Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הסודות ששמרנו
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 382
בשיאה של המלחמה הקרה, בוריס פסטרנק כותב את יצירת המופת שלו, ´ד"ר ז´יוואגו´. המפלגה הקומוניסטית חוששת מהמסר החתרני של הספר ואוסרת על פרסומו, וב–CIA נרקמת תוכנית יצירתית להכרעת המלחמה: הברחת הספר האסור בחזרה אל תוך ברית המועצות והפצתו בידיהם של מתנגדי המשטר. הסוכנוֹת הנבחרות להוציא לפועל את המשימה הנועזת הן סאלי, מרגלת מנוסה ובעלת אישיות ממגנטת שנדחקה אל מחוץ לסוכנות כשהגברים חזרו מהמלחמה, ואירינה, טירונית מוכשרת ובעלת עבר כואב. בינתיים, מצידו השני של מסך הברזל, פסטרנק ואהובתו אולגה מנסים להמשיך בחייהם אל מול הסכנה ההולכת וגוברת. אולגה עדיין מתאוששת מהשנים שעברו עליה בגולאג, העונש על אהבתה לסופר הדגול, אך היא נחושה להוציא לאור את הספר שהשלטונות כל כך פוחדים ממנו. הסודות ששמרנו משלב סיפור אהבה מיתולוגי בעלילת מתח עוצרת נשימה. העלילה הסוחפת – המבוססת על אירועים אמיתיים - נעה בין הפסטורליה באחוזתו הכפרית של פסטרנק לזוועות הגולאגים, ומוושינגטון הבירה לפריז ולמילאנו. בליבו של הרומן הנפלא הזה טמונה האמונה, שיצירת אמנות יכולה לשנות את העולם.

שלא כמו אחדים מהגברים, אנחנו ידענו לשמור את סודותינו.

השנה היא שנת 1956 והמלחמה הקרה בין שתי המעצמות: ארה"ב וברית המועצות נמצאת בשיאה.
בוריס פסטרנק הוא הסופר הרוסי החי המפורסם ביותר ברוסיה באותם זמנים, שיריו היו אהובים ביותר על סטלין והוא פרש עליו את חסותו אך באותה מידה גם יכל להתהפך עליו ברגע.
בוריס כתב בסתר ספר שנקרא "ד"ר ז'יוואגו" ועבד עליו במשך עשר שנים, הרומן הזה יכל להביא לגדולתו אך בעיקר למפלתו מכיוון שהושתלו בו מסרים נגד הממשל הקומוניסטי סובייטי.
הספר בעצם היה מבוסס על חייו של בוריס ונקרא על שמו של הדמות הראשית בעלילה: יורי ז'יוואגו שהיה משורר ורופא, הספר עסק באדם שנקרע בין שתי נשים על רקע מהפכת אוקטובר ודמותה של אחת הנשים, לארה אנטיפובה היתה מבוססת על אולגה, המאהבת של בוריס והאישה שאהב יותר מכל.
בוריס כתב על דמויות שחיות ואוהבות על פי צו ליבן, בלי תלות בהשפעת המדינה אך רומן שכזה יכל לגרום לסערה גדולה ואף לגרום למאסרו.
את המחיר הכבד על הרומן שילמה אולגה כאשר היא נאסרה לשנים רבות וסבלה עקב מעשיו של בוריס.
הספר נאסר להפצה בגוש המזרחי וכאשר לבוריס הגיעה הצעה להוציא אותו ממוסקבה ולהוציא אותו לאור באיטליה הוא החליט להסתכן וללכת כל הקופה.
בינתיים, בגוש המערבי בוושינגטון, הסוכנות של משרד הפנים במחלקת רוסיה הסובייטית, החליטו לפעול כאשר הם שמעו על קיומו של הספר הנפיץ והם היו מוכנים לעשות הכל כדי לשים את ידיהם על הספר ואף להבריח אותו בחזרה אל מעבר למסך הברזל כדי שהאזרחים הסובייטים יפעילו אותו בעצמם.

בוריס היה מודע לעובדה שהרומן שלו כנראה לא יראה אור ובטח שלא ברוסיה, מבחינת הסובייטים הוא לא היה תואם את הקווים המנחים התרבותיים שלהם ובמילים פשוטות – הוא היה חתרני ובעייתי.
כשהספר יצא לאור לראשונה באיטליה, בוריס ואירינה החלו לחשוש לחייהם אך מבחינת בוריס הספר הזה היה כל עולמו והוא היה מוכן אפילו למות בשבילו והעיקר שייצא מחושך לאור.
הספר התחיל להתגלגל קדימה וברגע שהעגלה יצאה לדרך, כבר לא היתה דרך חזרה ולא ניתן היה לעצור את הסוסים.
למשימת הברחת הספר מאיטליה לארה"ב גויסה סאלי פורסטר, מרגלת ותיקה שימי הזהר והתהילה כבר היו מאחוריה אבל היא תמיד הייתה אישה שיודעת כיצד להשיג מידע באמצעות הכישורים שנתן לה האל.
סאלי הכשירה למשימה את אירנה דרוזודובה, בחורה אמריקאית ממוצא רוסי והשתיים יצאו למשימה של פעם בחיים.
מה יעלה בגורל הספר והאם יצליח בוריס פסטרנק לקבל את ההכרה שמגיעה לו על יצירת המופת שלו עוד בחייו?

העלילה מסופרת מנקודת מבטם של אולגה, בוריס, הכתבניות של הסוכנות ועוד מספר דמויות משנה בעלילה והיא נעה בין המזרח למערב.
ההתחלה של הספר הייתה קצת מבולבלת מבחינת התקופות והדמויות אבל הכתיבה זרמה והיתה מושכת כבר מהעמוד הראשון ולאט לאט כל פיסות הפאזל התחילו להפוך לתמונה ברורה ומובנת.
כשצפיתי לפני הרבה שנים בסרט הנפלא "ד"ר ז'יוואגו" והתאהבתי בדמותם של לארה ויורי, לא תיארתי לעצמי שהיה כל כך הרבה אקשן מאחורי הקלעים של הסרט הזה ובסופו של דבר מסתבר שהמציאות עלתה על כל דמיון.
הסופרת לארה פרסקוט שנקראה על שם לארה אנטיפובה, רקחה כאן עלילה סבוכה אך מסקרנת ומרגשת, התרגשתי לקרוא על אהבתם הנצחית של בוריס ואולגה ואהבתי במיוחד את דמותה של אולגה ואת החוזק הנפשי שלה והתמיכה המלאה שלה בבוריס לאורך כל הדרך. בקרוב ייצא סרט המבוסס על הספר ואני כבר לא יכולה לחכות.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן