Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הסדק
סופר/ת:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
ספר:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 286
טעות מבצעית אחת ויחידה, זה כל מה שנדרש על מנת שגואל, לוחם מוסד ערכי וחדור מוטיבציה, יורחק מהארגון ויאבד את האישה שלה עמד להינשא ואת הקשר למדינה שאליה היה מסור בכל נפשו. כמה שנים מאוחר יותר הוא יוזם מבצע מודיעיני פרטי שישיב את המשמעות לחייו: חדירה אל שטח עוין וחשיפתו של אוצר עלום, בעל משמעות לאומית עליונה. המשימה מסתבכת וגואל מוצא את עצמו בסכנת חיים. האם יפצח את הקוד הפנימי שהכשילוֹ בעבר? האם יצליח לחמוק מן המלכודות שהמציאות טמנה לו? גואל סבור שהוא נמצא בדרך הנכונה אך אינו יודע שאת חייו מנהל מישהו אחר... הסדק אינו רק הצצה מרתקת אל חייהם העלומים של לוחמי הסתר. עלילתו רבת–התהפוכות חושפת את מסתרי עולם הביון, מזגזגת בין מציאות לדמיון ומתעתעת בקורא, אך גם מגוללת את מסעו של אדם בחיפוש אחר זהותו האישית והלאומית. יריב ענבר, שזהותו האמיתית נאסרה לפרסום בידי הצנזורה וּועדת השרים למתן היתר פרסומים, שירת שנים ארוכות בתפקידי מפתח רגישים בקהילת המודיעין ועוסק כיום ביזמות ובייעוץ בתחומי המודיעין והטרור. ספרו הראשון, "המטרה מקדשת", היה לרב–מכר.
זהו סיפור על אנשים שהם מלכי הארץ, עושים עבודה חשובה למען בטחון מדינתנו, קצרה היריעה מעשיהם לספר ואת גודל חשיבות תפקידם. הספר הזה ממחיש לנו שבזכותם אנחנו ישנים טוב בלילה, זהו ספר שמוכיח שהמציאות עולה על כל דמיון/תסריט. זהו אחד המותחים הכי מרתקים שקראתי, ארצי-ישראלי במיטבו, יש שיאמרו שזה יכול היה להיות סרט מתח, אבל לא, זאת המציאות היומיומית של מדינתנו הקטנה. הספר מסופר טוב וסוחף שמיד נשאבתי לעלילה בלי יכולת לעצור! המוח שלי התחיל לחשב מהלכים בספקולציות של תרחישים שתוארו בספר. אני עובדת בבית חולים לפגועי נפש, כל העלילה של הספר, סובבת סביב בריאות הנפש בבית לחם, אז מה שבטוח שהראייה שלי עלול להשתנות בבית החולים אחרי קריאת הספר, בעיניי כולם חשודים עד שלא יוכח אחרת, ראו הוזהרתם 😉
על העלילה
גואל הוא לוחם צללים בזהות בדויה בארגון של המוסד, יש לו שאיפות, חלומות ויש גם אכזבות הוא אדם פרטי רגיל שעליו לבצע משימה, הוא מוסרי ויש לו נקודות חולשה, בילדותו גדל בצרפת כיהודי וראה את האנטישמיות הגואה ברחובות, נמאס לו להיות במיעוט וחסר יכולת ולהתגונן, על הזכות להיות אדם חופשי. כשבגר החליט לעשות עליה לארץ ישראל ולהתמודד לתפקיד לוחם ביחידה מובחרות, בכך הוא מאמין שאף אחד לא יוכל לפגוע בו. פה הוא בצד החזק, השפלות וגינויים הם מחוץ לתחום, אבל שהוא יוצא למשימה משמעותית, שבועיים לפני החתונה שלו, עושה טעות אחת שטורפת את כל הקלפים, החיים שלו מתרסקים ועליו לחשב מסלול מחדש.
הרבה זמן הוא נכבה אל הכלים אבל, כאשר הוא מבין שזה להיות או לחדול, גואל יוצא למשימת חייו, בעקבות ממצא כלשהו הוא יוצא למבצע פרטי, שישים את שפיותו מהות החיים שלו למען מטרה מקודשת אחת, שהיא המדינה שאותה הוא מעריץ בכל נימי גופו.
בשם כיסוי ג'לאל הוא מתנדב למוסד בריאות הנפש בבית לחם בתפקיד אח, סיפור כיסויי יש לו מ-א' ועד ת', הוא מוסלמי, נוצרי יש לו דרכון צרפתי, הוא מדבר, נושם וחולם בערבית. השתלבות שלו בעבודה עוברת בצורה חלקה, הוא אהוב על חבריו לעבודה והמטופלים ששם בוטחים בו. כל התיאורים סביב מסדרונות של בית החולים, נתנו לי תחושה שזה בדיוק בית החולים שאני עובדת בו (בית חולים גהה), התחושות היו לי לאורך הקריאה שאני מתהלכת עם גואל בפרוזדורים, במדשאות מריחה את הדשא הרטוב לאחר גשם, המרחבים, השקט, הספסל הפסטורליות בתוך כל השיגעון שמסביב.
כל מטרתו של ג'לאל לעשות עבודה שקטה ונקייה, למצוא אוצר שיחזיר את מעמדו בזכות ולא בחסד. ודווקא כשנראה לו שהכל מתחיל להסתדר – כמו מגדל קלפים הכל נופל ומתרסק. המשימה האישית מסתבכת ועלולה להכניס אותו לצרות צרורות , הוא מרגיש שהכל סוגר עליו והוא חייב לקבל החלטה. האם עליו לחשוף את האמת שלו או להתבצר בעמדתו, כמה באמת יאמינו לו? ויהיו אלו שיחשבו שאיבד את את שפיותו, העלילה עולה מדרגה, וחייו מנוהלים על ידי מישהו שמושך בחוטים, מי משחק בחייו?
שורה תחתונה
רומן מתח משובח, על חיים של לוחמים בזהות בדויה שעושים הכל, כדי שאנחנו האזרחים נישן טוב בלילה, באומץ רב חושף הסופר, סיפור מלא רגשות, תהיות, מחשבות וחלומות הוא חושף בפנינו את הפחדים החולשות ורגשות של מוסריות לצד צדק, מוקירה תודה לכל הלוחמים באשר אתם ולכם הקוראים רוצו לקרוא!!

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן