Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הנערות ממטע התפוחים
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 412
"חכם, סוחף, כתוב נהדר... נהניתי מכל דקה!," לורנה קוק, מחברת רב המכר "הכפר האבוד"   "הנערות ממטע התפוחים" הוא ספר על זיכרון ובעיקר על שכחה. הוא ספר על שתי נשים, שעשרות שנים מפרידות ביניהן, וגם אי הבנה אחת, שלא ברור אם אפשר לתקן. זהו ספר על אומץ וספר על אהבה, אבל בעיקר על חברות נפש. וזה ספר שנכנס אל הלב ולא עוזב. לאחר שאמה של פרנקי הקטנה מתה, היא גדלה אצל סבתה, אישה עשירה וידועה, קרה ומרוחקת. ברגע שאפשר היה, ובעקבות מה שנתפס בעיניה כבגידה של הסבתא, עזבה פרנקי את הבית מבלי להביט לאחור, כדי להקים לעצמה חיים חדשים כעיתונאית. אבל מישהו מהעיתון ידע, מתברר, על הקשר המשפחתי ושלח דווקא אותה לסקר אירוע צדקה שסבתה, ויולט, ארגנה. השתיים ייפגשו בו, כמובן, והמפגש יזעזע את עולמן. עשרות שנים קודם לכן, ב-1940, נמלטה גם ויולט, אז נערה צעירה, ממשפחתה ומלונדון המופגזת ונשלחה אל הכפר לעבודות חקלאיות, שם פגשה נערות נוספות שמילאו את מקומם של הגברים שיצאו להילחם. הרחק מהבית ומכל השגחה, איש לא הגן על הנערות והיה מי שידע לנצל זאת. שם גם נולד הסוד שוויולט תשמור לעצמה כל חייה. המסע של השתיים - של ויולט המבוגרת אל קרעי זיכרונותיה, ושל פרנקי הצעירה שמבינה פתאום הרבה יותר - יאפשר להן לסגור פרק בעברן ולהמשיך קדימה – זו כדי להתפייס עם עברה וזו כדי לפתוח בחייה כבוגרת. ניקולה סקוט היתה עורכת ספרותית ותיקה כשפרסמה את ספר הביכורים שלה, הצל של אמי, שהיה לרב מכר עולמי. מאז הפכה לכותבת במשרה מלאה. הנערות ממטע התפוחים הוא ספרה השלישי.

לונדון 1940, ויולט הצעירה כמעט ומתחתנת בעל כורחה לחתן משעמם. הוא אמנם שידוך לא רע ממשפחה מיוחסת עם כסף אבל הוא לא בדיוק כוס התה שלה. היא מצליחה להתחמק מהנישואים די ברגע האחרון הרבה בזכות ההפצצות של הגרמנים שטרפו את הקלפים. מסתבר שיש דברים טובים גם בדבר קשה כמו הפצצות.

אירוע טראומטי שחוותה דחף אותה להתגייס לצבא הפועלות. כך היא לא תסכן את עצמה ואולי תוכל להפטר מהזעם, מהבושה ומהסלידה העצמית ותוכל שוב לנשום ולישון.
בדיוק באותו הזמן, ממש רגע לפני אימה של ויולט דאגה ששתיהן יתפנו לצפון המרוחק של המדינה, ויולט בורחת בהחבא ומתגייסת בשם בדוי כדי שלא יוכלו לאתר אותה. היא יוצאת לדרך חדשה, היא תקבע את גורלה ועתידה ולא אף אחד אחר.
היא מגיעה לשום מקום, למטע מרוחק ומצטרפת לקבוצת בנות שעובדת קשה בתת תנאים וישנה בלילה באסם נעול.
היה לה קשה, קשה מאוד מכל מיני בחינות. היא חשבה לוותר, להצטרף לאימה ולנסוע צפונה אבל החליטה להשאר למרות הכל.

האם יהיה לה טוב בבחירה שלה? האם יהיו מוגנות שם בפני ההפצצות הכבדות?

סיפור נוסף על ציר זמן אחר הוא סיפורה של פרנקי. עיתונאית מתחילה שמנסה לבסס את מעמדה בתעשיה ובעיקר בורחת מעברה. היא איבדה את שני הוריה עוד לפני שמלאו לה שמונה עשרה, קודם כל את אימה ואז את אביה מי שגידלה אותה היתה סבתה העשירה מצד אימה, אישה קשה ששמרה טינה לאביה. היא אהבה את שניהם אבל במשך שנים גם נקרעה בניהם.
פרנקי מנסה להצליח במקום העבודה החדש וכשהמנהל שלה דורש ממנה להפעיל את קשריה כנכדה של… פרנקי מוצאת דרך מקורית משלה כדי לצאת מהמצב הזה.
לא רק שהיתה צריכה להתפרנס והכסף לא היה בנמצא, היא הוזעקה לטפל בסבתה הישישה שלה שהתמודדה על מחלה לא פשוטה וגם עם שלדים שהחביאה עמוד בתוך הארון.

מי היתה הסבתא ומה היא לא רצתה שיגלו?

כל התשובות וכמובן החיבור בין הסיפורים בספר שלפניכם.

ראשית, רוצה לציין את הכריכה ההורסת שלגמרי עושה חסד עם תוכן הספר.
עלילה מקסימה, סוחפת ומעניינת. אהבתי הן את הסיפור בהווה והן את הסיפור בעבר.
נשאבתי פנימה די בהתחלה והתחברתי לדמויות, נהנתי מהספר מלבד נפילה שהרגשתי בעיניין העלילה לאחר שני שליש מהספר לערך.
סוף הסיפור מקסים ומחפה על הנפילה שחוויתי, הקצוות נסגרו יפה ואני פה כדי להמליץ.

אני אוהבת רומנים היסטוריים שקשורים גם להווה, לגמרי התבנית במקרה שלפנינו. קריאה מהנה!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן