Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הסוד
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 302
בת‘ חשבה שכבר השלימה עם כך שלעולם לא תדע מי הוא אביה הביולוגי. אבל עכשיו, כשבנה הקטן זקוק בדחיפות לתרומת כליה, החיפוש מקבל משמעות אחרת. בת‘ חוששת שאימה מרי לקחה איתה את הסוד לקבר, אבל מחליטה בכל זאת לחפש קצה חוט. היא מגיעה לביתה הקטן של מרי במנצ‘סטר ומוצאת במַכתבה דיווח מהעיתון על תאונה שאירעה ארבעים שנה קודם לכן. היא לא מצליחה להבין מדוע שמרה אימה את הכתבה הזאת, אבל אז היא קוראת את המכתב שנמצא באותה מעטפה, ומתחילה להבין שזהות אביה היא רק חלק מסוד גדול ומטלטל הרבה יותר. ארבעים שנה קודם לכן, בבלקפול של שנת 1975, מרי עסוקה בניהול בית ההארחה הקטן שבבעלותה, ומחכה שתומאס, בעלה, יקיים את הבטחתו ויתפטר מהעבודה במכרה. אלא שדווקא ביום שהיא מקבלת חדשות טובות שחיכתה להן, היא מתבשרת גם על אסון שהתרחש. כיצד מתחברים שני קצות הסיפור? מה קרה לפני ארבעים שנה? ואיך החלטות שנעשו אז בשבריר של רגע שינו את חייהן של מרי ושל בת‘ לעד? הסוד הוא רומן סוחף על נשים אמיצות, על הקרבה מתוך אהבה, ועל חיים שנשזרים אלו באלו. קתרין יוז חזרה להתגורר במנצ‘סטר, מחוז הולדתה, לאחר שנים של נדודים עם משפחתה בהודו, סינגפור, ניו־זילנד ודרום־אפריקה. זהו ספרה השני המתורגם לעברית. ספרה הראשון ‘מכתב שנשכח‘ היה רב־מכר בארצות שונות ברחבי העולם וגם כאן בישראל.

שנת 1975, מרי ותומאס ביחד כבר מגיל חמש שחבר משותף חיתן אותם בחצר של בית הספר. הם התחתנו הקימו בית וכל כך רצו להקים משפחה, כל כך רצו ילדים אבל למרי לקח זמן להרות.

כשהיא הצליחה להרות והרופא בישר לה את הבשורה המשמחת, תומאס לא חזר בערב מהמכרה שבו הוא אהב לעבוד. היתה מפולת במכרה והוא ועוד כמה כורים נלכדו. לא רק שהיא אוהבת אותו ולא יכולה לחיות בלעדיו, היא רוצה לספר לו שהיא בהריון והיא צריכה את עזרתו בניהול ותפעול בית הארחה שברשותם.

שנת 2016, אימה של בת' הלכה לעולמה ולקחה איתה סוד אל הקבר. סוד שבת' לא ידעה כמובן מהו אבל הניחה שהוא יכל לעזור הרבה. בנה בן החמש חולה במחלת כליות קשה והוא זקוק להשתלה. אימה מרי, סירבה לדבר על הזהות של אביה וכשהיא נפטרה, בת' החליטה שהיא לוקחת את העיניינים לידיים ותאתר את הזהות שלו ואותו כמובן. יש סבירות שיש לו צאצאים והם יוכלו להוות התאמה לתורם לבנה החולה. לאחר מותה של מרי, בת' מגיעה אל ביתה של אמא ומחפשת בדבריה האישיים. היא מוצאת אלבום ישן שמזכיר לה את מה שאמה סיפרה לה על הבעל שהיה לה, על תומאס שמת במכרה. מסיפורים של אימה היא ידעה שאימה הרתה אותה חודשים ספורים ממותו של תומאס. כתבה ישנה מהעתון שהיתה חבויה באלבום התמונות מהווה נקודת התחלה טובה לפתרון התעלומה.

מעתה ואילך נוסף נדבך נוסף לסיפור שמספר את סיפורם של חבורת אנשים שגרו די בשכנות. הפאב של סאלווין עלה באש והוא ומספר מכרים החליטו שהם נוסעים ליום כיף בעיירה אחרת ששם יש לונה פארק קטן, חוף ים ופאב משלהם. פטולה היתה אחת מהחבורה, היא היתה בת עשרה שניצלה את יום הכיף שלה לרביצה בחוף הים עם החברה הטובה שלה. הן קיצרו את השהיה בחוף כשמים החלו לנזול מבין רגליה וכאבי בטן עזים החלו במקביל. היא וחברתה הבינו שהיא בלידה ונלכו למקום המפגש של החבורה לפני החזרה הביתה. הן הזעיקו את הנשים הבוגרות יותר לשירותים שעזרו לה ללדת ולנקות אחרי האירוע ולהסתיר את מה שקרה. בסופו של דבר נולדה תינוקת בריאה, דייזי התנדבה "להפטר" ממנה. פטולה לא רצתה שאף אחד ידע על זה שהיתה בהריון וילדה כמובן, היא פחדה בעיקר מאביה וגם מהחברה מסביב. דייזי לקחה את התינוקת וחיפשה לה בית חם, היא מיהרה, המיניבוס צריך לצאת חזרה הביתה. היא הניחה את התינוקת ערומה ומלוכלכת מהלידה, עטופה בשמיכה מאולתרת ממש לפני דלת בית הארחה שהיה בסביבה. היא ראתה אישה יוצאת החוצה ומגלה את התינוקת וקיוותה שהיא תדאג לה לבית חם. לאחר שנה בדיוק, חזרה דייזי להתארח בבית הארחה כדי לנסות לגלות מה עלה בגורלה של התינוקת.

לפני איזה בית הושארה התינוקת? איך יתחברו הסיפורים לאחד? מה יקרה בהמשך?

לא תקראו, לא תדעו! ספר מקסים, קריא זורם ונעים, נהנתי ממנו מאוד. אהבתי את ספרה הקודם של הסופרת – "מכתב שנשכח" וגם ב"הסוד" היא לא אכזבה. מחכה לספר הבא שלה שיתורגם לעברית. כאלו בדיוק אני אוהבת!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן