Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
המרגל מהקומה הרביעית
תגית:
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 280
בעיטה אדירה נשמעה מכיוון הדלת של חוג חובבי הרדיו בדמשק. מואיז ורוזין קפאו על מקומם. מי גילה שהתקשרנו לתחנת חובבי רדיו בישראל? לחדר פרצו בסערה שלושה אנשי ביטחון באקדחים שלופים. "מה קורה פה? מי אתם?" צעקו על שני הילדים. "אה... אה... אנחנו שייכים לחוג של חובבי רדיו צעירים," גמגמה רוזין חיוורת. איש הביטחון רכן אל המַשדֵר ונדהם: "אתם מדברים עם ישראל?" "לא, לא..." לחש מואיז מאובן מרוב אימה. "אתם מדברים עם הציונים? אתם מרגלים!" ספר מתח היסטורי זה מגולל את סיפורו המסעיר של אלי כהן, גדול המרגלים הישראליים בכל הזמנים, הלוחם שהיה לאגדה כשנכנס לבדו אל "לוע הארי" – דמשק, בירת סוריה העוינת. בשנת 1961, לאחר אימונים מפרכים בריגול והצפנה בישראל, חדר אלי כהן ללב דמשק בזהוּת בדויה. בתוך זמן קצר, בתעוזה ובכישרון נדיר, הצליח להתיידד עם בכירי הצבא והמִמשל הסורי. באמצעות שידורי מוֹרְס חשאיים, חשף את הסודות הסורים הכמוסים ביותר בפני המודיעין הישראלי, והפך ל"עיניים ואוזניים" של מדינת ישראל בסוריה. קבוצת חובבי רדיו צעירים מגלה בדרך מדהימה שחייו של אלי כהן בסכנה. האם יספיקו הילדים להזהירוֹ ולהצילוֹ מחבל התלייה? הספר מגולל גם את עלילותיהם הדרמטיות של אנשי המחתרת הציונית במצרים, גיבורי "עסק הביש", ואת עלילות "המרגל על הסוס", וולפגַנג לוֹץ, שפעל במצרים במקביל לאלי כהן. אורה מורג, סופרת לילדים ולנוער, היא כלת פרס זאב, פרס אקו"ם ופרס הספריות הציבוריות. זהו הספר ה-20 בסדרת ספרי המתח ההיסטוריים שלה על-שם אחיה, טוביה מורג ז"ל.

עוד משחר נעוריי הסיפור  אודות אלי כהן המרגל מדמשק היה סיפור שמאחוריו מסתתר סוד גדול. בתור ילדה, שנולדה שנים ספורות לאחר מותו, הייתי סקרנית לשמוע אך רב הנסתר על הגלוי. בשנים האחרונות  אחיו הצעיר אברהם החל לחשוף עדות, אותה אורה מורג מביאה בסוף ספרה. אף תוכנית דוקומנטרית בערוץ 11 "לוחם 566" אודות אלי כהן המרגל מדמשק, יצאה לאקרנים והותירה אותי ואת ילדיי פעורי פה נוכח הגילויים החדשים.

אורה מורג מציינת כי נתקלה בקושי איך לחבר את הסיפור לנוער בימינו אנו . כך נולד החיבור לחוג חובבי רדיו ונרקם סיפור המשלב אמת ודמיון השזורים זה בזה באופן מרתק.

אלי כהן נולד במצרים, היה דובר שפות רבות. ניחן בזיכרון מופלא וכריזמה אשר סייעה לו באופן מעורר השראה להיטמע בכל חברה בה נכח. לאחר שפעל במצרים, בקשו ראשי המוסד לאתר אדם שיכנס למדינת האויב הסורי. לאחר בדיקות קפדניות, נמצא אלי כהן מתאים וראוי. בטרם כניסתו לתפקיד נשא לאישה את נדיה ואף ציפה לתינוקת ראשונה. הוא עבר הכנה מפורטת של אנשי קשר בדמשק, מקומות אסטרטגיים, למד עוד שפה כדי להתאים לו סיפור כיסוי של איש עסקים דמשקאי עשיר. לאחר שעבר כל אלה, הודיע לאשתו כי יעבוד בשירות הבטחון ללא פירוט מיותר וכי עליו להיעדר מהבית לפרקים. אלי כהן או בשמו החדש כאמל אמין ת'אבת החל את מסע הריגול . בדרכו שלו המיוחדת מצליח להכיר ולהתחבב על אנשים רמי מעלה בשלטון הסורי, לפנקם במתנות יקרות ערך וכך בלי משים נחשף לסודות מדיניים כמוסים ביותר של הסורים אותם העביר לאנשי שירות הבטחון בישראל באמצעות שידור מסרים במשדר סתרים. אלי כהן השתדל עד מאד לשמור את סיפור הכיסוי שלו והקפיד לבל ייתפס עד שראש הבטחון הסורי החל לחשוד……

בצד הסיפור הזה נוצר קשר בין חוג תחנת רדיו לנוער של תיכון עירוני ד' בתל אביב ובין חוג תחנת רדיו בדמשק. בדמשק היו 2 נער ונערה יהודים שהשתתפו בחוג. כיצד הם תרמו לשירות המוסד הישראלי?

סוף הסיפור של המרגל מדמשק הרי ידוע מראש אך העלילה העכשווית נכתבת באופן מרתק כיאה לאורה מורג. מומלץ מאד החל מגיל 9.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לעשרה (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן