Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
הסוכנת סוניה
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 339
אילו ביקרתם בכפר האנגלי הנידח גרייט רולרייט ב-1945, אולי הייתם מבחינים באישה שחורת שיער, רזה ומהודרת, יוצאת מבית חווה בנוי אבן ועולה על אופניה. היו לה שלושה ילדים. בעלה לן עבד במפעל סמוך. היא היתה ידידותית, אבל מסויגת. דיברה אנגלית בשמץ מבטא זר וידעה לאפות עוגות נהדרות. שכניה לא ידעו כמעט דבר על אודותיה. הם לא ידעו שהאישה שהם מכירים בתור גברת ברטון, היא בעצם אורסולה קוצ'ינסקי, קומוניסטית מסורה והקולונל היחידה בצבא האדום. הם לא ידעו שהיא מרגלת מיומנת שכבר השתתפה במבצעי ביון בסין, בפולין ובשוויץ לפני שמוסקבה הורתה לה לבוא לבריטניה. הם לא ידעו שכל אחד מילדיה נולד לאב אחר, ושבעלה גם הוא סוכן חשאי. הם לא ידעו שהיא יהודייה ילידת גרמניה, מתנגדת קנאית לנאציזם, שריגלה נגד הפשיסטים במלחמת העולם השנייה, ועכשיו, במלחמה הקרה, היא מרגלת נגד בריטניה וארצות הברית. הם לא ידעו שבבית השימוש בחצר האחורית היא התקינה משדר רדיו רב עוצמה שכוון אל מטה הריגול הסובייטי במוסקבה. משימתה החשאית החשובה ביותר היתה עתידה לקבוע את עתיד העולם – במשך שנים הפעילה רשת מרגלים קומוניסטים עמוק בלב תוכנית חקר הגרעין של בריטניה. המידע שהעבירה למוסקבה סייע למדענים הסובייטים לבנות לבסוף פצצת גרעין משלהם. שם הקוד שלה היה סוניה. סיפורה לא סופר מעולם. בן מקנטייר, מחברם של ספרי עיון שזכו לשבחי הביקורות והיו לרבי מכר, ביניהם מבצע קציצה והמרגל והבוגד פורש בפני הקורא ביוגרפיית ריגול מסעירה, כמעט בלתי נתפשת, של אישה יוצאת דופן שלא פחדה מדבר. לספר מצורפת אחרית דבר מרתקת מאת יונתן דה שליט.

אורסולה קוצ'ינסקי ברטון היתה בה בעת אם, עקרת בית,סופרת, טכנאית רדיו מיומנת, מפעילת מרגלים, בלדרית, חבלנית, לוחמת במלחמה הקרה וסוכנת חשאית.

שם הקוד שלה היה סוניה. זהו סיפורה."

אורסולה נולדה בגרמניה למשפחה קומוניסטית עשירה ורבת השפעה. כבר שהיתה בת 17 היא ידעה שתלחם על אידאל הקומוניסטיות כששוטר גרמני הלם בה קשות בגבה בעת הפגנה תמימה.

היא היתה צעירה כשהכירה את רודי, יהודי כמוה והם התאהבו. האהבה החזיקה מעמד יפה גם כשהפליגה לכמה שנים לאמריקה וחזרה. יש לאחר מכן נישאו וכשרודי קיבל הצעת עבודה מעניינת בשנגחאי, הזוג העתיק את מקום מגוריו ויצא לחיים חדשים.
לא היה להם מושג כמה חדשים… אורסולה התיידדה בשנגחאי עם אגנס שגם בזכותה היא נחשפה לעולם הריגול. במקביל להיותה אמא היא החלה את עבודתה בתור מרגלת לטובת רוסים, הכל בשם המלחמה בנאציזם.

אורסולה היתה בעלת אידאליים חזקים כבר מגיל צעיר. היא הקריבה את עצמה, את הזוגיות שלה ואפילו את ילדיה. לאורך הקריירה שלה היא גרה במקומות שונים כמו סין, שוויץ, בריטניה ועוד, כל אחד מילדיה מאבא אחר ולמרות הכל, ילדיה היו כמעט כל עולמה. למה כמעט? כי היא היתה נאמנה לאידאלים שלה לא פחות.
אהבתי את דמותה של אורסולה שלחמה למען אידאלים שהאמינה בהם. למרות שסיכנה לא פעם את ילדיה, היא תמיד היתה עסוקה בתכנון תוכניות לרווחתם למקרה ותתפס. היא גידלה אותם במסירות ואהבה במקביל לעבודה קשה ומסוכנת שגבתה ממנה מחירים כבדים.

אם אתם רוצים גם להכיר את סוניה, הביוגרפיה של מקיינטר לגמרי בשבילכם.

הסופר נעזר בספריה של אורסולה שסיפרו על קורותיה כמרגלת בסיפור מסווה של סופרת. הספר מפרט על סיפורה מילדותה ועד מותה כשהוא משתף בתאריכים, בהתרחשויות שקרו, בתחושות שלה בזמן אמת ועל שותפיה לדרך במהלך השנים.
קחו בחשבון שהספר עמוס במידע, הספר אינו סיפורת אבל הוא מרתק וכתוב היטב.

אני נהנתי, החכמתי על הדרך וממש לגמרי פה להמליץ! קריאה נעימה!

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. אייזק

  יופי של סקירה !!! קראתי את כל ספריו ובהחלט אקרא גם את הספר החדש .

  1. שרון בצלאל

   תודה רבה!
   ספר ממש מעניין

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן