23, מתחילת 1960 ועד סוף 1966. פרנטה ממשיכה להחיות בו באמינות יוצאת-דופן את כל גלריית הדמויות הרחבה של השכונה, המוכּרת לנו מן הכרך הקודם – למעשה, ב-496 עמודי הספר לא נוספו יותר משבע-שמונה דמויות חדשות – אך התמורות בחיי כולן מדהימות. הספר כה מצליח להנחית שוב ושוב הפתעות מרעישות חדשות, עד ש"הטיימס" הלונדוני כתב על פרנטה שהיא מעין "בלזק הפוגש את 'הסופרנוס' וכותב מחדש את התיאוריה הפמיניסטית". הקשר הסימביוטי הייחודי בין לִילה לאלנה עוד מעמיק בספר השני, חרף כל התהפוכות. אכן, נמצא בו יותר קנאה בין השתיים, יותר שנאה, וגם תחרות על בקיאות, על כתיבה, ואפילו על לבו של גבר; ילכו ויתרחבו תקופות של נֶתק בין השתיים; ובעוד אלנה נראית כמי שהולכת ובונה את עצמה, נדמית לִילה כמי שדווקא מוחקת את עצמה בהרס עצמי. ואף-על-פי-כן, עדיין כל אחת מן השתיים מממשת את חלומותיה של האחרת, נפרמת ונבנית מתוך מה שהיא לוקחת מחברתה, תוך כדי שהיא חווה את עצמה – במתח ובהיקסמות – לעומת האחרת, לנוכח מבטה המדומיין. בין המעשים הדרמטיים שעושה אלנה אין כמעט אחד שלא נועד להעמיד "מכת נגד" למה שנראה לה שעושה כרגע חברתה. והשורשים העמוקים שנטעה האחת באחרת אפילו בגיל עשר, מצמיחים משהו מרחיק-לכת עכשיו, בגיל 23.

העלילה:

"הסיפור של שם המשפחה החדש" הוא השני בסדרת הרומנים הנפוליטניים של אלנה פרנטה וממשיך מאותה נקודה בה הסתיים הספר הראשון – חתונתה של לילה. העלילה עוקבת אחרי חיי הנישואין המיועדים לכישלון של לילה ובעלה ואחר התקדמותה של אלנה בלימודים.

לילה בנישואיה הגשימה את חלומה מילדות, להיות עשירה. לבעלה יש כמה נכסים, משפחתה פתחה את מפעל הנעליים המיוחס, ולמרות זאת משהו לא שלם והיא לא מרוצה. היא לא אוהבת את בעלה, לא מצליחה להיכנס להריון וחווה בדידות ואלימות קשה.

אלנה, לעומתה, נותרת ענייה וממשיכה בלימודיה עד שהיא אפילו מגיעה ללמוד בפיזה. למרות הצטיינותה האקדמית והערכה לה היא זוכה בקרב מוריה וחבריה לספסל הלימודים, היא לא מרוצה מעצמה. היא לא מצליחה להתאהב באף גבר ודווקא הבחור בו היא כן מאוהבת נמצא מחוץ לתחום בעבורה.

יחסי החברות בין הבנות מורכבים יותר. כשאחת שוקעת, השנייה פורחת, ולהפך. חברותן לא רציפה והן לא תמיד שומרות על קשר הדוק. הן לא מסכימות זו עם זו ולכן גם נוצר ביניהן ריב גדול המוביל לנתק ממושך. ניתן לתאר את הקשר שלהן כקשר של אהבה-שנאה רווי בתהפוכות ובקנאה. לילה מקנאה באלנה על הצטיינותה בלימודים בעוד שאלנה מקנאה בה על עושרה ויחסיה עם הגברים.

אף על פי כן, הקשר ביניהן חזק, אם כי הן לא תמיד מודות בכך. הקנאה, במקום לשגע אותן גורמת לכל אחת לגדול ולהתפתח ולנסות להשיג את מה שלשנייה יש. זוהי ברובה קנאת סופרים, ממנה הן צומחות ומערכת היחסים שלהן מתחזקת.

דעתי על הספר:

כמו ב"חברה הגאונה" גם בספר הנוכחי יש המון התרחשויות והמון דמויות מוכרות וחדשות. כתיבתה של פרנטה נותרת לא רבב וגובלת בגאונות בעיניי. היא מתארת ללא פילטרים את המתרחש ואני כקוראת ממש הרגשתי שאני שם עם לילה ואלנה בנאפולי עדה לכל. היא לא מחסירה דבר – העסקים, האלימות, האהבות, הרכילות, הסכסוכים והמחשבות של כל אחד.

שוב עולה השאלה הלא פתורה מיהי החברה הגאונה – לילה שמצליחה לסובב את כולם על האצבע הקטנה שלה או אלנה שעושה חיל באקדמיה?

קשה לי לומר עם מי מהן הזדהיתי יותר כי בדומה ליחסים ביניהן, גם היחסים ביני לבינן היו מלאי תהפוכות. אהבתי את החוזק של לילה ואת רצונה להגשים את עצמה למרות סביבתה המגבילה אותה, אך שנאתי את הדרך בה היא ניסתה להשיג זאת. לעיתים, גם לא אהבתי את יחסה המזלזל לאלנה, בעיקר כשהיא חשה שחברתה מוצלחת ממנה.

הזדהיתי עם אלנה בתחום הלימודי, כמוה גם אני השקעתי רבות בלימודיי ואני אוהבת לקרוא ולהעשיר את הידע שלי. אולם כעסתי עליה רבות כל פעם כשביטלה את עצמה מול לילה או כשניסתה להידמות לחברתה. אלנה, בעיניי, היא הצלע החלשה בזוגיות. חוסר הביטחון והערכה שלה כלפי עצמה עצבן אותי מאוד ולא פעם רציתי לטלטל אותה ולהניח מולה מראה שתראה לה את מעלותיה.

"הסיפור של שם המשפחה החדש" מעולה כקודמו ואולי אף יותר כי הוא מביא לקצה את היחס בין לילה לאלנה. הוא סוחף, מותח ומעניין. אי אפשר להישאר אדישים במהלך הקריאה. פרנטה טוותה סיפור אנושי חזק וכה אמיתי וכואב. לאחר הקריאה לקח לי יומיים לעכל את כל מה שקרה ולהמשיך הלאה לספר הבא.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן