Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הסוד
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 297
בת‘ חשבה שכבר השלימה עם כך שלעולם לא תדע מי הוא אביה הביולוגי. אבל עכשיו, כשבנה הקטן זקוק בדחיפות לתרומת כליה, החיפוש מקבל משמעות אחרת. בת‘ חוששת שאימה מרי לקחה איתה את הסוד לקבר, אבל מחליטה בכל זאת לחפש קצה חוט. היא מגיעה לביתה הקטן של מרי במנצ‘סטר ומוצאת במַכתבה דיווח מהעיתון על תאונה שאירעה ארבעים שנה קודם לכן. היא לא מצליחה להבין מדוע שמרה אימה את הכתבה הזאת, אבל אז היא קוראת את המכתב שנמצא באותה מעטפה, ומתחילה להבין שזהות אביה היא רק חלק מסוד גדול ומטלטל הרבה יותר. ארבעים שנה קודם לכן, בבלקפול של שנת 1975, מרי עסוקה בניהול בית ההארחה הקטן שבבעלותה, ומחכה שתומאס, בעלה, יקיים את הבטחתו ויתפטר מהעבודה במכרה. אלא שדווקא ביום שהיא מקבלת חדשות טובות שחיכתה להן, היא מתבשרת גם על אסון שהתרחש. כיצד מתחברים שני קצות הסיפור? מה קרה לפני ארבעים שנה? ואיך החלטות שנעשו אז בשבריר של רגע שינו את חייהן של מרי ושל בת‘ לעד? הסוד הוא רומן סוחף על נשים אמיצות, על הקרבה מתוך אהבה, ועל חיים שנשזרים אלו באלו. קתרין יוז חזרה להתגורר במנצ‘סטר, מחוז הולדתה, לאחר שנים של נדודים עם משפחתה בהודו, סינגפור, ניו־זילנד ודרום־אפריקה. זהו ספרה השני המתורגם לעברית. ספרה הראשון ‘מכתב שנשכח‘ היה רב־מכר בארצות שונות ברחבי העולם וגם כאן בישראל.

אם יש אור בליבך תמצא את דרכך הביתה.

בת' ומייקל מקינון הם זוג נשוי שמגדל יחד את בנם בן החמש ג'ייק. לג'ייק יש בעיה של אי ספיקת כליות ואם הוא לא יעבור בקרוב השתלת כליה הוא עלול לסיים את חייו בגיל צעיר, בינתיים הוא עובר כל לילה דיאליזה שמאריכה את חייו אבל בת' ומייקל יודעים שזה מצב זמני והם חייבים למצוא לו במהרה תורם כליה.
המשפחה של בת' ומייקל מצומצמת, אין להם אחים, אבא של מייקל נפטר כשהוא היה ילד ואמא שלו מכורה לסמים ואלכוהול אז ממנה לא תבוא הישועה.
מרי, אמא של בת', נפטרה לאחרונה משבץ והיא מעולם לא סיפרה לבת' מיהו אביה. בת' יודעת רק שמרי הייתה נשואה בעבר לאהבת חייה תומאס שאותו היא הכירה מגיל חמש.
מרי ותומאס היו נשואים במשך שלוש שנים אבל לא היו להם ילדים, מרי ניהלה את בית הארחה בבלקפול, שהייתה עיירת קיט סמוכה למנצ'סטר ואילו תומאס עבד במכרות הפחם עד שיום אחד הוא נהרג בתאונה במכרה וגופתו מעולם לא נמצאה.
בת' יודעת שתומאס לא היה אביה אז מיהו כן הגבר שהביא אותה לעולם? הזמן מתחיל לדחוק מבחינתה של בת' והיא מתחילה לחפש במרץ קצה חוט שיוביל אותה לאביה, הגבר שאולי יוכל להציל את בנה החולה.

בת' שעבדה כסטייליסטית מזון עצמאית יכלה לבחור עבודות כרצונה, מה שאיפשר לה זמן איכות עם ג'ייק.
מייקל ניהל משרד אדריכלות והוא לא יכל להרשות לעצמו לעזוב את העבודה כדי לעזור עם הצרכים הבריאותיים של ג'ייק.
בת' היתה אם חרדתית ומגוננת יתר על המידה בגלל מצבו של ג'ייק ואילו מייקל היה המאוזן, הרגוע והסבלני מבין שניהם.
לאחר מותה של אמה, בת' ניסתה לחשוב על דרכים יצירתיות כיצד לגלות את הסוד השמור שאמה לא סיפרה לה לגבי אביה, היא החליטה לנסות להיעזר בכרטיסי הניחומים שאמה קיבלה לאחר ההלוויה בתקווה שאולי אחד המנחמים יטיל אור על ההיסטוריה של מרי.
כאשר בת' מחטטת בניירות של אמה, היא מגלה בטעות קטע ישן מעיתון ומכתב מפתיע שמצליח ברגע אחד לזעזע את כל עולמה ולטלטל את כל האמת שהיא הכירה עד כה.
בת' ומייקל נכנסים לתוך סחרחרה שחושפת סודות מהעבר אבל האם משהו מהמידע הזה יצליח להציל את חייו של ג'ייק?

העלילה נעה בין העבר של שנת 1976 ומתארת השתלשלות עניינים בין מספר דמויות עלומות לבין סיפורם של בת' ומייקל בהווה של שנת 2016.
סיפור העבר הוא הסיפור המרכזי בעלילה, בהתחלה היה קשה לי להבין את ההקשר בין כל הדמויות האלה לבין סיפור ההווה אבל לאט לאט התמונה התחילה להתבהר וחשפה סיפור מרגש ומטלטל שבמרכזו עמדה תאונה טרגית שהובילה לשרשרת דברים לא צפויה ושינתה את חייהם של כל הדמויות בעלילה.
בכתיבתה של הסופרת קתרין יוז נתקלתי לראשונה כאשר קראתי את ספרה "מכתב שנשכח" וגם בספר הזה כמו בספרה הקודם הכתיבה נעה בין עבר להווה כאשר סיפור העבר משתלט על העלילה.
יוז רקמה פה סיפור מרגש ומעורר מחשבה בן 40 שנה, שבו צריך לאסוף את כל הקצוות של החוטים כדי לקבל עבודת רקמה יפה ומושלמת.
אני אוהבת מאד את כתיבתה הסוחפת, הזורמת והרהוטה של הסופרת, זה בהחלט מסוג הספרים שאי אפשר להניח מהיד.
"הסוד" זהו ספר על הקרבה, על כוחה של אהבת אם, נפתולי הגורל, סודות ושקרים והחלטות הרות גורל שיכולות לשנות את החיים ברגע.

קריאה מהנה.

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן