Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הנוסע
סוגה:
מוציאים לאור: ,
ספר:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 262
ברלין, נובמבר 1938. גל של פוגרומים ומעצרי יהודים שוטף את העיר. גבר יהודי עשיר בשם אוטו זילברמן נמלט על חייו. בעיני עצמו הוא פטריוט גרמני (או כפי שקורא לו שותפו העסקי, “ארי שהוחלף בלידתו״) שלחם בצבא גרמניה במלחמת העולם הראשונה ובנה עסק משגשג. לפתע הוא הופך אדם בזוי, נחות, נרדף. כעת עליו להסוות את זהותו, לברוח ממקום למקום ולנסות לצאת מגבולות ארצו. הוא פותח במסע ארוך ומסוכן ברכבות לאורך גרמניה, מעיר אחת לאחרת, כשברשותו תיק מסמכים מלא בשטרות כסף. הוא בטוח שכל עוד ישמור על התיק, הכול יסתדר, איזושהי דרך תיפתח, ואפשר יהיה לפתור את המצב. אבל כל הדלתות נסגרות בפניו זו אחר זו. המסע המסויט הזה ברחבי גרמניה הנאצית מוביל את אוטו זילברמן למפגש עם קשת של טיפוסים ולחשבון נפש עם חייו שלו ועם זהותו. “ואולי ככה זה ימשיך לעד. עכשיו אני נוסע, אני נוסע נצחי. למעשה כבר עזבתי את הארץ. היגרתי לחברת הרכבות של הרייך הגרמני. אני כבר לא בגרמניה. אני ברכבות שנוסעות בגרמניה.״ את “הנוסע״ כתב אולריך בושוויץ, בן להורים גרמנים (אב יהודי ואם נוצרייה), בנובמבר 1938, בעקבות פרעות ליל הבדולח. בושוויץ, שהיה אז רק בן עשרים ושלוש, מתעד ברומן בדייקנות את הלך הרוח בגרמניה הנאצית, כשמבין השורות מבעבע קולו הזועם של איש נרדף, מנושל ומושפל. הרומן התגלה מחדש ב־ 2018 ונמכר לעשרות מדינות. התרגום העברי מלווה באחרית דבר מאת המו״ל הגרמני פטר גראף, המספר בין היתר על חייו הטרגיים של בושוויץ.

ספרי שואה" או בכינוי אחר שלהם – "ספרי מלחמת העולם השניה", צדים את עיניי באופן מיידי בשל העובדה כי משפחת אימי נספתה בשואה. כך היה הדבר גם עת אחזתי בספר "הנוסע" של הסופר אולריך בושוויץ. הרומן הזה נושא תווים רבים מהביוגרפיה האישית והמשפחתית של הסופר עצמו.

אוטו זילברמן, יהודי איש עסקים אמיד מברלין שבגרמניה,איש מכובד ,ידוע ומקובל על הבריות. יהודי שהתרבות הגרמנית היוותה תרבותו מבית. היה חייל במלחמת העולם הראשונה וזכה באיתור צלב הברזל, ועד לעליית הנאצים לשלטון היה חבר נכבד בחוגי הבורגנות הברלינאית. עצם היותו מרובה בנכסים,הבין כי רצוי למכרם כדי שיהיה לו כסף נזיל לכל צרה שתבוא. בנו אשר נמצא בצרפת, מנסה להשיג אישורי כניסה לצרפת ללא הצלחה יתרה. וכך מוצא עצמו אוטו במצב שלא ממש חווה ביומיום שלו,להתפשר,להיות נזקק לחסדי אחרים. רעיתו הגרמניה אלפרידה, הלכה לאחיה כיון שמגורים בברלין הנאצית, לא היו באים בחשבון ועוד היותה נשואה ליהודי. הוא מצליח לקחת מביתו העזוב כסף שהסתיר, לא ממון רב מדי אך מספיק כדי להגיע למחוז טוב יותר.

אוטו מוצא עצמו מסתתר, נחבא. בידו תיק מסמכים-עליו שומר באדיקות רבה. שוויו  35000 מארק מבין כי לביתו המפואר לא יכול יותר לשוב, מנסה את מזלו בבית מלון המוכרלו כל כך מימים טובים יותר עת היותו מבקר בו בתדירות-גם שם מבין מהר מאד כי אינו רצוי. כל מכיריו היהודים עצורים. מצוקתו של אוטו זילברמן הולכת וגדלה וכך מוצא עצמו נוסע ממקום למקום בתחנות רכבת רבות .שם פוגש אנשים שונים, עם מנהגים לא לו . מרגיש כי נרדף. נוסע חשדן. כל אדם שפוגש בדרכו הוא בבחינת חבר המפלגה הנאצית. הוא מאמץ גינונים נאציים כדי לשרוד. באחת נסיעותיו,חשב להגיע לרעייתו שגרה עם אחיה. אחיה הודיע לו כשהגיע כי אינו רצוי וימצא דרכו בחזרה.

במסעו הארוך והמייגע מוצא עצמו זילברמן דר במקומות מגורים מוזרים, חדרים קטנים, פוגש אנשים שונים. פעמים מתחזה לגרמני, פעמים מיידע כי הינו יהודי. מנסה לחצות את הגבול כדי להגיע לצרפת לבנו אדוארד. האם יצליח לחצות ?

הייאוש ותחושת היעדר המוצא היו מנת חלקו גם של גיבור הסיפור וגם של הסופר..הסוף מותיר את הקורא עם מחשבות רבות….

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן