Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
המשפט האחרון
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 430
"סיפור מרתק, דמויות מהפנטות וחוויית קריאה רצופת הנאה." - פורבס אלחנדרו "סנדי" סטרן הוא עורך דין מבריק העומד לפרוש לגמלאות בבריאות רופפת אך ברוח איתנה. כאשר ידידו הוותיק ד"ר קיריל פאפקו, חתן פרס נובל לרפואה, מואשם ברצח, בשוחד ובמרמה ובסחר במניות תוך שימוש במידע פנים, מחליט סטרן שזה יהיה המשפט האחרון שלו ומקבל עליו את תפקיד ההגנה. במהלך המשפט סטרן נאלץ לנבור מתחת לפני השטח של חיי חברו. ככל שהמשפט מתקדם, הוא מפקפק יותר ויותר בכל מה שחשב שידע עליו. האם פאפקו אכן חף מפשע כפי שהוא חוזר וטוען? עד כמה ירחיק סטרן לכת כדי להציל אותו? והאם אי־פעם יגלה מה קרה באמת ומי כמעט גרם למותו? בכתיבה קולחת המאופיינת ביכולת הבחנה מדויקת, מתאר סקוט טורו הן את האמיתות האפלות של נפש האדם והן את מורכבותה של מערכת המשפט הפלילי. ביד אמן דן טורו בנושאים שונים כגון יחסי אבות ובנים, אהבה ונאמנות, הזדקנות ונישואים, ומוכיח פעם נוספת את יכולתו לכתוב מותחנים משפטיים עוצרי נשימה. סקוט טורו הוא סופר אמריקני ועורך דין פלילי שספריו הרבים הפכו לרבי־מכר, עובדו לסרטים, תורגמו ליותר מארבעים שפות ונמכרו במיליוני עותקים ברחבי העולם. "תיק משפטי מורכב ומסקרן עם שפע הפתעות שיטלטלו את הקורא." - ניו יורק טיימס "מגע הזהב של סקוט טורו לא מכזיב." - וול סטריט ג'ורנל "דרמת בית משפט שהיא הישג ספרותי יוצא דופן." - דניאל סילבה

הספר הזה גרם לי לפעימות לב מוגברות, למחשבות נוגות ולמחשבות בכלל.

ד"ר קיריל פאפקו, מדען בעל שם עולמי וזוכה פרס נובל עומד למשפט באשמת רצח, מרמה, וסחר במניות ע"פ מידע פנימי. ד"ר קיריל הינו מנכ"ל חברת תרופות אשר יצרה תרופה לטיפול בחוליי סרטן ריאות שלב 2. לתרופה היתה הצלחה רבה אך בדרך לאישורה היו בזמן הניסוי גם כמה מקרי מוות. הטענה היא שד"ר קיריל שינה את נתוני המחקר על מנת שה FDA יאשר את התרופה. וכאשר קיבל טלפון מעיתונאית שנחשפה לנתונים האמיתיים והודיעה לו שהיא הולכת לפרסם על כך כתבה, קיריל מכר את המניות שהיו בידיו ברווח ניכר.

עו"ד אלחנדרו סטרן, כינוי חיבה סנדי – הוא עורך הדין של ד"ר קיריל וחברו הטוב כבר עשרות שנים. למעשה עו"ד סטרן הינו דוגמא חיה להצלחתה של אותה תרופה. התרופה הצילה את חייו.

הספר הינו דרמה משפטית עם נימוקים בעד ונגד הנאשם. עם חקירות ופילפולים מצד התביעה ומצד ההגנה. והיות ואני נוטה להתחבר לספרים רגשית אז לגמרי היו לי פעימות לב מוגברות בחקירות של העדים ובמיוחד כשאחד העדים נתפס בקלקלתו.

מתוך כל הדיונים האלה עלו בתוכי שאלות קשות מאוד על אמינותן של חברות התרופות, על תהליך אישורן של תרופות והכנסתן לשימוש כאשר כסף הוא מניע דומיננטי מאוד. הייתי רוצה להאמין שזה "רק" ספר אך כבר ידוע שהמציאות עולה על כל דמיון. ובספר הזה היא עולה. לא רק במהלכים המשפטיים אלא גם במערכות היחסים בין הדמויות השונות בספר. בין הורים לילדים, בין מאהבים, בין עורכי הדין השונים ועוד. לכל פרט יש השפעה על מעגלים שלמים.

בנוסף יש את הלבטים של עו"ד סטרן על מעגל החיים. במהלך המשפט מישהו ניסה להוריד אותו מהכביש,  הוא מעל גיל 80, והמשפט הזה, שאמור להיות המשפט האחרון בקריירה המפוארת שלו, גובה ממנו מחיר פיזי ונפשי כבד. הוא חושב על ילדיו ומערכות היחסים שלו איתם. הוא חושב על נשותיו שכבר נפטרו והיחס שלו אליהן. הוא חושב על מערכת המשפט עד כמה היא פתלתלה ומורכבת. הוא מופתע מהדברים שהוא מגלה על חברו ד"ר קיריל פאפקו ועל אנשים נוספים שהכיר מקרוב. מחשבות נוגות של איש החושב על סיומה של תקופה משמעותית בחייו ועל מותו הקרב.

הספר שומר על מתח קבוע ויש בו הפתעות רבות ולא צפויות. לאורך הקריאה עלו בי המילים אימפריות נופלות לאט מהשיר של דן תורן, דווקא בהקשר של הדמויות הראשיות ומפעל חייהן ולא כפשוטן.

בספר המשפט האחרון יש בעיניי יותר מפשוטו של עניין – המשפט האחרון בקריירת המשפטים של עו"ד סטרן כסנגור. אלא גם על כך שהוא נמצא בערוב ימיו, מצבו הבריאותי רופף והוא עושה חשבון נפש, ודין ומשפט לעצמו על התנהלותו כאדם, כאב וכבן זוג.

לא לעולם חוסן.

קריאה מהנה.

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן