Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
נערה במעיל כחול
קטגוריה:
סופר/ת:
סוגה:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 287
אמסטרדם, 1943. הָנֶקֶה מקדישה את הימים בלהשיג ולספק ללקוחותיה מוצרים מהשוק השחור, את הלילות בלהסתיר מפני הוריה את אופיו האמיתי של עיסוקה, וכל רגע אחר באבל על אהובה, שנהרג בחזית ההולנדית כשהגרמנים פלשו. היא אוהבת לראות בעבודתה הבלתי-חוקית מעשה התקוממות קטן. במהלך אספקה שגרתית, לקוחה פונה להנקה בבקשת עזרה. היא מצפה לשמוע מגברת יאנסֶן בקשה שגרתית,  הזמנה של בשר או נפט, אך הנקה נדהמת מתחינתה של האישה המבוגרת כי תאתר עבורה בן אדם – נערה יהודיה שגברת יאנסן הסתירה, שנעלמה מחדר סתרים מבלי להותיר עקבות. תחילה הנקה מסרבת לקחת על עצמה משימה כה מסוכנת, אבל בסופו של דבר היא נמשכת לתוך מערבולת של אירועים מסתוריים וגילוים מדהימים המובילים אותה ללב המחתרת, פוקחים את עיניה לנוכח זוועות מכונת המלחמה הנאצית, ומשכנעים אותה לנקוט בפעולה נואשת. עלילה כובשת הכתובה בסגנון נפלא, נערה במעיל כחול הוא רומן יוצא דופן על גבורה, אבל ואהבה בתקופה בלתי-אפשרית. ********* מוניקה הסה היא מחברת רבי-המכר נערה במעיל כחול ו-American Fire, ועיתונאית של הוושינגטון פוסט. היא מתגוררת באזור וושינגטון די.סי. עם בעלה וכלבם. "נערה במעיל כחול הוא שילוב שובה לב של שברון לב, אהבת נעורים, ותקווה." – כריסטין האנה, מחברת רבי-המכר "הזמיר" ו"הלבד הגדול" "כובש... מותחן היסטורי מרתק." – פבלישרז וויקלי "מותח ואינטליגנטי... הרקע ההיסטורי מתואר בידי מומחית." – הוושינגטון פוסט

נערה במעיל כחול

רוב הספרים שנוגעים לתקופת השואה נכתבו על קורות היהודים בפולין וגרמניה. מעטים הם אלה שנכתבו על מדינות אחרות. לאחרונה אני נחשפת לספרים משובחים ברוח התקופה הקשה הזו של העם היהודי.

אמסטרדם , 1943, אהובה של הנקה , נערה בת 18, התגייס לצבא ההולנדי אך לא שב. שבורת לב עם יגון עמוק, נותרה הנקה לבדה . את יומה היא ממלאת בסחר של השוק השחור. הנקה מתגלה כאחת שמוצאת כל דבר שמבקשים ממנה, מסבירה פנים לספקים והם בתמורה, דואגים למבוקשה. לקוחות קבועים כבר צברה. אחת מלקחותיה היא הגברת יאנסן. ילדיה כבר גדלו ועזבו אותה ובעלה נעלם לפני כחודש. "אני זקוקה לעזרתך בלמצוא מישהו". הנקה לא ירדה לסוף דעתה של גברת יאנסן עד אשר הוסיפה הגברת כי היא מבקשת מהנקה לאתר את הנערה היהודייה. על אף שמיהרה לביתה לאכול את ארוחת הצהרים הקבועה עם הוריה, היא מבינה כי גברת יאנסן החביאה בביתה נערה יהודייה אשר ברחה עם מעילה הכחול.

בקשתה של גברת יאנסן נפלה עליה כרעם ביום בהיר. מה תעשה? האם תצא ותסכן את עצמה ואת משפחתה? והרי אין לה גם קצה חוט לחיפוש. בעודה מתלבטת ארוכות, היא פוגשת באקראי באולי אחיו של בס ובלא כוונה גלויה היא נחשפת לחבורה שמנסה להציל יהודים משליחתם למחנות ריכוז והשמדה. המפגש עם החבורה חושף בפניה אמת אכזרית המתרחשת ממש מחת לאפה.

הנקה היתה כעת מבולבלת. דילמות קשות עמדו בפניה.  מה עליה לעשות? כיצד תצליח לאתר את אותה נערה יהודייה עם מעיל כחול ? האם חיפושה יהווה סכנה ממשית לחייה שלה ושל משפחתה?

הקורא נחשף לסיפורי גבורה של אנשים בודדים אשר לעיתים פעולה אחת הצליחה להציל נפש יהודייה.

האם תצליח הנקה לאתר את הנערה במעיל הכחול? מה היא מגלה על העולם האכזרי שבו היא חיה? האם תצליח לעכל את מערבולת הרגשות שבה היא נמצאת?

ספר מרתק מתחילתו ועד סופו. העלילה מתפתחת וסוחפת. הקורא יבין דרכה ולו במעט, את אשר התרחש בהולנד אשר הייתה תחת הכיבוש הנאצי במלחמת העולם השנייה דרך עיניה של הנקה.

ממליצה בחום.. לקרוא בנשימה אחת.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן