Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הסוד האחרון של איימי סנואו
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 438
איימי סנואו היתה תינוקת בת יומה כשננטשה בשלג. איש לא רצה בה, איש לא אהב אותה. היא התגלתה לגמרי במקרה על ידי אורליה בת השמונה, שהביאה אותה מיד לבית האחוזה המפואר שבו גדלה. ההורים התנגדו, הם בהחלט לא רצו תינוקת נוספת, אבל אורליה התעקשה עד שנשברו. מרגע זה גדלות שתי הבנות יחד כאחיות לכל דבר ולא נפרדות לרגע. שנים לאחר מכן, פוקד אסון את המשפחה. אורליה חולה ומתה, ועולמה של איימי חרב עליה. אבל אז מתגלה המתנה, אולי המתנה האחרונה שאורליה השאירה לאיימי: צרור מכתבים מוצפן שרק איימי תוכל לפענח. מסע בעקבות אוצר שרק איימי תוכל לגלות. הסוד שישנה את חייה של איימי טמון במכתבים הללו, אך האם היא תצליח להבין אותם? הסוד האחרון של איימי סנואו מאת טרייסי ריס היה לרב מכר ענק באנגליה, תורגם לשפות רבות נוספות וזכה לשבחי הקוראים והביקורת.

כשאורליה היתה כבת שבע היא הסתובבה בעיירה הקפואה שבה היתה גרה ומצאה תינוקת ערומה צווחת על השלג לבדה. בתחילה היא חיפשה מסביבה למי התינוקת שייכת ואז הבינה שמדובר בתינוקת נטושה. היא אספה אליה את התינוקת הקפואה ולקחה אותה אליה הביתה. אורליה היתה בת יחידה להוריה מפני שלא יכלו להביא עוד ילדים, למרות זאת הוריה לא הסכחמו שהתינוקת תשאר בביתם. הוריה של אורליה היו בעלי מעמד גבוה ובעלי השפעה בעיירה, עקב כך הצליח הכומר לשכנע אותם להשאיר את התינוקת, אתם תשמשו דוגמא ומופת לשאר הוא אמר…

אורליה לוקחת את התינוקת לבת חסותה והיא זו שנתנה לה את השם סנואו. היא היתה כל עולמה ונרקם בניהן קשר עמוק ומיוחד.
לימים משגדלו השתיים, אורליה חלתה במחלה קשה ומתה. סנואו הצעירה ידעה כי עליה לעזוב. איך? לאן? הרי היא צעירה וחסרת כל. אורליה כבר דאגה להכל. בצוואתה הורישה לה סכום קטן של כסף וכמה פריטים בעלי ערך רגשי. כל זה היה למראית עין עבור משפחתה של אורליה מאחר והיא שלחה שליח עם מכתב וצרור שימסרו לסנואו בהחבא. מלבד הכסף הרב שהיה בחבילה היה גם מכתב שהסביר לסנואו כי יש סודות רבים אותם רוצה אורליה לגלות לה ועליה לחפש אותם כמו שמחפשים אוצר עם רמזים שאורליה תיתן. המסע של איימי סנואו מתחיל עכשיו!

ממש כשהיא יוצאת למסע שלה היא יוצאת למשימה חייה כשהיא עושה כמעט את הכל בפעם הראשונה. יוצאת מהעיירה בה גרה כל חייה, נוסעת ברכבת, מדברת עם אנשים זרים, נהנית בחברת אנשים ובעיקר עצמאית. היא יוצאת למאין חיפוש עצמי ולא פעם עולה בה השאלה לגבי הזהות האמיתית שלה, מיהי באמת ומי נטש אותה אז בשלג?

התחנה הראשונה לונדון בה בעזרת הרמזים מהמכתב הראשון היא מוצאת בעצמה את המכתב השני. משם היא ממשיכה לתחנה השניה, אל בני משפחת ויסטר שגרים בישוב מרוחק מלונדון. איזו משפחה חמה ומיוחדת… הם מחכים לה בזרועות פתוחות והפעם לא מוסרים לאיימי מכתב, אלא תיבה שלמה עם מכתב ובעיקר בגדים.
היה חשוב לאורליה שאיימי לא תסתובב לבושה בסחבות ובבגדים מרופטים אלא בבגדים יפים, חדשים ומכבדים. הבגדים הם רק סמל להתחלה חדשה של איימי. במכתב מפרטת אורליה את סיבת הנסיעה הארוכה שלה לפני שנים מספר ממנה היא שבה באיחור אופנתי. איימי מתחילה לגלות פרטים על חייה של אורליה שהיא לא ידעה. משם ממשיכה איימי לתחנה נוספת כשהיא מקבלת רמזים שונים וביעד החדש מחכה גם כן מארח אדיב לאיימי שמכיר תודה לאורליה.
איימי עוברת כמה תחנות ובכל תחנה נשארת זמן מה. היא מקבלת רמזים לתחנה הבאה ועל הדרך גם מגלה חיים שלמים של נשפים, בילויים וחברים. חייה של איימי משתנים, היא עוד לא הילדה שישנה במטבח ונמצאת עם המשרתים. היא עלמה מכובדת, בעלת ערך והכל בזכותה של אורליה שהיתה מסורה לאיימי.

ממש בתחילת המסע של איימי, בתחנה הראשונה שלה בלונדון, היא מכירה לגמרי במקרה את הנרי. הנרי היה בחור ממעמד פשוט שלמד רפואה. לא היה לו הרבה מה להציע לאיימי מלבד ליבו ואהבתו. לאיימי זה הספיק. היא אהבה אותו מהרגע הראשון ויותר משמחה לפגוש אותו גם בתחנות האחרות שלה, שם התפתחה לה מערכת יחסים קרובה.

איימי עוברת כמה תחנות בדרך, יש לכך סיבה. אורליה רצתה להגן על הסוד שלה מכל משמר. רק בתחנה האחרונה איימי מגלה את הסוד של אורליה, את מה שהיא כל כך רצתה להסתיר מכולם ובעיקר ממשפחתה. מהו הסוד של אורליה? מה יעלה בגורלה של איימי?

זהו ספר שהיו לי איתו יחסים מורכבים. הקריאה בו היתה איטית, היו לא מעט קטעים שהספר נמתח והיה אפשר לקצר אותו או לחילופין להוסיף עוד מתח ו/או עניין לסיפור. אבל, ויש אבל גדול. צלחתי את הספר ונהנתי ממנו בזכות הכתיבה המשובחת, התרגום המוצלח, התיאורים היפים של התקופה והסוף של הסיפור. נראה לי שכל אלו הם סיבות טובות לקרוא את הספר. הספר לימד אותי שהסבלנות משתלמת!

זהו סיפור על מסע שנערה צעירה עברה לבדה, על מעמדות שהיו פעם, על דיעות קדומות ובעיקר על חברות אמיצה ומסירות אין קץ שהתחילה בין שתי ילדות וצמחה ופרחה עם השנים.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן