Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הנערה מתחת לדגל
קטגוריה:
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 388
מוניק תעשה הכול על מנת להישאר בחיים. מוניק, נערה יהודייה בת שבע־עשרה, נמלטת על חייה מפני הנאצים, בורחת ברחובות פריז ומחפשת מקום להסתתר בו. פיליפ, איש הרזיסטנס, מציע לה במרתף בפרברי העיר עסקה – המחתרת תעזור לה להחליף את זהותה, ובתמורה היא תצטרך להתקרב לגרמנים השולטים בעיר ולספק עליהם מידע. מוניק נקרעת בין רגשותיה לפיליפ ובין הצורך להיות עם ארנסט, קצין גרמני אשר מעוניין להכיר אותה, וצועדת עמוק יותר ויותר אל תוך מלתעות הנאצים. היא יודעת שזאת רק שאלה של זמן עד שתעשה טעות, והם יגלו את זהותה האמיתית. פריז של ימי הכיבוש הנאצי מתוארת מבעד לעיניה, על בתי הקפה ההומים חיילים גרמנים ונערות צרפתיות מול תורי האנשים המשתרכים מחוץ לחנויות המזון הריקות. אבל מעל הכול, זהו סיפורה של נערה אשר נאלצת להילחם על זהותה ועל חייה ומסרבת לוותר באותם ימים אפלים שבהם מגפיהם המסומרים של החיילים הגרמנים צעדו ברחובות פריז. זיו עמית, סופר, חובב היסטוריה ובעל תואר בפסיכולוגיה, כותב במשך שנים, מצייר ומצלם ואבא לשני ילדים שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם הבוגרים. הרומן "הנערה מתחת לדגל" הוא הדרמה ההיסטורית הראשונה שלו, לפני כן קדמו לו דרמה על חיי הנישואים "הגשר בינינו", רומן רומנטי "חמישה ימים ואיש אחד" וספר צילומים ושירים "אבנים של אהבה".

שנת 1942, צרפת הכבושה, הגרמנים לא פוסחים על הבית של המשפחה של מוניק. היא היתה רק בת 17 כשלילה אחד חיילים גרמניים הידפקו על דלת בית המשפחה. הם ידעו שיבואו לקחת אותם, הם התכוננו לכך (עד כמה שאפשר) ומוניק הספיקה להכנס למחבוא מאחורי המזווה. אחיה בן השמונה סרב להצטרף והיא ניצלה לבדה. החיילים הגרמניים פינו את הוריה ואחיה מהבית באישון לילה, מזוודה אחת למשפחה זה כל מה שהותירו להם לקחת.

מוניק נשארה עוד במחבוא כשהיא שומעת אותם עוזבים, כשהיא שומעת לאחר מכן את השכנים בוזזים את ביתם ורק אז חמקה החוצה. היא נמלטה לבית של הדודה שלה בתקווה למחסה אבל לא היה לה שם מקום, לא היה לה לאן ללכת.
מפגש מקרי בשוק המקומי הוביל אותה לגבר גדול ומאיים שדווקא דאג לה, בסופו של דבר הוא הוביל אותה למחתרת שבזכות הגרמנית השוטפת שלה, היא יכלה להצטרף אליה ובזכות זה ניצלה לעת עתה.
היא היתה צריכה להחליף את זהותה ולהביא מידע מהגרמנים לשימוש המחתרת. היא חששה להצטרף למחתרת אבל ידעה שבזכותה יש לה סיכוי להשאר בחיים.

'מוניק החדשה' גרה בעליית גג יחד עם אישה מבוגרת ששימשה לה כבת לויה ועבדה למחייתה תמורת משכורת זעומה כשוטפת כלים ובהמשך כמלצרית בבלונז'רי המקומי. היא מכירה קצין גרמני שמחזר אחריה ולבסוף הופכת לבת לויה שלו כשהיא מתלווה אליו במסעותיו השונים וגם משתכנת בדירתו. לגמרי אפשר לומר שישנה עם האוייב, לטוב ולרע.
מצד אחד חיה חיי נוחות, האוכל היה מצוי בשפע והיו בגדים חמים לגופה אך בשביל זה היתה צריכה לוותר על כל כך הרבה…

מה יקרה למוניק? איך והאם תשרוד? הכל בספר שלפניכם.

סיפור מלא אומץ, כאב, תקווה ותושיה של גיבורת הספר שהיא לא יותר מנערה צעירה. הגיבורה בגילה של בת שלי והתקשתי להאמין מה היא עשתה ומה היא היתה צריכה לעבור בשביל לשרוד. למיטב הבנתי הסיפור אינו מבוסב על סיפור אמיתי אבל מניחה שקטעחם ממנו אכן קרו. לא להאמין כמה רוע היה באותה תקופה ואיך שאנשים נאלצו לשרוד רק בשל היותם יהודים.

ספר מרתק שגמעתי בקצת יותר מ 24 שעות, ברגע שמתחילים אותו קשה להתנתק מקורותיה של מוניק. הערצתי את דמותה של הגיבורה שיצר ההישרדות שלה הביא אותה לעשות מעשי גבורה שהצילו לא רק את עצמה אלא רבים אחרים. היא לא רק ויתרה על גופה אלא גם על נפשה ונשמתה כדי להביא מידע חשוב שיביא יתרון למחתרת.
עוד זוית על השואה, עוד סיפור חשוב, עוד גיבורה של ספר שתשאר איתי.

נהנתי מקריאת הספר ואני לגמרי פה כדי להמליץ לכם לקחת עותק ולצלול לתוכו.

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן