Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הסודות ששמרנו
תגית:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 386
בשיאה של המלחמה הקרה, בוריס פסטרנק כותב את יצירת המופת שלו, ´ד"ר ז´יוואגו´. המפלגה הקומוניסטית חוששת מהמסר החתרני של הספר ואוסרת על פרסומו, וב–CIA נרקמת תוכנית יצירתית להכרעת המלחמה: הברחת הספר האסור בחזרה אל תוך ברית המועצות והפצתו בידיהם של מתנגדי המשטר. הסוכנוֹת הנבחרות להוציא לפועל את המשימה הנועזת הן סאלי, מרגלת מנוסה ובעלת אישיות ממגנטת שנדחקה אל מחוץ לסוכנות כשהגברים חזרו מהמלחמה, ואירינה, טירונית מוכשרת ובעלת עבר כואב. בינתיים, מצידו השני של מסך הברזל, פסטרנק ואהובתו אולגה מנסים להמשיך בחייהם אל מול הסכנה ההולכת וגוברת. אולגה עדיין מתאוששת מהשנים שעברו עליה בגולאג, העונש על אהבתה לסופר הדגול, אך היא נחושה להוציא לאור את הספר שהשלטונות כל כך פוחדים ממנו. הסודות ששמרנו משלב סיפור אהבה מיתולוגי בעלילת מתח עוצרת נשימה. העלילה הסוחפת – המבוססת על אירועים אמיתיים - נעה בין הפסטורליה באחוזתו הכפרית של פסטרנק לזוועות הגולאגים, ומוושינגטון הבירה לפריז ולמילאנו. בליבו של הרומן הנפלא הזה טמונה האמונה, שיצירת אמנות יכולה לשנות את העולם.

כשסיימתי לקרוא את הספר הזה התקשיתי מאוד לכתוב עליו סקירה.. בסיום הקריאה הרגשתי כי נותרתי עם הרבה סימני שאלה ופרטים שנותרו מעורפלים.

הספר מתרחש בשנות החמישים של המאה הקודמת, ונע בין המזרח (בריה"מ) למערב (ארה"ב):
במזרח מתרחש סיפורו של הסופר והמשורר בוריס פסטרנק שחיבר את הרומן ד"ר ז'יוואגו. בוריס היה משורר מפורסם ואהוב, אך את הרומן שלו נאלץ לכתוב בהיחבא, כיוון שהמשטר דאז בראשותו של סטאלין החליט כי הספר מכיל קטעים חתרניים נגד הממשל ואסר את פרסומו.

בוריס היה נשוי אך ניהל רומן עם אישה בשם אולגה, ואחת הדמויות בספרו ד"ר ז'יוואגו מבוססת על דמותה של אולגה.
כתוצאה מקשריה איתו היא  נאסרה  והוגלתה לגולאג לשנות סבל ארוכות וקשות, כשהיא מותירה מאחור את אמה ואת ילדיה.

לאחר מותו של סטאלין מצליחים להבריח את הספר לאיטליה בכדי להוציאו שם לאור, ואז מרחפת אימת המוות על בוריס ואהובתו.

מנגד בארה"ב מגיעה אירנה לראיון עבודה ככתבנית במשרד ממשלתי. אירנה מתקבלת לעבודה, אך מסתבר שזה רק חלק מהתפקיד. מוצאה הרוסי גורם למעסיקיה לגייס אותה גם לביצוע עבודות בלדרות ושליחויות מיוחדות עבור המשרד לעניינים סובייטים.
היא עוברת תכנית הכשרה בתחילה על ידי טדי ואח"כ ע"י המרגלת המנוסה והוותיקה סאלי פורסטר. כשהמלחמה העיקרית שלהם היא מלחמת תרבות נגד המשטר הסובייטי.

חלק מהניסיונות של המשרד היו להבריח את עותקי הקריאה של ד'ר ז'יוואגו חזרה למולדתם ברוסיה ופרסומם שם, בסיוען של סאלי ואירנה.

ספרים על ברית המועצות והמשטר הדיקטטורי ששרר שם בשנות החמישים תמיד סקרנו אותי, והתוספת של רומן ריגול בהחלט מוסיפה נופך מרתק לעלילה,  אכן הרעיון של הספר מאוד מעניין, והעלילה ברובה מותחת ומסקרנת.

הרומן/הסרט ד"ר ז'יוואגו יצאו לאור טרם לידתי ועל כן אינני מכירה אותם, יתכן וזה גם מה שפגם בהנאה שלי מהספר.
בעת קריאתו של הספר חשתי כי הוא מעט מבולבל וחסר סדר ,בעיקר בתחילתו, מה שהפריע לי לעקוב אחר התפתחות העלילה. בכל פעם הסיפור מסופר מנקודת המבט של דמות אחרת, כשהרגשתי שלעתים חסרים פרטים ולא תמיד הקצוות נסגרים.

דמויות הנשים בספר הן בעצם החזקות בסיפור הזה, אירנה וסאלי המאומנות בריגול בתקופה בה טרם העריכו מספיק את כוחותיה ויכולותיה של האישה. ובבריה"מ אולגה המאהבת של פסטרנק, אשר תמכה בו לכל אורך הדרך באופן כמעט טוטאלי, גם כאשר סירב להסכים עמה והיה מאוחר מדי למנוע את פרסומו של הספר, ובסופו של דבר היא זאת שסבלה יותר מכולם.

בשורה אחת: לעולם אל תזלזלו בכוחה של אישה, היא יכולה אם רק תרצה להפוך את עורה וגם את העולם!

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן