Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
המצאת החיים
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 328
לאחר שמונים ושבע שנות חיים שידעו תקופות סוערות, אסונות, משברים וטרגדיות משפחתיות – וגם רגעי אהבה, נחמה, תקומה וחסד – ביקש שי גולדן מאביו לשתף אותו בזיכרונותיו מכיוון שרצה לכתוב את סיפור חייו כשהוא עוד בחיים. עד מהרה הבין שהזיכרונות מהילדות, מהשואה ומהמשטר הקומוניסטי ברומניה, מטראומת יתמות ואובדן ילד, משנות קליטה מורכבות בישראל – עם אהבת חייו אוולין – והתמודדות עם אימוץ של שני ילדים שאספו מבית יתומים יצרו בליל של עובדות, שִכחה, שכתוב, הכחשה, דמיון ומציאות. כל אלה הפכו את מלאכת כתיבת סיפור חייו של אביו למלאכה מורכבת הדורשת לא רק תחקיר ונבירה בהיסטוריה המשפחתית והאישית, כי אם גם תיקון, המצאה והשלמת פערים בזיכרונות של אביו, שנדמה כי רבים מהם הוא שכח מבחירה. כך או כך, גרעין האמת המצוי בבסיס הרומן החושפני והמרגש הזה נטוע במבט המפוכח של הבן באביו, ביצירה שנובעת מאהבה גדולה, השלמה וגעגוע למי שעדיין איתנו. בכתיבה גלויַת לב וסוחפת נושא גולדן את קוראיו אל תוך מסע בנבכי הזיכרון ומוביל אותם לאפוס רחב יריעה שהטרגדיה והאנושיות נמזגים בו והופכים אותו לסיפור אנושי בלתי נשכח. זהו ספרו השמיני של שי גולדן, שנכתב כתמונת מראה אלטרנטיבית לרומן המשפחתי המצליח שלו 'הבן הטוב'. כאן הוא מציב את אביו במרכז הסיפור המשפחתי, והלה מתגלה כגיבור ספרותי חד־פעמי ומרשים בדרכו הצנועה והנוגעת ללב. גולדן מצליח לפרק, בעטו המושחז מתמיד, את סיפורו המשפחתי לרגעים אנושיים שמכילים את הסיפור המורכב, רב־הסתירות, של החיים ומבקש להבין בכתיבתו הכּנה, המדויקת, המצחיקה והרגישה את פרדוקס הקיום מבעד לעיניו של אביו המזדקן ושבע החיים – כדי להבין טוב יותר את חייו שלו ולנסות ולפענח את תפקידו המתעתע של הזיכרון בסיפור חיינו. שי גולדן, בן 49 , הוא סופר, עיתונאי ואיש טלוויזיה.

 

שי גולדן החליט לכתוב את סיפור חייו של אביו.

הוא מדגיש את החשיבות של כתיבת הזכרונות, הוא מרגיש חי כשהוא מספר על קיומו, הוא מרגיש את קיומו של אביו.
אבא שלו נולד ביאשי גרמניה, סבו וסבתו לא שרדו את זוועות השואה וסבו גדל אצל דודו. הוריו של שי, ארי ואוולין הכירו שארי היה בן שלוש עשרה, שנה אחת בלבד מבוגר יותר מאוולין. הם הכירו בשומר הצעיר כשלמדו קצת עברית ומעט יותר על עם ישראל.
אביו לא סיפר על התקופה הנוראה אז באירופה, הוא טיטא את הזכרונות מתחת לשטיח ואילו כותב הספר שי, הרגיש צורך עז להעלות את קורותיו של אביו על הכתב, כדי שאף אחד לא ישכח.

אביו היה ספורטאי מחונן, נער חכם ואהוד, עקשן ובעל יכולות בלתי מוגבלות. הוא נרשם ללימודי הנדסה אבל במדינה הקומוניסטית היו תוכניות אחרות והוא גויס לצבא הרומני שמהר מאוד שיחרר אותו ללימודים.
הוא למד הנדסה ואוולין למדה במקביל בבית הספר לאחיות. אהבתם היתה גדולה, הם אהבו גם מרחוק ושמרו אמונים זו לזה.
הם היו זוג משמיים, אהבתם היתה שלמה. גם כשנולד להם בנם הראשון דניאל וגם כשמת אחרי שלושה ימים, הם לא הפסיקו לאהוב. האהבה היא מה שהחזיקה אותם כיחידים וכזוג, הם לא ויתרו עליה.
אוולין שקעה בדכאון כשאיבדה את התינוק שלה ובעיקר כשאיבדה את היכולת ללדת ילדים נוספים. הם החליטו לאמץ אך רצו לאמץ ילד יהודי בלבד. ברומניה זו היתה משימה קשה, לכן החליטו לעלות לארץ ישראל למרות כל החששות. הם הגישו בקשה וקיבלו אשרה רק לאחר 15!! שנים בגלל המשטר הקומוניסטי שהיה ברומניה באותה התקופה.
הם עלו לארץ בשנת 70 והגשימו את החלום שלהם להיות הורים כשאימצו את אחיו הגדול ואותו. הם היו אחים מאותה האמא שמגיל אפס גרו בבית יתומים.

מנקודה זו הספר מספר את קורותיה של המשפחה שהתהוותה לה ביום אחד. מזוג, אוולין וארי הפכו להיות הורים לשני ילדים ביום אחד. לא הכל היה ורוד במשפחת גולדן, היה רחוק מלהיות ורוד. ארי היה אבא נוקשה והיו לו צפיות גבוהות מהבנים, צפיות שהרבה פעמים הם לא עמדו בהם, אבל הם היו משפחת גולדן באש ובמים.

ספר שמספר את קורותיה של משפחה, באירופה ואחרי העליה לארץ. הוא מספר על היחסים של ההורים שלו ועל היחסים של ההורים שלו עם האחים גולדן. חלק מהספר הוא אמת וחלק הוא בדיה ששי כתב כדי להשלים את העלילה.
היו הרבה כעסים במשפחה, ריבים, שנאה וכאב אך היתה אהבה, הכלה וסליחה. זו מבחינתי הגדולה במשפחה.
היה מעניין לקרוא על קורותיה של המשפחה אבל לעיתים הקפיצות בזמן למונולוגים של שי המספר היו לא ברורים, הרגשתי שהעלילה מבולגנת לפעמים. למרות זאת אהבתי את הכתיבה של גולדן ואת הדרך המיוחדת שבחר להביא לקורא את הסיפור של משפחתו.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן