Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
המצאה חטופה
קטגוריה:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 138
"עמית חשב שאולי היה עדיף אם לא היה ממציא כל כך הרבה דברים או לא היה מבקש מאביו לשלוח את השרטוטים לחברת הצעצועים או אם לא היו מקימים את המעבדה או אם בכלל היה מעדיף לשחק כדורגל או לבנות מגדלי לגו או בובות של דינוזאורים, ולא היה עוסק בשרטוט ובתכנון כלי נשק משוכללים". לפעמים ילדים יכולים להפוך עולמות, לשנות סדרים, לעשות דברים שמבוגרים לא מצליחים. עמית, העולה לכיתה ה', רדף אחרי חלום שלו, החל לחתור להגשמתו, נפל לתסבוכת של חיים ומוות ועשה כל מה שהוא  יכול, בעזרת תושייה, יצירתיות ותעוזה, כדי להיחלץ ממנה ולהציל גם את חבריו. "...ככל שחשב על האירועים, הבין יותר ויותר שלא גורם אחד התחיל אותם, אלא שכל מה שקורה הוא רצף אחד". הספר המצאה חטופה נקרא בנשימה עצורה אחת – כי פשוט חייבים לדעת מה קרה בסוף: האם מישהו נותר מאחור? מה נפל בגורל המעבדה שבנו הילדים? מה הקשר בין אריות לעכברים ומי זה סרגיי האמיתי? כיצד אפשר להקשיב לכל מה שמתרחש ובו בזמן לשמוע רק את מה שצריך? שמואל (שמיל) כהן, קברניט שראשו בשמיים ורגליו על הקרקע, היטיב לייצר עולם עשיר בתוכן, מותח וסוחף. העלילה מתרחשת בחופש הגדול של שנת 1997, כשהסלולרי עדיין לא היה בכל כיס, והאינטרנט היה רק בראשית דרכו. תארו לכם מה זה להצליח, כילד, באותה תקופה.

המצאה חטופה

קראתי את הספר בנשימה עצורה. חברות ילדים בכיתה ה' אוהבים ליצור , ליזום, לבנות וליישם את חלומותיהם.  עמית "מנהיג החבורה" שרטט בדייקנות לפרטי פרטים כלי נשק . לכל אחד מהחבורה היתה התמחות מיוחדת. יחד היוו צוות מושלם. עמית היה הוגה את הרעיונות, מתכנן ומשרטט , שחר היה מומחה למחשבים אשר דאג להפיק תוכניות ממוחשבות. עמי היה הבנאי. שלט בכל סוגי כלי העבודה , בעל מיומנות בתפעולם. דורון היה בוחן הנשקים . הוא ניחן בכושר הבחנה דק והעיר לחבריו לגבי התכנון והייצור.  עמית ביקש מאביו השוטר כי יבחן את האפשרות לשלוח את השרטוטים לחברת צעצועים. החבורה מחפשת מעבדה לבנות ולייצר את כלי הנשק . הם מחליטים ללכת לפרדס הסמוך . להפתעתם ובחשדנותו של כלבו צ'רלי, הם פוגשים איש מסתורי העונה לשם סרגיי. לסרגיי יש בית וגינה מטופחים בלב הפרדס. רק לאחר שהוריהם נפגשו עם סרגיי ועמדו על טיבו, הרשו להם לקבל את הצעתו כי קומת הקרקע בביתו תשמש מעבדה לייצור כלי הנשק.

מה שלא הכין אותם למעקב אחריהם. אבל ערנותו של עמית ותושייתו הצליחה באופן זמני להרחיק את האנשים הזרים מהם. האומנם?

המשטרה התערבה החביאה אותם ואת בני משפחותיהם בבית מלון עם שמירה קפדנית אולם ללא הועיל. הזרים עקבו אחריהם ותפסו את השומרים עליהם. המשטרה החליטה על פעולה אחרת לפצל את המשפחות והילדים ברכבים שונים ולבתי מלון אחרים נידחים יותר. טרנזיט גדולה עקבה אחריהם. חבורת הילדים נחטפת ותחת ערפולם , הם מוטסים משדה תעופה אל הלא נודע. אזוקים עם עיניים קשורות הובלו אל הלא נודע. מה שלא ידע עמית, כי בעת פרידתו מאחותו נגה , היא שלשלה לכיס מכנסיו מכשיר טלפון סלולרי שקבלה לא מכבר ליום הולדתה. בחושיו החדים מרגיש עמית כי הם נמצאים במעבה האדמה. משהוסרו כיסויי העיניים הם פוגשים את…..אחיו של סרגיי ליובה. לשאלתם מדוע נחטפו? ענה ליובה כי התכנון כי הם ייצרו עבורם את כלי הנשק שהתחילו לייצר אצל אחיו סרגיי. את הדרך חסרה למנהרה עשו עם עיניים גלויות. עמית שינן את הדרך וכל ההסתעפויות.

בנתיים במטה החיפושים נמשכים החיפושים אחר חבורת הילדים ללא לאות. מבחינת המשטרה, כאילו האדמה בלעה אותם. "יש קצה חוט" אמרה נגה משהחלו אותות של ייאוש. "עמית מחזיק בכיסו את הטלפון הנייד שלי". האם הממצא הזה יסייע בעדם למצוא את החבורה שנמצאת מתחת לפני האדמה ? כיצד יועיל צ'רלי הכלב בחיפושים? האם תושייתם של בני החבורה, היצירתיות שלהם וחדות המחשבה תביא לסוף טוב?

ספר נוער נהדר. מזמן לא נהניתי למותחן סוחף שכזה.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. שמואל כהן

    תודה על הסקירה המעניינת.
    תיקון קטן – אביו של עמית אינו שוטר, אלא טייס… מה שגם עוזר להוביל את העליחה קדימה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן