Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
המסע של צילקה
קטגוריה:
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 359
שנה היא 1942, וצילקה קליין בת השש-עשרה נלקחת מביתה שבסלובקיה למחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. מפקד בירקנאו מתפעל מיופייה ומפריד אותה משאר האסירות. עד מהרה לומדת צילקה מה המחיר שתיאלץ לשלם כדי להישאר בחיים. עם שחרור המחנה היא מואשמת על ידי הרוסים בשיתוף פעולה עם הנאצים, נידונה למאסר ממושך ונשלחת לגולאג ווֹרקוּטָה, מחנה כפייה מבודד ואכזרי בסיביר. בזכות תושייתה הייחודית מצליחה צילקה להשתחרר מעבודת הפרך בשלג ולקבל עבודה כאחות במרפאת המחנה, שם היא מתיידדת עם הצוות ומטפלת בחולים במסירות. בעודה נאבקת להתמודד עם הזכרונות המייסרים מעברהּ, מגלה צילקה שלמרות הכול תוכל לחיות ולאהוב. המסע של צילקה, המבוסס על סיפורה האמיתי של צילקה קליין ועל סיפוריהן של נשים במחנות הגולאג, הוא עדות רבת-עוצמה לנחישותה של אישה אחת לשרוד כנגד כל הסיכויים. הת'ר מוריס, ילידת ניו זילנד, היא סופרת עטורת פרסים שספריה תורגמו לעשרות שפות ונמכרו במיליוני עותקים. בעקבות פגישתה עם לאלי סוקולוב היא כתבה את רומן הביכורים הסוחף שלה, המקעקע מאושוויץ, שיצא גם הוא לאור בהוצאת שוקן. "קריאת חובה." דיילי אקספרס "הרומן החדש מאת הת'ר מוריס מספר סיפור מזעזע; וכמו קודמו, זהו סיפור אמיתי." דיילי מייל "סיפורה של אישה ששרדה את אושוויץ, אך שבה ומצאה את עצמה כלואה. הסיפור רב-התהפוכות מאיר את הטוב שאפשר למצוא אפילו בגולאג." פבלישרס ויקלי "סיפורה האמיתי והמדהים של צילקה הוא קריאת חובה לכל אחד ואחת." סאן

המסע של צילקה

ערב שבת. כולם כבר הלכו לישון אך אני נשאבת, דומעת, נושמת בכבדות, מתכווצת ומתרפקת עד אשר סיימתי את הספר המופלא שכתבה הת'ר מוריס. כשסיימה לחקור אודות לאלי- המקעקע מאושוויץ, רבים שאלו אותה , מה עם צילקה? אז, החליטה כי תשים פעמיה לאתר את סיפורה של צילקה חברתה של גיטה מאושוויץ.

צילקה- קליין נולדה במזרח סלובקיה. נלקחת עם משפחתה לאושוויץ- בירקנאו בהיותה בת 16. איתה הוריה ומגדה אחותה. אחותה והוריה אינם שורדים את התופת. בשל היותה דוברת מספר שפות, ניצלה והיתה לבת זוגו ולשפחת המין של קצין האס אס שוורצהובר. בשונה מחברותיה , הרשו לה להיות עם שיער, ללבוש מעיל פרווה בעוד חברותיה הלכו בשלג כשבגד דק לגופן. היא זו שסייעה לגיטה חברתה להיות בקשר עם לאלי המקעקע מאושוויץ.

בתוחם המלחמה, הסובייטים ששחררו את המחנה, מבחינים כי היא שונה מכל אלה ששחררו וחושדים בה כמרגלת . כך מצאה עצמה אסירה בשנית למשך 15 שנים של עבודות פרך במחנה העבודה גולאג שברוסיה. עוד בקרון הרכבת הדחוס , היא מכירה את יוזי. קשר הדוק נרקם בין השתיים. הן נאחזו אחת השנייה, סייעו ותמכו רק לשרוד. התנאים הפיזיים היו קשים מנשוא. האוכל היה דל, הבגדים אשר על גופן לא ממש הספיקו בכדי לחממו. מדי עטרה היו נכנסים גברים שיכורים ואונסים את הבנות הצעירות. "למזלן" של יוזי וצילקה, היו אלה אותם גברים אשר ברבות הימים אף התאהבו בהן. יום אחד יו\י נפצעת בידה, צילקה מובילה אותה למרפאה. ברגע שהבחינו כי היא דוברת מספר שפות, הציעה לה ד"ר ילנה לעבוד במרפאה. זו היתה נקודת מפנה עבורה. כמצטיינת בעבודתה למדה את רזי עבודת האחיות. כל פעם נשלחה למחלקה אחרת. ילדה נשים, טיפלה בתינוקות, היתה שותפתה לפתיחת מחלקת הטיפוס, עבדה באמבולנס. יד הגורל זימן לה להציל פעמיים את בתו של מקד המחנה, עובדה שסייעה בעדה ובעד חברתה יוזי לצאת מהתופת. יוזי נכנסה להריון מהגבר שאנס אותה, צילקה יילדה אותה ודאגה כי היא תישאר עם בתה גם לאחר גיל שנתיים והוציאה אותה אל מחוץ למחנה.

הספר מחדד את יצר ההישרדות, את חוסנן של הנשים במחנות, הוא מספר על אומץ ליבן וקור רוחן בלב בתופת הבלתי נתפסת ובלתי אנושית.

ערב שבת . לילה. הלכתי לישון כשדמותה של צילקה מלווה אותי עד שנתי.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן