Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הניצוץ שבאפר
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2015
מס' עמודים: 446
אליאס שייך למעמד האדונים. מגיל צעיר הוא עובר הכשרה באקדמיה הצבאית כדי להפוך לחייל קטלני בשירות האימפריה. לָאיָה שייכת למעמד העבדים. היא חיה עם אחיה ועם סבא וסבתא שלה ברחובות המוזנחים של פשוטי העם ומשתדלת לחיות תמיד מתחת לרדאר. עד שאחיה נאסר בעוון בגידה. כדי להציל אותו לאיה עושה עסקה עם אנשי המחתרת: הם יחפשו את אחיה והיא תרגל למענם. כך היא נעשית משרתת באקדמיה הצבאית, ושם היא פוגשת את אליאס. הם באים מעולמות שונים, הם מייצגים אוכלוסיות עוינות, והם עומדים להיכנס למאבק של הגוף ושל הנפש, שיהפוך את חייהם ויביא אותם אל הקצה.

הניצוץ שבאפר, חלק ראשון מסדרה המתארת חברה דיסוטופית אכזרית, שבה האומללות שותפה לחייהם של המדכאים והמדוכאים. ב- 500 שנים לשלטון "בני הלוחמים" (המעמד הגבוה), החיים של של "בני המלומדים" (המעמד הנמוך) ושל שאר הקבוצות באימפריה מסוכנים. המלומדים נכבשו על ידי הלוחמים בגלל עליוניותם של הלוחמים בייצור כלי נשק מפלדה.

הספר עוסק במסע של נערה ממעמד המלומדים בשם לאיה ושל חייל לחימה בשם אליאס.
לאיה גרה בבית סביה, כי הוריה נהרגו. לילה אחד האימפריה, נציגי השלטון, פושטים על ביתם, הורגים את סבה ואת סבתה ולוקחים בשבי את אחיה דארין.
כאשר דארין נעצר על ידי מסכות האימפריה, חיילים שאומנו להיות חסרי רחמים, לאיה בורחת ורצה לחפש את המחתרת מחוסר ברירה. היא מבקשת את עזרתם לחלץ את דארין, ובתמורה לעזרתם הם מבקשים שהיא תרגל אחר מפקדת באקדמיה הצבאית 'הצוק השחור'. לשם הם מכניסים אותה כשפחה. המפקדת היא אחד האנשים האכזריים באקדמיה, הידועה בעינויים ואף בהרג עבדים הפועלים למען המחתרת.
למרות הפחדים וסכנת החיים לאיה צוללת אל תוך העולם התככים והריגול באקדמיה האכזרית. היא בקושי שורדת כשפחה חסרת זכויות ובמצבים של סכנת חיים אחד אחרי השני עם המפקדת.

בתחילת הספר לאחר רצח סביה, כשהיא עדיין בהלם לאיה אומרת:

אני תוהה אם זה אמיתי. אם זה סיוט. זה אמיתי, לאיה. זוזי.

האמירה הזו מוכיחה שהיא מקבלת שזאת המציאות החדשה שלה והמעשה האיום שנעשה לבני משפחתה מניע אותה לפעול לאורך על הספר.
היא הופכת בהדרגה לנערה אמיצה יותר ויותר, במסע שלה להצלת אחיה.

בינתיים אליאס סיים את לימודיו באקדמיה הצבאית, שם התאמן להיות מסכה והוא הטוב ביותר בכיתה שלו. במשך כל חייו הוא היה עד לאלימות מצד האימפריה ושונא אותה על כך, אבל לא יכול לברוח מהאחריות שלו.  עם זאת, הוא מתכנן את הבריחה שלו. תוכניותיו נתקעות כאשר הוא נבחר להיות אחד מארבעה שנבחרו להיות בניסויים, המהווים מבחן הישרדות להפוך לקיסר הבא.
אליאס צריך לעבור ניסיונות קשים כדי להוכיח שהוא ראוי להיות קיסר. אבל הוא רוצה לברוח ולהיות חופשי מכל הדם שיש לו על הידיים. הניסיונות מבלבלים אותו והוא מתקשה למצוא מי הוא באמת. הוא לא רוצה להרוג אבל זה מה שהוא הוכשר לעשות כל חייו.

למרות שהם ממעמדות שונים וכביכול אויבים, אליאס ולאיה נמשכים זה לזה. שניהם מסרבים להשתתף במשחקי הכוח של האימפריה והמחתרת.
באופן בלתי נמנע, כמובן, המצב הרומנטי יוצר להם בעיות ויש עוד דמויות שמעורבות בעניין.
האם הם יצליחו לגבור על הבעיות ולהציל את אחיה דארין? האם היא תיתפס על ידי המפקדת?

חוות הדעת שלי: נהניתי מאוד לקרוא את רומן הפנטזיה הזה.
זה אחד מאותם ספרים שלוקחים את הקורא למקום אחר, וגם אותי. שכחתי לגמרי מהמציאות והלכתי לאיבוד בסיפור, במובן הטוב. לא יכולתי להפסיק להפוך את הדפים ולהמשיך לקרוא. זה היה כאילו אני יכולה להרגיש את הדמויות נאבקות, מתרגשות, מפעילות את השכל הישר לצאת ממצבים בעייתים, את ההתלבטויות שלהן וכו'. הספר נכתב בגוף ראשון, משתי נקודות מבט של שתי הדמויות, מאוד התחברתי לסגנון.
אף על פי שרבים רואים בו רומן אפל עם הרבה התכתשויות ומוות, מצאתי שזה סיפור מעורר השראה של גיבורים שמתגברים על גורלם ופועלים כדי לשנות את עתידם.

אני מחכה לספרי ההמשך כדי להמשיך את המסע המרתק עם לאיה ואליאס.
הדמויות המשניות חביבות באותה מידה. אני בהחלט רוצה עליהן בהרחבה. אני מרגישה שהדמויות האלה נשמרו בצל בכוונה ואיני יכולה שלא לתהות מה סיפור הרקע שלהן.

הספר כתוב היטב ואני לא יכולה לחכות להתחיל את הספר הבא בסדרה!

נעה ארוון

בבוקר תלמידה משקיעה בתיכון ובשאר היום והלילה צמודה לספרים, נוער אבל לא רק. מוזמנים לעקוב אחריי גם בטיקטוק: www.tiktok.com/@noaaravon או חפשו את Noaaravon

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן