Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
הנערה המושלמת
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 384
זואי מייזי היא עילוי מוסיקלי עם מנת משכל של גאונה. לפני שלוש שנים היא הייתה מעורבת באירוע טראגי שהסתיים במותם של שלושה מבני המחזור שלה. מאז אמא שלה עושה הכול כדי שהאירוע לא יעיב על עתידה של זואי. היא אפילו מסתירה את העניין מבעלה החדש ומבנה החורג ודורשת מזואי משמעת ברזל בנוגע להסתרת העבר. עכשיו זואי עומדת לנגן בקונצרט הגדול, קונצרט ההזדמנות השנייה, שאורגן בקפידה במשך חודשים. בסופו של הערב, אמה של זואי מוצאת את מותה. בחקירה שמתפתחת למשטרה יש כיוון חקירה, למשפחה של זואי יש הסבר,  לעורך הדין יש תיאוריה ולזואי עצמה יש אמת. אבל העבר לימד את זואי שאמת היא דבר אחד וצדק הוא דבר אחר לחלוטין, וככל שהחקירה מסתעפת, ההבדל ביניהם מתחדד עוד ועוד. ספריה של ג'ילי מקמילן מרכיבים פאזל מורכב ורווי גרסאות תוך השתלשלות אירועים מהירה ומפגש עם הרשתות החברתיות, אפליקציות ותרבות השיימינג. ספר הביכורים שלה שמי נייר בוערים שראה אור בהוצאת כנרת־זמורה־דביר הופיע ברשימות רבי המכר בארץ ובאלו של הניו יורק טיימס. מקמילן כתבה לעיתונות, עבדה בגלריה והייתה מרצה לצילום לפני שהפכה לסופרת במשרה מלאה. היא מתגוררת עם משפחתה בבריסטול, אנגליה.

תכירו את זואי.

זואי בת ה -17 היא פסנתרנית מחוננת שמופיעה בקונצרטים, אך בעברה הלא רחוק ישנה טרגדיה שתמיד תהווה עבורה מכשול. לפני 3 שנים, כשהייתה בת 14, התגוררה זואי עם אמה מריה ואביה פיליפ גרן במחוז דבון הכפרי. זואי למדה בבית ספר פרטי ויוקרתי שאליו התקבלה באמצעות מלגת מוזיקה. הבעיה היא שגם אנשים מושלמים עושים טעויות. והטעות שעשתה זואי היא טעות שתמשיך לשלם עליה כל חייה. הטעות בשיקול הדעת של זואי מובילה למותם של 3 מחבריה לשכבה. זואי המיוסרת מורשעת בגרימת מוות ומבלה 9 חודשים בכלא לנוער.

כשזואי משתחררת, היא מגלה שהנישואים של הוריה לא שרדו את המשבר. בנוסף, אביה מתקשה להתמודד עם מעשיה ועם הרשעתה. זואי ומריה מתחילות מחדש. הן עוברות לעיר בריסטול, בה מתגוררת אחותה של מריה – טסה, משנות את שם משפחתן כדי לשמור על אנונימיות, ובעלה של טסה, ריצ'ארד, מסדר למריה עבודה חדשה. יום אחד כשזואי מנגנת בפסנתר בבית הספר, פוגשת מריה את כריס קנדי. בנו של כריס, לוקאס, מנגן אף הוא בפסנתר. השניים מתחילים לצאת ובסופו של דבר עוברים לגור ביחד ומתחתנים. מריה מסתירה בקנאות מבעלה החדש את עברה של זואי. היא נכנסת להריון וכעת לזואי יש אחות קטנה ומתוקה בשם גרייס. עכשיו הם המשפחה המושלמת. או משפחת ההזדמנות השנייה – כמו שזואי מכנה אותה. נראה שהעניינים הסתדרו יפה עבור זואי ומריה. עד ליל הקונצרט המשותף של זואי ולוקאס בכנסיה המקומית.

כבר בתחילת הקונצרט מתפרץ לכנסייה אחד מהוריי הנערות שמצאו את מותן בתקרית בדבון לפני 3 שנים. זואי נמלטת מהבמה וחוזרת עם מריה אל בית המשפחה. עכשיו מריה וזואי בבעיה. איך מסבירים לכריס את התקרית הזו? הרי כריס אינו יודע דבר על המקרה. כשכריס מגיע הביתה בסופו של הקונצרט הוא דורש תשובות. והערב מוביל לוויכוח טעון שבסופו מוצאת מריה את מותה. איך היא נהרגה ומי גרם למותה?

האירועים בספר מתרחשים במשך 24 שעות עם פלאשבקים לעבר של זואי ואת הסיפור מובילים 3 מספרים בגוף ראשון: זואי, טסה – אחותה של מריה וסאם – עורך הדין של זואי. בהמשך מצטרפים 2 מספרים נוספים. למרות שהספר מוגדר כמותחן הוא אינו כזה. העיקר בו היא הסאגה המשפחתית והוא הרגיש כמו ספר לנוער בוגר עם אלמנטים קלים מאד של מתח.

פסק הדין:
הסאגה המשפחתית של משפחת מייזי-קנדי הייתה מעניינת ואהבתי את דמותה של זואי ואת דמותו של לוקאס. אהבתי לקרוא על עברה של זואי ואת החלקים שעסקו במשפט שלה ובטיפול הפסיכולוגי שעברה. יחד עם זאת, היו דברים שפחות אהבתי: העיקרי שבהם הוא שהספר מסופר מנקודות מבט רבות מדי ללא הצדקה. נקודת המבט של סאם הייתה מיותרת עבורי והחיים הפרטיים שלו לא השתלבו בסיפור של זואי, ולא היו הכרחיים. ריבוי הדמויות גרם ל"השטחה" של הדמויות הקיימות ולא הרגשתי שקיבלתי מהן כל מה שרציתי. בנוסף, רצף האירועים בהווה היה מאד מבלבל, אחד המבלבלים שנתקלתי בהם, והיו בו לא מעט תיאורים מיותרים כגון תיאורים של קבצי מחשב, Wi-Fi, או אפליקציות שפחות ריתקו אותי. כנראה שהבעיה האמיתית היא סיווג לא נכון למותחן בעוד שבפועל מדובר בספר נוער, שלא היה רע אבל גם לא ממש מה שציפיתי. הסוף לא הפתיע אותי ולא היו טוויסטים מיוחדים בעלילה. הנערה המושלמת פשוט לא היה מושלם עבורי.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן