Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הנערה מתחת לדגל
סופר/ת:
סוגה:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 388
מוניק תעשה הכול על מנת להישאר בחיים. מוניק, נערה יהודייה בת שבע־עשרה, נמלטת על חייה מפני הנאצים, בורחת ברחובות פריז ומחפשת מקום להסתתר בו. פיליפ, איש הרזיסטנס, מציע לה במרתף בפרברי העיר עסקה – המחתרת תעזור לה להחליף את זהותה, ובתמורה היא תצטרך להתקרב לגרמנים השולטים בעיר ולספק עליהם מידע. מוניק נקרעת בין רגשותיה לפיליפ ובין הצורך להיות עם ארנסט, קצין גרמני אשר מעוניין להכיר אותה, וצועדת עמוק יותר ויותר אל תוך מלתעות הנאצים. היא יודעת שזאת רק שאלה של זמן עד שתעשה טעות, והם יגלו את זהותה האמיתית. פריז של ימי הכיבוש הנאצי מתוארת מבעד לעיניה, על בתי הקפה ההומים חיילים גרמנים ונערות צרפתיות מול תורי האנשים המשתרכים מחוץ לחנויות המזון הריקות. אבל מעל הכול, זהו סיפורה של נערה אשר נאלצת להילחם על זהותה ועל חייה ומסרבת לוותר באותם ימים אפלים שבהם מגפיהם המסומרים של החיילים הגרמנים צעדו ברחובות פריז.

כשהייתי ילדה וחלק מהיום-יום שלי כלל ביקורים שבועיים בספרייה, תמיד אהבתי להתחיל מהמלצותיהן של הספרניות שהוצגו במדפים מרכזיים, ומשם לצלול לעבר המדפים הצפופים והעמוסים בכל טוב. ההמלצות בדרך כלל היו על ספרים חדשים או לפי נושאים מסוימים, וכך קרה שבכל שנה אחרי שחגגנו את פסח והחופשה הסתיימה, ההמלצות היו על ספרי שואה ותקומה. ולי השתרש ההרגל שסביב יום השואה, קוראים על שואה.

כשגדלתי והפסקתי ללכת לספריה, ההרגל הזה הפסיק. היה לי ספר שואה אחד בספריה שלי, ואליו חזרתי מדי פעם.
הוא מיועד לילדים, מבוסס על סיפור אמיתי ומתרחש בכפר קטן ושקט. בהשוואה יבשה, "הנערה מתחת לדגל", הוא ההפך הגמור. ספר למבוגרים, שעוקב אחרי סיפור בדיוני וחושף אותנו לחיים בפריז הכבושה בשיא המלחמה.

הספר עוקב אחרי קו עלילה מרכזי, ושזורים בו קטעים מוקדמים יותר, דרכם אנחנו לומדים על הידרדרות המצב לקראת כיבוש העיר וגירוש היהודים. למוניק, שרואה את עצמה כנערה צרפתיה בדיוק כמו שאר חבריה לכיתה, קשה להתמודד עם ההגבלות שחלות עליה ועל משפחתה, והמצב בבית לא פשוט. בערב שבו מגיעים החיילים הנאצים לפנות אותם מביתם, מוניק מספיקה להתחבא בזמן שאחיה מסרב להתרחק מהוריהם, ואחרי שקרים ושכנועים עוזבים הנאצים עם המשפחה, ומוניק נשארת לבדה במחבוא.

מנקודה זו, מוניק עסוקה בלשרוד. היא יוצאת לחיפוש אחר מקום מחבוא לטווח ארוך יותר, אוכל, או מישהו מוכר שיוכל לעזור לה – אבל מגלה שהנאצים עברו ולקחו את כל המשפחות היהודיות והמצב שלה מסובך משחשבה.
אחרי כמה חוויות לא פשוטות, מצליחה מוניק להתגלגל לאחד מבסיסי הפעילות של תנועת ההתנגדות הצרפתית לנאצים – הרזיסטנס. התנועה דואגת לה לזהות חדשה בתמורה לדיווחים מהשטח על פעילות הנאצים. כמובן שגם כאן – הצורך לשרוד ממשיך לבעור, והחיים החדשים של מוניק מלאים בדילמות והתלבטויות, הכל בזמן שהיא צריכה להעמיד פנים שהיא מישהי אחרת.

למרות שהספר כמעט ולא מכיל תיאורים קשים של אלימות, האווירה של המלחמה מורגשת בו מאוד. למרות שמוניק לא יודעת מה קורה מחוץ לגבולות פריז, אנחנו הקוראים כן יודעים, ומימד הידע הזה חשוב להבנת הסיפור וההתקדמות שלו. הספר אמנם חיכה לי קצת על המדף, אבל ביום שהתחלתי לקרוא אותו סיימתי אותו. הסיפור שואב את הקורא אליו, ובכל שלב רציתי לקרוא מה מוניק תבחר לעשות, או מה יקרה להבא.

הספר מסתיים בפרק קצר ומעניין של דבר המחבר, ובו הוא מספר על השתלשלות האירועים ההיסטורית האמיתית וכיצד היא שזורה בסיפורה של מוניק.

לסיכום – אני ממליצה על הספר לאוהבי הז'אנר, וגם לאלה שלא מכירים ורוצים לנסות, הוא ספר מעולה להתחיל איתו. קראתם? אשמח לדבר עליו בתגובות 🙂

גלי שטרן

מטפחת עציצים, מכורה ללונדון, אוהבת אנשים ותמיד עם ספר ביד (או מקסימום בתיק).

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן