Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
המסע של צילקה
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 359
שנה היא 1942, וצילקה קליין בת השש-עשרה נלקחת מביתה שבסלובקיה למחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. מפקד בירקנאו מתפעל מיופייה ומפריד אותה משאר האסירות. עד מהרה לומדת צילקה מה המחיר שתיאלץ לשלם כדי להישאר בחיים. עם שחרור המחנה היא מואשמת על ידי הרוסים בשיתוף פעולה עם הנאצים, נידונה למאסר ממושך ונשלחת לגולאג ווֹרקוּטָה, מחנה כפייה מבודד ואכזרי בסיביר. בזכות תושייתה הייחודית מצליחה צילקה להשתחרר מעבודת הפרך בשלג ולקבל עבודה כאחות במרפאת המחנה, שם היא מתיידדת עם הצוות ומטפלת בחולים במסירות. בעודה נאבקת להתמודד עם הזכרונות המייסרים מעברהּ, מגלה צילקה שלמרות הכול תוכל לחיות ולאהוב. המסע של צילקה, המבוסס על סיפורה האמיתי של צילקה קליין ועל סיפוריהן של נשים במחנות הגולאג, הוא עדות רבת-עוצמה לנחישותה של אישה אחת לשרוד כנגד כל הסיכויים. הת'ר מוריס, ילידת ניו זילנד, היא סופרת עטורת פרסים שספריה תורגמו לעשרות שפות ונמכרו במיליוני עותקים. בעקבות פגישתה עם לאלי סוקולוב היא כתבה את רומן הביכורים הסוחף שלה, המקעקע מאושוויץ, שיצא גם הוא לאור בהוצאת שוקן. "קריאת חובה." דיילי אקספרס "הרומן החדש מאת הת'ר מוריס מספר סיפור מזעזע; וכמו קודמו, זהו סיפור אמיתי." דיילי מייל "סיפורה של אישה ששרדה את אושוויץ, אך שבה ומצאה את עצמה כלואה. הסיפור רב-התהפוכות מאיר את הטוב שאפשר למצוא אפילו בגולאג." פבלישרס ויקלי "סיפורה האמיתי והמדהים של צילקה הוא קריאת חובה לכל אחד ואחת." סאן

צילקה הייתה נערה צעירה, רק בת 16, כשנלקחה מביתה בצ'כוסלובקיה אל מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. כמו הרבה אחרים, היא נידונה לעבור את המסלול של גירוש מהבית-גטו-מחנה-מוות. אבל בשונה מאחרים, צילקה הצליחה להינצל, או לפחות לחיות.

מפקד המחנה שם עין על צילקה ובעקבות כך היא נלקחת כדי לספק את צרכיו וצרכי חבריו. היא נאלצת לעבור אונס אחד אחרי השני, אך היא שותקת, כי היא יודעת שזאת הדרך היחידה להישאר בחיים. "בתמורה" לניצולה, צילקה הופכת למפקחת על ביתן המוות, ממנו עוברות הנשים אל המשרפות. ככה "זכתה" להיות מזוהה כקאפו.

כשהמחנה משוחרר על ידי הרוסים, צילקה כבר במרחק נגיעה מהחופש, אך היא מואשמת בשיתוף פעולה עם הנאצים ונידונה ל-15 שנות מאסר בגולאג, מחנה כפייה מבודד בסיביר. היא אשמה בכך שהעדיפה לחיות תחת ידם של הנאצים מאשר למות תוך כדי התרסה. למרות שלנו הקוראים ברור שלא הייתה לה ברירה, היא מרגישה אשמה גם בעצמה, מתחרטת על כך ששתקה, על כך שנתנה להם לעשות בה כרצונם.

יחד עם נשים נוספות, היא מגיעה אל המחנה. אך בשונה מחלקן, היא כבר מתורגלת בחיים מהסוג הזה. היא יודעת שעליה להישמר מאנשים מסוימים, לנסות להתקרב לאחרים ובאופן כללי, להשתדל לא להיות בולטת. רק לא לבלוט שוב. היא מוצאת את דרכה אל עבודה במרפאה ומצליחה להיחלץ מעבודות פיזיות קשות. צילקה נותנת את הנשמה שלה כדי לטפל בחולים. היא יוצרת קשרים עם המטפלים ועם חברותיה לשבי, ובזכות חוכמתה, ליבה הטוב ויצר ההשרדות שלה, היא מצליחה להטיב את המצב, רק במעט, עבורה ועבור חברותיה.

 

אני חייבת להקדים ולהגיד שאני לא קוראת ספרי שואה. קראתי אולי אחד בחיי. הנושא נורא מכאיב וקשה לי לקלוט שבני אנוש מסוגלים לרוע שכזה. כשלקחתי את הספר לא ידעתי שזה סיפור אמיתי. ברור, השואה היא אמיתית, מחנות עבודה של סטאלין הם אמיתיים, אבל בתמימותי לא חשבתי שזהו סיפור שמתעד חיים של מישהי ספציפית. אני לא אשקר, זה הקשה עליי את הקריאה, אבל גם העמיק את החיבור. הקריאה הייתה לי קשה מאוד נפשית. הספר לא כתוב כבד מידי, אבל דמותה של צילקה נכנסה לי ללב והיה לי מאוד קשה לקרוא את כל מה שעבר עליה. לקחתי הפסקות בקריאה, למרות שהספר מרתק.

הספר מספר על שתי נקודות זמן, אחת בה הייתה צילקה באושוויץ, ושניה בה הייתה בגולאג. מעבר לכך, הספר מכיל גם קטעים מהסופרת, פרטים מחייה של צילקה, המחקר שעשתה ואילו מהחלקים היו פרי דמיונה. זאת תוספת מבורכת לדעתי, כי ברגע שנכנסים לעולם של צילקה, רוצים לדעת אם הכל אמיתי ומאין מגיע המידע.

התרשמתי מאוד מדמותה של צילקה, שלמרות כל מה שעברה, עוד היה בה הכוח להמשיך, לנסות לשרוד, להתמודד עם ההשלכות של התופת שעברה. מדהים בעיניי שמצאה דרך לעשות טוב לאחרים, ולא לגמרי איבדה את האמון באנושות.

ספר חזק ומטלטל, עדות מצמררת לחייה של נערה צעירה שהפכה לאישה חזקה.

עדן עבודי

עדן, אמא לשלוש נסיכות תולעת ספרים בין הבישולים והכביסות. מלמדת את בנותיי שספרים הם מסע של חלומות, תקווה, מנגינה ואהבה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן