Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הסדק
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 286
טעות מבצעית אחת ויחידה, זה כל מה שנדרש על מנת שגואל, לוחם מוסד ערכי וחדור מוטיבציה, יורחק מהארגון ויאבד את האישה שלה עמד להינשא ואת הקשר למדינה שאליה היה מסור בכל נפשו. כמה שנים מאוחר יותר הוא יוזם מבצע מודיעיני פרטי שישיב את המשמעות לחייו: חדירה אל שטח עוין וחשיפתו של אוצר עלום, בעל משמעות לאומית עליונה. המשימה מסתבכת וגואל מוצא את עצמו בסכנת חיים. האם יפצח את הקוד הפנימי שהכשילוֹ בעבר? האם יצליח לחמוק מן המלכודות שהמציאות טמנה לו? גואל סבור שהוא נמצא בדרך הנכונה אך אינו יודע שאת חייו מנהל מישהו אחר... הסדק אינו רק הצצה מרתקת אל חייהם העלומים של לוחמי הסתר. עלילתו רבת–התהפוכות חושפת את מסתרי עולם הביון, מזגזגת בין מציאות לדמיון ומתעתעת בקורא, אך גם מגוללת את מסעו של אדם בחיפוש אחר זהותו האישית והלאומית. יריב ענבר, שזהותו האמיתית נאסרה לפרסום בידי הצנזורה וּועדת השרים למתן היתר פרסומים, שירת שנים ארוכות בתפקידי מפתח רגישים בקהילת המודיעין ועוסק כיום ביזמות ובייעוץ בתחומי המודיעין והטרור. ספרו הראשון, "המטרה מקדשת", היה לרב–מכר.

לבד עם עם המחשבות של עצמו, צונח גואל ממטוס פותח את המצנח ונוחת בשום מקום. גואל גאה בעצמו, לוחם יהודי יליד אירופה, שקופץ ממטוס וצונח במדינת אויב. גואל פוגש את הקרקע ומבצע בדייקנות את משימה שלשמה הוא אומן. הוא לחוץ..הוא במתח.. ומצליח בכל זאת להשלים את המשימות ללא הפרעה. הוא עולה על טרמפ לנקודת המפגש המסוכמת מראש ואז נכונה לו הפתעה.

כך מתחיל סיפורו המותח של גואל, בחור צרפתי, יהודי, שגדל בגולה בצל האנטישמיות הגואה מתגייס לארגון סודי יהודי, ברצונו לתרום למדינה ולביטחונה. הוא עושה טעות של רגע וחייו משתנים .

הוא חוזר לחייו הישנים, מרגיש רע, חסר תועלת ומחליט לעשות מעשה. לצאת למבצע משלו, מבצע פרטי , מבצע שיתרום לביטחון המדינה וישיב לו את מה שאבד. הוא רוצה להוכיח לכולם ובעיקר לעצמו שיש לו עוד הרבה לתרום.

הוא מגיע לבית לחם  כמתנדב צרפתי לבית חולים לתשושי נפש. יש לו סיפור כיסוי מושלם. הוא מתחבר לאנשי הצוות והופך להיות אהוב על ידי המטופלים. מה הוא מחפש שם? מה הוא רוצה למצוא?

בהמשך העלילה כמובן שמסתבכת וג'לאל/גואל כבר לא עובד לבדו. עם מי הוא מתחבר? עם מי הוא משתף פעולה?

גואל מסכן את עצמו ומקריב את עצמו למען המדינה. הוא יודע שאם ייתפס, יתעלו בו עד מוות אך זה לא מונע ממנו להמשיך ולבצע את המשימה שלשמה הוא הגיע לבית לחם מלכתחילה. האם יצליח לבצע את המשימה שלשמה הוא הגיע?  מהי המשימה?

הספר כתוב היטב, קיצבי מעניין ואמין. ניכר כי לכותב יש הרבה ידע בתחום והוא מעביר לנו אותו (מה שכמובן אפשרה הצנזורה). יריב ענבר הכותב, הוא שם בדוי מאחר והכותב שרת שנים ארוכות בתפקידי מפתח רגישים בקהילת המודיעין .

גואל הוא דוגמא אחת להמון אנשים שאנחנו לא שומעים עליהם ולא נשמע. אנשים שעושים עבודת קודש לביטחון המדינה. אנשים שנשלחים לחזית ללא הגנה ונשק, שחייהם תלויים על בלימה ברגעים מסוימים. הם לא לבד, מאחוריהם עומדת רשת מסועפת של אנשי מקצוע שתומכים בהם כל הזמן .

היה חסר לי מעט סיפורי רקע של הדמויות כדי לעבות אותן , אבל חוץ מזה נהנתי מהמתח ומהכתיבה הקולחת והמצוינת של הסופר. הרגשתי כמו זבוב על הקיר באותם מבצעים ובאותם סיטואציות רגישות .

אם זה לא היה ברור עד כה, נהנתי מאוד מהספר , ממליצה בחום !!!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן