Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הסטטוס היהודי
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 272
"לפעמים נדמה לי שהתורה היא הנושא הכי פחות מדובר בישראל. אנחנו מדברים כל הזמן מסביב. על יד. לא על הדבר עצמו. מתווכחים כאן על תקציבים ועל מפלגות, על מגזרים ועל מגדרים, על הפגנות ועל שערוריות, אבל לא נוגעים בלב הדברים. רבנים יעלו לשידור רק כדי להסביר איזו התבטאות. פוליטיקאים יתבקשו לדבר על היהדות רק בגלל איזה חוק מעורר מחלוקת. הציבור הרחב מתבקש בעיקר להתעצבן, לגנות, להזדעזע. פס הקול הדחוס הזה נע מסערה לסערה, מכותרת לכותרת, אבל לא מתחיל לגרד את מה שבאמת מסתתר כאן. לכן התחלתי לכתוב על פרשת השבוע, על הדופק שלנו כבר אלפי שנים. קוראים אותה בשבת בבוקר בבית הכנסת, אבל היא נותנת משמעות והשראה לשבוע כולו. הספר הזה הוא ניסיון צנוע להכניס את הפרשה לתוך השיח שלנו. לחבר אותה לכאן ולעכשיו, להוסיף אל רשימת הדוברים שאנחנו שומעים כל הזמן גם את פרשנינו מכל הדורות. לשמוע מה יש לפרשה לומר על כסף וזוגיות, חינוך וקנאה, פרסום וכעס. כשצוללים אל אוצר החכמה הזה, קשה להבין כיצד התורה מפרידה בינינו במקום לחבר בינינו" (מתוך ההקדמה) הסטטוס היהודי הוא ספר ובו מבחר קטעים קצרים, שמקיפים יחד את כל פרשות השבוע. סיון רהב-מאיר, עיתונאית בחדשות ערוץ 2, גלי צה"ל וידיעות אחרונות, ולאחרונה אף מוסרת שיעורי תורה שבועיים בגוון אקטואלי בתל-אביב ובירושלים. נשואה לאיש התקשורת ידידיה מאיר ואם לחמישה.

בכל יום בשבוע תוכלו למצוא בדף של סיוון רהב-מאיר קטע קצר ואקטואלי, אליו היא מחברת את פרשת השבוע. הספר הסטטוס היהודי, מכיל בתוכו חלק מהסטטוסים שעלו בדף שלה, ומחבר את פרשת השבוע אלינו, ככה שגם אם הטקסטים נראים לנו עתיקים ומנותקים מאיתנו, סיוון מנגישה אותם ומחברת אותם אלינו בשפה נעימה ומתאימה לכולם.

כשהייתי באולפנא, לימוד תורה, במיוחד קבוע, היה לי נגיש יותר. כשסיימתי את האולפנא, עם כל שנה שחולפת, ההתמדה הפכה קשה יותר. ניסיתי שלל ספרים שיעזרו לי קצת להעמיק ולהתחבר, אבל מצאתי את עצמי נמשכת לדברים אחרים במקום. לפני איזו תקופה, במהלך סידורים בבית, אמא שלי הביאה 3 ספרים שהיא לא מצאה להם מקום אצלה במדף, וביקשה שאשמור אותם אצלי בינתיים. שניים מהספרים כבר קראתי, ורק הסטטוס היהודי היה לי חדש בעין. כלומר, הוא כבר מוכר לי, אבל אף פעם לא הסתכלתי עליו באמת. כשפתחתי אותו לראשונה פשוט נשאבתי.

הספר בנוי לפי החומשים, ובתוכם חלוקה לפרשות. בכל פרשה יש בין 3-6 קטעים. ובכל קטע יש פסוק ואחריו רעיון. חלק מהרעיונות קשורים באקטואליה, חלק באישים מוכרים או כאלו שיש להכיר, וחלק הם מסרים לחיים. לכל הרעיונות אפשר להתחבר, ואפשר למצוא בהם את הנקודה שנוגעת בנו. המתכון המושלם שסיוון יצרה פה, הביא אותי להתמיד בלימוד, ולהצליח, בתוך כל העומס, לפתוח ספר וללמוד קצת לנשמה. הקטעים הם קצרים וזורמים כך שהלימוד יוצא מדויק.

הספר מתאים לכולם, לכל מי שרוצה ללמוד ולהתחבר. אין פה הדתה, יש פה חיבור למסורת ולתרבות היהודית, רק צריך לפתוח את הלב, ולתת לו לשמוע.

שורה תחתונה: קטע קצר וקולע, שמחבר אותנו למהות שלנו.

רעות אסתר פנקוס

לומדת חינוך, עובדת בסטימצקי ומכורה לריח של ספרים וגם לקריאה בהם.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן