Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הנערות ממטע התפוחים
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 412
"חכם, סוחף, כתוב נהדר... נהניתי מכל דקה!," לורנה קוק, מחברת רב המכר "הכפר האבוד"   "הנערות ממטע התפוחים" הוא ספר על זיכרון ובעיקר על שכחה. הוא ספר על שתי נשים, שעשרות שנים מפרידות ביניהן, וגם אי הבנה אחת, שלא ברור אם אפשר לתקן. זהו ספר על אומץ וספר על אהבה, אבל בעיקר על חברות נפש. וזה ספר שנכנס אל הלב ולא עוזב. לאחר שאמה של פרנקי הקטנה מתה, היא גדלה אצל סבתה, אישה עשירה וידועה, קרה ומרוחקת. ברגע שאפשר היה, ובעקבות מה שנתפס בעיניה כבגידה של הסבתא, עזבה פרנקי את הבית מבלי להביט לאחור, כדי להקים לעצמה חיים חדשים כעיתונאית. אבל מישהו מהעיתון ידע, מתברר, על הקשר המשפחתי ושלח דווקא אותה לסקר אירוע צדקה שסבתה, ויולט, ארגנה. השתיים ייפגשו בו, כמובן, והמפגש יזעזע את עולמן. עשרות שנים קודם לכן, ב-1940, נמלטה גם ויולט, אז נערה צעירה, ממשפחתה ומלונדון המופגזת ונשלחה אל הכפר לעבודות חקלאיות, שם פגשה נערות נוספות שמילאו את מקומם של הגברים שיצאו להילחם. הרחק מהבית ומכל השגחה, איש לא הגן על הנערות והיה מי שידע לנצל זאת. שם גם נולד הסוד שוויולט תשמור לעצמה כל חייה. המסע של השתיים - של ויולט המבוגרת אל קרעי זיכרונותיה, ושל פרנקי הצעירה שמבינה פתאום הרבה יותר - יאפשר להן לסגור פרק בעברן ולהמשיך קדימה – זו כדי להתפייס עם עברה וזו כדי לפתוח בחייה כבוגרת. ניקולה סקוט היתה עורכת ספרותית ותיקה כשפרסמה את ספר הביכורים שלה, הצל של אמי, שהיה לרב מכר עולמי. מאז הפכה לכותבת במשרה מלאה. הנערות ממטע התפוחים הוא ספרה השלישי.

"הנערות ממטע התפוחים" מתרחש ב-2 תקופות שונות: לונדון של אחרי הבליץ ותחילת מלחמת העולם ה-2 ולונדון של תחילת שנות האלפיים. הוא עוסק גם ב-2 נשים שונות: ויולט ונכדתה פרנקי.

ב-1940 ויולט היא בחורה בת 17 ממשפחה עמידה ומיוחסת שאמה מחפשת לה שידוך. אולם היא לא מתעניינת בכך בכלל אלא מחפשת להגשים את עצמה. היא תרה אחר הרפתקאות ביחד עם בני הדודים שלה רומי ודאפי. לילה אחד שלושתם מגיעים לנשף שבו ויולט אמורה לקבל הצעת נישואין מגבר שהיא לא מעוניינת בו כי הוא משעמם בעינייה. היא מצליחה לשכנע את בני הדודים לברוח מהאולם.

באותו לילה בדיוק מתרחש הבליץ הראשון ולונדון מופגזת בטילים מהאוויר ורומי, בת דודתה וחברתה האהובה, נהרגת במקום. לויולט אכולת אשמה אין זמן להתאבל כי אמה מתכננת להן בריחה אל אזור הכפר השקט, הרחק מהטילים. אך ויולט לא מוכנה לברוח ומחליטה שברצונה לתרום למאמץ המלחמתי ובעזרתו של דאפי מצטרפת בזהות בדויה בשם לילי לצבא הפועלות.

היא מגיעה לאחוזה של משפחת קרודן ומיד פוגשת את מנהל העבודה מר הארדוויק שמצוות אותה לקבוצת בנות ומסביר לה בטון שלא משתמע לשתי פנים שעליה לעבוד קשה ולשמור על צניעות אחרת תיענש. ואכן בעזרת הבנות הנוספות בחבורה מגלה ויולט שמנהל העבודה הוא איש קשוח שרודה בהן ללא צדק. למרות זאת, הן מנסות להתגבר על הקשיים ולבצע את עבודתן כראוי.

בלונדון של שנות האלפיים פרנקי אובריאן (נכדתה של ויולט) נשלחת מטעם העיתון בו היא עובדת ככתבת תרבות לסקר אירוע התרמה חברתי חשוב. העורך הראשי שולח אותה כי הוא יודע שהיא נכדתה של ויולט, התורמת הראשית והוא מקווה באמצעות כך להשיג מידע עסיסי יותר. הוא לא יודע שפרנקי וסבתה לא דיברו במשך עשור עקב אירועים טראגיים שהתרחשו במשפחה. אבל לפרנקי אין הרבה ברירה ומבחינתה היא רצתה לגלות לאן סבתה נעלמה לאחרונה. מודאגת וחוששת היא הולכת לאירוע ומבינה שסבתה חולה ועליה לטפל בה. בפני פרנקי ניצבת דילמה לא פשוטה – היא רוצה לשמוע על עברה של סבתה אך האם עליה לחשוף זאת בכתבה בעיתון כפי שדורש ממנה הבוס שלה או שמא הוא יפטר אותה?

דעתי על הספר:

"הנערות ממטע התפוחים" הוא ספר על חוזקן וגבורתן של נשים ועל עמידתן כנגד גברים המתעמרים בהן. העלילה נעה בין חייה של ויולט בעבר לחייה של פרנקי בהווה.

העלילה סוחפת ומעניינת, בעיקר זו העוסקת בעברה של ויולט. זאת מכיוון שלא הכרתי את צבא הפועלות ואת תרומתן למלחמה. שמחתי לגלות אותן ואת פועלן המשמעותי. נשאבתי יחסית מהר לעלילה כי היא מרתקת מההתחלה אולם לקראת הסוף הדברים התחילו להיות צפויים מדי.

אהבתי את הדמויות הראשיות שכל אחת בדרכה הייתה אמיצה והצליחה לפתור את הדילמות שלה באופן יצירתי. הן הלכו אחר הלב שלהן ולא ויתרו לעצמן. למרות זאת הן שונות: ויולט יותר מורדת ופורצת גבולות, כנראה בגלל התקופה בה היא חיה ואילו פרנקי יותר מחושבת ומנסה לרצות את כולם.

חיי המשפחה תופסים פה מקום מרכזי אבל גם מערכת היחסים בין עובד למעביד – איפה עובר הגבול? לכן, מדובר בספר מומלץ שמאיר נושא חדש בתקופה מורכבת.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן