Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
המרגל מהקומה הרביעית
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 280
ספר מתח היסטורי זה מגולל את סיפורו המסעיר של אלי כהן, גדול המרגלים הישראליים בכל הזמנים, הלוחם שהיה לאגדה כשנכנס לבדו אל "לוע הארי" – דמשק, בירת סוריה העוינת. בשנת 1961, לאחר אימונים מפרכים בריגול והצפנה בישראל, חדר אלי כהן ללב דמשק בזהוּת בדויה. בתוך זמן קצר, בתעוזה ובכישרון נדיר, הצליח להתיידד עם בכירי הצבא והמִמשל הסורי. באמצעות שידורי מוֹרְס חשאיים, חשף את הסודות הסורים הכמוסים ביותר בפני המודיעין הישראלי, והפך ל"עיניים ואוזניים" של מדינת ישראל בסוריה. קבוצת חובבי רדיו צעירים מגלה בדרך מדהימה שחייו של אלי כהן בסכנה. האם יספיקו הילדים להזהירוֹ ולהצילוֹ מחבל התלייה? הספר מגולל גם את עלילותיהם הדרמטיות של אנשי המחתרת הציונית במצרים, גיבורי "עסק הביש", ואת עלילות "המרגל על הסוס", וולפגַנג לוֹץ, שפעל במצרים במקביל לאלי כהן. אורה מורג, סופרת לילדים ולנוער, היא כלת פרס זאב, פרס אקו"ם ופרס הספריות הציבוריות. זהו הספר ה-20 בסדרת ספרי המתח ההיסטוריים שלה על-שם אחיה, טוביה מורג ז"ל.

אלי כהן תמיד היה מיתוס, ידעתי כי היה מרגל אמיץ שנחשב גיבור לאומי, אך את סיפורו האישי לא הכרתי.

בדרך כלל אינני קוראת ספרי נוער, אך סיפורו של אלי סקרן אותי והחלטתי לנסות בכל זאת. לשמחתי הספר הזה של אורה מורג חשף בפני סיפור של אדם אמיץ ומיוחד, אשר ויתר על טובותיו האישיות למען המדינה, וסייע בהצלת אזרחים רבים.

אלי נולד במצרים ועל כן חזותו החיצונית והידע שלו בשפה הערבית סייעו להתאמתו לתפקיד.
בעת עלייתו ארצה הוא חלם להתגייס למוסד אך נדחה, ועל כן עבד כפקיד במשביר.
יום אחד, באופן מפתיע,  פנו אליו בהצעה להצטרף לשורות המוסד, ולהיות מרגל ישראלי בסוריה.

סוריה היא מדינת אויב של ישראל, באותה התקופה השלטון שם לא היה יציב וכמעט כל חודשיים התחלף. להחדיר לשם מרגל היה סיכון עצום, כיוון שהסורים ידועים כחשדנים מאוד וכאכזרים, וכל חשד הכי קל היה סיכון לחייו.

אלי בחר לתרום למדינה, ולוותר על חייו הפרטיים לטובת בטחון תושביה. הוא תרגל ולמד עד שנשלח למשימה המסוכנת.

אלי היה גיבור! מסירותו , אומץ ליבו והקסם האישי שלו סייעו רבות במלחמה התמידית נגד סוריה. הוא הצליח להשתלב בין חברי מפלגת השלטון ולחשוף סודות אסטרטגיים ומדיניים שסייעו רבות למדינת ישראל.

במקביל מסופר בקצרה גם סיפורו של וולפנג לוץ- זאב גור אריה, שנשלח לרגל במצרים, התחזה לנאצי לשעבר, הקים שם חוות סוסים, והתחכך עם כל האליטה של מצרים. גם הוא סייע בחשיפת סודות רבים שתרמו לביטחון המדינה.

הספר אמנם מיועד גם לנוער אך זה אינו מורגש, העלילה קולחת, מותחת וקשה מאוד להפסיק לקרוא אותו עד לסוף העצוב והידוע מראש.
אני מניחה שהסופרת צנזרה קטעים קשים בשל קהל היעד של הספר, ואולי חלק מהפרטים הושמטו, אך המסר הועבר ונהניתי ממנו מאוד.

בעיני זהו ספר חשוב וחובה לכל יהודי וישראלי לקרוא אותו, יש בו אידאלים וערכים, ולדעתי יש להכניסו לתכנית הלימודים, כך שכל תלמיד תיכון יכיר את סיפור הגבורה הזה.

בשורה אחת: כמה אנשי צללים מסתובבים בתוכנו, שומרים עלינו ואנחנו כלל לא יודעים על גבורתם – זה בדיוק המקום להוקיר ולהכיר תודה!

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן