Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הסיפור שלי עם אליס
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 320
1969. בעוד לונדון חוגגת "קיץ של אהבה", גילדה מאייר שקועה בחרטה על שגיאות העבר. היא עזבה את ביתה ואת בנה האהוב רוּבּן כשהיה רק ילד ופוחדת שהוא לעולם לא יסלח לה. כשרוּבּן מתחתן עם אליס, גויה בלונדינית קטנטונת, גילדה רואה בזה את הדחייה האולטימטיבית. נראה שבנה הקר והמנוכר השתנה כליל בעקבות האהבה, אותה אהבה שהיא רצתה להעניק לו כל חייו. מה יש לאשתו הטרייה שלה אין? עד כמה תרחיק לכת כדי למצוא את התשובה? האובססיה של גילדה תוביל לחשיפת אמיתות מזעזעות מהעבר. הסיפור שלי עם אליס הוא רומן מרגש ומטלטל על ההחלטות שמגדירות את חיינו, על שבריריותה של האהבה ועל הקשר המחבר בין אם ובנהּ. פרנצ'סקה ג'קובי למדה פסיכולוגיה באוניברסיטת ססקס ולאחר מכן נסעה ללמד אנגלית בטורקיה ובצ'כיה. לאחר שובה לעיר הולדתה לונדון החלה לעבוד כעיתונאית והיום היא משמשת כעורכת ב-Financial Times. הסיפור שלי עם אליס הוא רומן הביכורים שלה.

 

שנת 1969

גילדה מאייר היא אישה יהודיה בת 53, גרושה פעמיים ואמא לרובן שזה עתה נישא לאליס, צעירה גויה שגילדה לא מסמפטת מהרגע הראשון.
אליס משתדלת להתקרב לגילדה ואף מזמינה אותה למפגשים אבל גילדה עדיין מפגינה ביקורתיות כלפיה ומחפשת אותה בציציות וככל שהיא מנסה לקרב אליה את בנה, הוא מצידו לא מעוניין בקרבתה ושומר לה טינה על משקעי ילדותו שבה גדל בחסות מטפלת וגילדה שסבלה מדיכאון אחרי לידה כמעט ולא הקדישה לו זמן ותשומת לב.
עכשיו בבגרותה, גילדה מרגישה בודדה ועזובה והיא רוצה להשתנות ולקרב אליה את בנה האובד אבל יתכן שכבר איחרה את הרכבת.  חברתה היחידה בעולם היא מרגו, שאותה הכירה לראשונה בילדותה והיא נמצאת שם בשבילה באש ובמים למרות שגם לה גילדה לא מספרת את האמת על יחסיה הטעונים והשבורים עם בנה יחידה.

במובנים מסויימים אנחנו עדיין תקועות זו עם זו, מרגו ואני. לעתים קרובות אני חושבת שאנחנו כמו שמיכת ביטחון זו לזו יותר מאשר חברות.  הרבה פעמים ניסיתי להתנער ממנה, אבל היא כמו רהיט בחיי והיא מתייצבת אותי. (עמ' 50)

גילדה נזכרת לאחור בילדותה בהמבורג, כשגדלה בצלה של אחותה הבכורה והמוצלחת לנה, ועם הוריה – אביה איש העסקים הקר ואמה קלת הדעת.
כל חייה היא הרגישה לא אהובה ולא רצויה ובגיל צעיר אף עברה ללמוד בפנימייה באנגליה ונאלצה להיפרד ממשפחתה.
כשהיתה גילדה נערה צעירה, חיתן אותה אביה עם פרנק, איש עסקים יהודי גרמני המבוגר ממנה בשנים רבות ולמרות שהיא חיה חיי נוחות לצידו, האהבה לא פרחה ביניהם.
לאורך כל חייה עברה גילדה משברים רבים וטלטלות בצל הבליץ באנגליה והיא הפכה ברבות השנים לאישה בודדה, מרירה וביקורתית.
גילדה עושה הכל כדי להתקרב לבנה רובן, היא מוכנה לעשות הקרבות אישיות ובלבד שרובן יאהב אותה ויקבל אותה, היא גם עושה הרבה טעויות בדרך ומכה על חטא אבל לבו של רובן קשה כמו אבן והוא לא מוכן לסלוח ולשכוח.
הישועה מגיעה דווקא מצד כלתה שמרגישה רחמים כלפי גילדה והיא החוט המקשר בין החמות לבנה.

האם יצליחו גילדה ורובן להתגבר על משקעי העבר ולהפוך למשפחה חמה ואוהבת?

הספר הזה שבר לי את הלב, בתחילת העלילה לא הרגשתי חיבור לדמותה של גילדה, אפילו נרתעתי מדמותה של האישה המרירה והשיפוטית הזאת, במיוחד כלפי כלתה שהיתה באמת מקסימה והשתדלה לקרב ולרצות את גילדה אבל אחרי שקראתי לעומק על ילדותה ובגרותה של גילדה, הצלחתי להבין מהאין הכל נובע.
גילדה לא היתה ילדה אהובה ולכן גם לא ידעה כיצד להיות אמא אוהבת כלפי רובן, היא גדלה בתקופה שנשים היו כנועות ולא ידעו להתמרד מול הוריהם או הבעל שלהן ולאורך כל העלילה היא היתה מובלת ולא עמדה איתנה ונלחמה על הדברים שהיו חשובים לה.
התאהבתי בדמותה ולקראת סוף הספר לא יכולתי לעצור את הדמעות, זהו ספר מקסים ומטלטל ומומלץ בחום.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן