Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
2021
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 400
"אמיתי, מלא כנות ובלתי נשכח". - בוקליסט עמוק בלב ארץ האמיש, תאונה קשה מחרידה את השלווה. קיילב סטולץ לכוד בין שני עולמות. בעקבות הבטחה לאחיו על ערש דווי, הוא מגדל את אחייניתו ואחיינו במידל גרוב, עיירה קטנה שבה החיים סובבים סביב המשפחה, החווה, האמונה, והחשדנות המושרשת כלפי זרים. ד"ר ריס פאוול היא רופאה מתלמדת מבריקה, נועזת ואסרטיבית. היא עובדת קשה כדי לעמוד בציפיות של הוריה, רופאים מצליחים גם הם, אך לפעמים מרגישה כאילו לא היא בחרה במסלול חייה. כאשר אסון בלתי צפוי שולח את קיילב לבית החולים שבו ריס עובדת, שני העולמות מתנגשים. ביחד יוצאים ריס וקיילב למסע שיאתגר את תפיסות העולם שלהם ויכריח אותם לחשוב מחדש על הערכים שתמיד האמינו בהם. האם יצליחו לגלות מה לבם רוצה באמת? המרחק בינך לביני הוא ספר מרגש ובלתי נשכח הפורש סיפור מורכב של אהבה ואובדן, של משפחה וחברות, על הנתיב המפרך לגילוי דרכו האמיתית של הלב. "כתיבה נפלאה, חמה ומפתיעה כמו שרק סוזן ויגס יודעת. סיפור מורכב ומרגש שיגרום לקוראים לרצות להמשיך גם כשהסיפור יסתיים. נהניתי מכל רגע." – קריסטין היגינס

קיילב סטולץ היה בן לשבט האמיש שגדל בעיירה איימישית ליד פילדלפיה. לעיירה קראו מידל גרוב , לא היה בה חשמל, כמעט לא היו בה טלפונים (רק למקרי חירום), המשפחה היתה מעל לכל, האמונה היתה חזקה והזרים היו מחוץ לתחום. קיילב היה גר עם אביו ויחד הם מגדלים את שני האחיינים שלו שהתייתמו מהוריהם לאחר שקרה אסון במשפחה.

יום אחד כשתאונה מתרחשת והאחיין הקטן שלו נפגע, קיילב מוותר על העקרונות האיימישים שלו וממריא במסוק חילוץ אל בית החולים המרכזי באותו איזור. ג'ונה מובל לניתוח חירום, יש סכנה גדולה ליד שלו וקיילב נשאר חסר אונים מחוץ לחדר הניתוח.

דר' ריס היא רופאה מתלמדת באותו בית חולים שנמצאת בצוות שקולט את ג'ונה. היא יוצרת קשר אישי עם קיילב, מבינה שהוא חסר אונים ומודאג ומסבירה לו פנים. המראה החיצוני היוצא דופן שלו משך אותה, והפגיעות שהוא שידר שבתה את ליבה. היא נשארה לעזור לו לאחר שהמשמרת שלה הסתיימה וכל מה שהיא יכלה לחשוב עליו היא העובדה שאין לה שום דבר במשותף עם החלקאי משבט האמיש אבל היא עדיין נמשכת אליו כמו אל מגנט…
ריס עוזרת לכיילב בכל מה שהיא יכולה, אם זה למצוא לו בגדים נקיים או מקום לישון כשג'ונה בשיקום. " ממש במקרה" היא מוצאת לו מיטה פנויה אצל חברה הטוב שגר דלת ממול…

ריס וקיילב מתקרבים, הוא מספר לה על חייו הלא פשוטים ועל הטרגדיות שקרו וריס מצידה נמשכת אליו גם פיזית וגם מנטלית. הוא משדר לה בטחון, יציבות, הוא מסקרן אותה, הסיפור שלו נוגע בה, היא אוהבת את העובדה שהוא לא אמיש רגיל.

במקביל להחלמה המהירה של ג'ונה הקטן, הקשר בין ריס לקיילב מתהווה ומעמיק. ריס מנסה להיות עסוקה במעט הזמן הפנוי שיש לה, היא מנסה להפגש עם חברות שאין לה ולבסוף מבינה שכל מה שהיא רוצה לעשות זה להיות עם קיילב.
היא העריצה את הפתיחות שלו למרות שהוא אמיש. היא נמשכה אליו כמו אל מגנט, היא אהבה את המסירות שלו לאחיין שלו והעדיפה את הנשיקות שלו על מגע מיני עם משהו אחר…
היא לא הפסיקה לחשוב עליו לרגע, הוא טלטל את עולמה וגרם לה לראות דברים אחרת.

אבל היא ידעה שהכל זמני, שזה קשר שלא יוכל להחזיק. הוא יחזור לכפר שלו כשג'ונה יחזור והיא תחזור לחיים האפורים שלה בבית החולים…

מה אתם חושבים? האהבה תנצח? מה יקרה לגיבורים בדרך?

ספר מקסים, זורם שנהנתי מאוד מהקריאה בו, גם בזכות הסיפור וגם בזכות הכתיבה המשובחת של ויגס. היה בו משהו מושך ומסקרן, אהבתי מאוד את הדמויות ואת העובדה שהם עשו הכל כדי להשאר נאמנים לעצמם ויחד עם זאת העזו וניסו לצאת מאיזו הנוחות שלהם. נהנתי לקרוא על השילוב בין שני העולמות של ריס וקיילב ואת הסבלנות שגילו האחד כלפי השניה.
זהו סיפור עם אהבה, חברות, אובדן, נאמנות ורצון לפרוץ את הגבולות בכל זאת.
ממליצה לכם לקרוא ולהסחף למסע שעברו קיילב וריס, אני נהנתי!
קראתי את כל ספריה של ויגס שתורגמו עד כה לעברית, "המרחק בינך לביני" הוא המוצלח מבניהם מבחינתי.

 

קצת על האמיש:
אַמִישׁ הוא שמה של קהילה נוצרית אנבפטיסטית (פרוטסטנטית) המתגוררת בצפון אמריקה. יישוביה פזורים ב-22 מדינות בארצות הברית ובחבל אונטריו שבקנדה. חברי קהילת האמיש נודעים בתור אנשים השומרים על אורח חיים פשוט, לבוש מסורתי והימנעות משימוש בטכנולוגיה מודרנית.

מקור האמיש הוא בשווייץ ובגרמניה. עד המאה ה-17 היו האמיש חלק מן המנוניטים. חברי הקהילה הופלו ונרדפו הן על ידי הממסד הדתי והן על ידי הממסד המדיני בשווייץ ובגרמניה, רבים היגרו תחילה לאלזס ולפפאלץ, כי שם הייתה אפליה פחות חמורה, ולכן כבר במהלך המאה ה-18 היגרו ברובם לארצות הברית, והתיישבו במדינת פנסילבניה, ממנה התפשטו מאוחר יותר למדינות אחרות בצפון אמריקה.

עקרונות האמיש מבוססים על הפרדה מן העולם ומנהגיו והסתגרות בקהילה ובמשפחה, עד כדי חרמות ונידוי בני משפחה שאינם הולכים בתלם. חבריה חיים בקהילות סגורות, חקלאיות ברובן. למרות כל זאת מאמינים האמיש בחובת הבחירה בדת מרצון. חברי הקהילה, בהגיעם לגיל בגרות, נדרשים לקחת על עצמם את ההתחייבות הדתית מתוך בחירה לאחר תקופה, המהווה מעין טקס מעבר (ונקראת רומשפרינגה – Rumspringa). במהלך תקופה זו – הנמשכת מספר חודשים או יותר – משוחרר הצעיר המגיע לגיל בגרות מחוקי החברה והכנסייה ובסופה הוא מקבל על עצמו את מצוות הדת ומוטבל בשנית. חברי האמיש דוגלים באורח חיים צנוע ונמנעים ככלל משימוש בטכנולוגיה מודרנית. בתחבורה הם עושים עד עצם היום הזה שימוש בסוס ועגלה במקום מכוניות. הגברים מגדלים זקן אך מגלחים את שפמם. כחלק מעקרון הצניעות הנשים אינן עונדות תכשיטים.

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן