Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הנערה מתחת לדגל
קטגוריה:
סופר/ת:
סוגה:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 388
מוניק תעשה הכול על מנת להישאר בחיים. מוניק, נערה יהודייה בת שבע־עשרה, נמלטת על חייה מפני הנאצים, בורחת ברחובות פריז ומחפשת מקום להסתתר בו. פיליפ, איש הרזיסטנס, מציע לה במרתף בפרברי העיר עסקה – המחתרת תעזור לה להחליף את זהותה, ובתמורה היא תצטרך להתקרב לגרמנים השולטים בעיר ולספק עליהם מידע. מוניק נקרעת בין רגשותיה לפיליפ ובין הצורך להיות עם ארנסט, קצין גרמני אשר מעוניין להכיר אותה, וצועדת עמוק יותר ויותר אל תוך מלתעות הנאצים. היא יודעת שזאת רק שאלה של זמן עד שתעשה טעות, והם יגלו את זהותה האמיתית. פריז של ימי הכיבוש הנאצי מתוארת מבעד לעיניה, על בתי הקפה ההומים חיילים גרמנים ונערות צרפתיות מול תורי האנשים המשתרכים מחוץ לחנויות המזון הריקות. אבל מעל הכול, זהו סיפורה של נערה אשר נאלצת להילחם על זהותה ועל חייה ומסרבת לוותר באותם ימים אפלים שבהם מגפיהם המסומרים של החיילים הגרמנים צעדו ברחובות פריז. זיו עמית, סופר, חובב היסטוריה ובעל תואר בפסיכולוגיה, כותב במשך שנים, מצייר ומצלם ואבא לשני ילדים שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם הבוגרים. הרומן "הנערה מתחת לדגל" הוא הדרמה ההיסטורית הראשונה שלו, לפני כן קדמו לו דרמה על חיי הנישואים "הגשר בינינו", רומן רומנטי "חמישה ימים ואיש אחד" וספר צילומים ושירים "אבנים של אהבה".

הנערה מתחת לדגל

שבעים ושבעה אלף מיהודי צרפת נספו בשואה, רובם נשלחו למחנה ההשמדה אושוויץ. בסוף המלחמה התברר כי רוב אוכלוסיית יהודי צרפת שרדה את השואה . מקורות היסטוריים מעידים כי רוב אוכלוסיית  צרפת סייעה ליהודים ולא הסגירה אותם.

פריז, 1942. דפיקות בדלת. " מהר, את ג'ייקוב" האם מבקשת מבתה מוניק להסתירו. ג'ייקוב מסרב להיפרד מאמו ומוניק ממהרת להתחבר במקום הסתר. הדלת נפתחת. מבינים מיד כי הבת חסרה. מחפשים אחריה. שואלים את השכנים אשר לא ממש מסייעים. השומרת בכניסה לבית מציינת כי "יצאה מוקדם בבוקר". שקט. קולות השכנים שנכנסו לדירה מהדהדים בה. תרים אחר מזון ותכשיטים. ושוב שקט. רק לאחר שעות רבות יוצאת מוניק ממקום מחבואה ומבינה כי היא לבד בעולמה. היא מחפשת אחר מזון. בטנה מכווצת מרעב. נערה יהודייה בת 17 מנסה לשרוד ברחובות פריז ומחפשת מקום להסתתר בו.

מוניק אשר דוברת צרפתית וגרמנית על בוריין, מתחברת למחתרת אשר מתנגדת לגרמנים "הרזיסטנס". היא מחליפה זהות ובתמורה, עליה להשיג מידע אודות הגרמנים השולטים בעיר . היא מוצאת עבודה  בבולונז'רי , בית קפה פריזאי , אליו מגיעים מדי יום חיילים וקצינים גרמנים. פיליפ איש הקשר של הרזיסטנס מנחה אותה להתקרב אל אחד הקצינים. היא מבינה כי המטרה מקדשת את כל האמצעים  אולם היא נקרעת בין אהבתה לפיליפ לבין הצורך להיות בקשר אינטימי עם קצין גרמני שמעוניין בה, הר אוברסט ארנסט. את ארנסט פוגשת דרך שתי חברות אשר אף להן חברים גרמנים. הוא נפעם מול אופייה השקט ואהבתה לאומנות . מעודד אותה לצייר את פרחיה. מה שאינו יודע כי ציורי הפרחים שלה טומנים צופן .

הר אוברסט ארנסט שוכר לשניהם דירה. אוסר עליה להיכנס לחדר עבודתו והיא דואגת לכל מחסורו למורת רוחה. עת נרדם, היא מתגנבת ומתעדת את המסמכים החשובים לטובת המחתרת אליה שייכת.

שנתיים חלפו להן. השנה 1944. הפצצות פוגעות בפריז. האם תצליח לשמור על זהותה ועל חייה?

ספר מצוין, עוצר נשימה. מביא את זווית ראייתה של בחורה יהודייה בשנים הקשות של המלחמה.

מומלץ לקריאה.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן