Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הסוד
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 302
בת‘ חשבה שכבר השלימה עם כך שלעולם לא תדע מי הוא אביה הביולוגי. אבל עכשיו, כשבנה הקטן זקוק בדחיפות לתרומת כליה, החיפוש מקבל משמעות אחרת. בת‘ חוששת שאימה מרי לקחה איתה את הסוד לקבר, אבל מחליטה בכל זאת לחפש קצה חוט. היא מגיעה לביתה הקטן של מרי במנצ‘סטר ומוצאת במַכתבה דיווח מהעיתון על תאונה שאירעה ארבעים שנה קודם לכן. היא לא מצליחה להבין מדוע שמרה אימה את הכתבה הזאת, אבל אז היא קוראת את המכתב שנמצא באותה מעטפה, ומתחילה להבין שזהות אביה היא רק חלק מסוד גדול ומטלטל הרבה יותר. ארבעים שנה קודם לכן, בבלקפול של שנת 1975, מרי עסוקה בניהול בית ההארחה הקטן שבבעלותה, ומחכה שתומאס, בעלה, יקיים את הבטחתו ויתפטר מהעבודה במכרה. אלא שדווקא ביום שהיא מקבלת חדשות טובות שחיכתה להן, היא מתבשרת גם על אסון שהתרחש. כיצד מתחברים שני קצות הסיפור? מה קרה לפני ארבעים שנה? ואיך החלטות שנעשו אז בשבריר של רגע שינו את חייהן של מרי ושל בת‘ לעד? הסוד הוא רומן סוחף על נשים אמיצות, על הקרבה מתוך אהבה, ועל חיים שנשזרים אלו באלו. קתרין יוז חזרה להתגורר במנצ‘סטר, מחוז הולדתה, לאחר שנים של נדודים עם משפחתה בהודו, סינגפור, ניו־זילנד ודרום־אפריקה. זהו ספרה השני המתורגם לעברית. ספרה הראשון ‘מכתב שנשכח‘ היה רב־מכר בארצות שונות ברחבי העולם וגם כאן בישראל.

את הספר הזה קראתי בצורה קצת שונה.

עלילת הספר מתחילה בשנת 1975, קופצת לשנת 2016, חוזרת ל 1975 ושוב ל 2016.

אומנם התחלתי את הספר כסידרו, אך כאשר עלילת הספר קפצה שוב לעבר, אני המשכתי לקרוא את ההווה ורק בסוף חזרתי שוב לעבר, לסגור כמה קצוות.

תחילתו של הספר בעבר, בשנת 1975, מרי מנהלת בית הארחה בבלקפול, היא נשואה באושר רב לתומאס אשר עובד במכרה פחם. הם יחד כבר מגיל 5, ולאחר שלוש שנים של ניסיונות הם מצפים להתבשר על כך שמרי בהריון. 

אך הצרות הגיעו בצרורות.

הווה:

בת׳ ומייקל זוג נשוי. מכירים מאז שהם קטנים. יש להם בן בגיל 5 בשם ג׳ייק הסובל מאי ספיקת כליות, מצבו חמור והם זקוקים לתרומת כליה.

אימה של בת׳ מקבלת שבץ ולאחר זמן מה מתה ואיתה כל הסודות.

מרי היא אימה של בת׳, היא גידלה אותה כאם יחידנית ומעולם לא סיפרה לה מיהו אביה. 

בת׳ ומייקל ילדים יחידים, ללא אחים וללא בני משפחה קרובים וזקוקים נואשות לתורם כליה לבנם. בת׳ מרגישה צורך עז לגלות מיהו אביה אולי דרכו תגיע הישועה.

כמה ימים לאחר לווית אימה היא הולכת לביתה במטרה לעבור על המסמכים של אימה בתקווה למצוא איזשהו שביב מידע. היא מוצאת משהו. אך לא מה שהיא ציפתה, אלא משהו מטלטל הרבה יותר. גם לסודות יש שכבות. ובכל זאת הטלטלה הזו הניעה שרשרת של גילויים. גם עבורה וגם עבור מייקל בן זוגה.

בספר דמות נוספת, דייזי, המהווה חוט מקשר בין מייקל, בת׳ ומרי. בין העבר להווה ובין ההווה לעתיד. תאונה קשה שקרתה לפני 40 שנה ואירועים נוספים אילצו את דייזי לקבל החלטות לא פשוטות שעיצבו את עתידם של כמה מהדמויות.

הספר מעלה מודעות לנושא ההשתלות, לתהליך שעוברות המשפחות, הן התורם והן הנתרם. אני מכירה מקרוב תורמת כליה אמיצה וזה לגמרי מהלך שראוי לכבוד והערצה.

מלבד זאת החלק העוסק במכרה הפחם מבוסס על סיפור אמיתי והיווה השראה לכתיבתו.

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן