Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
המלכה העליונה
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 263
ג'וד, המלכה האנושית של ארץ הפיות, הוגלתה לארצות בני התמותה. ללא כוח, משותקת מכאב הבגידה של קרדן, המלך המרושע, היא נחושה להשיב לעצמה את כל מה שנלקח ממנה. ההזדמנות צצה כאשר מתברר שחייה של אחותה התאומה, טרין, נתונים בסכנה. עד מהרה ג'וד מבינה שאם ברצונה להציל את אחותה, עליה לשוב לארץ הפיות הבוגדנית ולהתמודד עם רגשותיה כלפי קרדן. אבל אלפהיים שג'וד פוגשת עם שובה איננה זו שעזבה. מלחמה מאיימת לפרוץ, וככל שג'וד מעמיקה אל בין שורותיו של האויב, כך היא נלכדת יותר בסבך הפוליטי הרצחני. המצב מסתבך עוד יותר כאשר קללה רדומה אך רבת־עוצמה מופעלת, וזורעת בהלה ברחבי הממלכה. כעת עַם הפיות זקוק למלכתו, ועל ג'וד לבחור בין שאיפותיה לבין אנושיותה. הולי בלק היא סופרת ילדים ונוער אמריקנית וכלת פרס אנדרה נורטון לספרי פנטזיה ומד"ב לנוער. סדרת בני הערפל שכתבה התקבלה בהתלהבות רבה, זכתה בשבחי הביקורת, תורגמה לשפות רבות וכיכבה בראש רשימת רבי־המכר של הניו יורק טיימס. המלכה העליונה הוא הספר השלישי והאחרון בסדרה.

לאחר שהוכתרה כמלכה העליונה בספר הקודם, ג'וד מוצאת את עצמה בגלות. היא חזרה לעולם בני האדם, לחיות עם ויוי ואוק. היא מתאוששת מהבגידה של קרדן ומנסה לדאוג לחיים שיש לה עכשיו. היא לא רוצה שויוי תשתמש בקסם הפיות שלה כדי להשיג להם מה שהם זקוקים לו למחייה, כך שג'וד משתמשת בדרך היחידה שהיא מכירה- היא נלחמת.
בתוך השיגרה החדשה שלה לא משעמם לג'וד, אבל שום דבר לא עוצר אותה מלרוץ לעזרתה של טרין, אחותה התאומה, כשהיא מופיעה בדלת ביתם. למרות כל מה שטרין עשתה לה, למרות שהיא יודעת שבזה שתחזור אל עולם הפיות אחרי שהוגלתה היא גוזרת לעצמה גזר דין מוות- ג'וד מחליטה ללכת על זה. היא חוזרת לארץ הפיות ולעזאזל עם ההשלכות.
ג'וד חוזרת אל ארץ הפיות כדי להציל את אחותה אבל מתברר לה שלא רק אחותה זקוקה להצלה. מלחמה מאיימת לפרוץ ולמרות שהיא כבר מזמן לא זאת שמושכת בכל החוטים, ג'וד עושה הכל כדי למנוע מהמצב להידרדר.
האם תצליח ג'וד לחזור למעמד שלה? האם תצליח לנווט בתוך המים הסוערים של פוליטיקת הפיי? והאם, מתישהו, כבר נזכה לראות את הזוג שלנו באמת זוג?

 

אם קראתם את הסקירה שלי לספר הראשון, הנסיך האכזר, אתם יודעים שלא עפתי עליו. כאילו, כן. פיות. דמויות סבבה. עלילה גדושה אמאלה לא נושמים מרוב טוויסטים. אבל לא התאהבתי. בספר השני, המלך המרושע, הסיפור השתפר מבחינתי. חוץ מזה שהוא נמרח לי קצת, נהנתי מאוד מהדמויות ומקו העלילה. ואז הגיע הספר הזה וכבר לא ידעתי למה לצפות. אז אני כאן להרגיע אתכם, אני יודעת שהייתם במתח- אהבתי.

אהבתי מאוד שהספר התחיל בנקודה כל כך נמוכה של ג'וד. אהבתי לקרוא את הדמות שלה, איך שלמרות כל מה שהשיגה וכל מה שעברה בעולם הפיות, היא עדיין מפקפקת ביכולת שלה לאמוד את המצב נכון.

באשר לכל התככים והמזימות, אהבתי אותם ואפילו התעניינתי בפוליטיקה של הפיי, במיוחד כי הדמות הראשית שלנו לא אהבה את ההתעסקות בכל העניין. זה הפך את כל העניין לניסיון שלה לפתור חידה, מה שדיבר אליי יותר מאשר מישהי שאפתנית שמנסה לגרום לכולם להקשיב לה.

משהו שקסם לי מאוד היה השימוש בקסם עתיק (ראיתם מה עשיתי שם?). הרגשתי בספר הקודם שלא היה מספיק נפח לקסם, אנחנו הרי מדברים על עולם של פיות, אחרי הכל. בספר הזה לקסם יש חלק מאוד גדול והיכולת של ג'וד להתגבר על אותו הקסם יקבע את עתיד הממלכה כולה.

מה שהיה חסר לי קצת היה מערכות יחסים. הן קיימות בספר, כמובן. אבל לא ממש קניתי את מערכת היחסים בין ויויאן והחברה שלה וגם מערכת היחסים של ג'וד וקרדן ממשיכה להיות חתול-עכבר לא ברור במשך רוב הספר. משהו ביחסים בין ג'וד ואחותה התאומה גם הרגישו לי קצת מאולצים מידי. הייתי שמחה לראות העמקה יותר של יחסים בין דמויות, במיוחד כי מדובר בספר האחרון של הסדרה. היה מקום לעוד, חבל שהספר כל כך קצר.

גם לא כל כך התחברתי לשם הספר. כן, ג'וד היא המלכה העליונה. אבל באנגלית קוראים לו queen of nothing. מלכה של כלום… זה די מסכם את המצב שלה בחלק מהספר. אולי זה עניין של להתמקד בחצי הכוס המלאה? כי בהחלט יש חצי ספר שהיא מלכה עליונה. לא יודעת. nothing עבד לי יותר.

למרות שראיתי בהרבה מקומות שלא כולם אהבו את הסוף של הסדרה ואפילו חשבו שהוא קצת מאכזב, בתור אחת שלא התאהבה קשות בסדרה, לא באתי עם ציפיות גבוהות מידי והאמת שנהנתי. אני חושבת שהסוף קושר הכל בצורה די יפה והוא אחלה דרך לסיים את הספר. האם אני הייתי מסיימת ככה? לא בטוח. אבל טוב שזה היה כי זה באמת היה טוב.

ספר כייפי, מלא בדמויות נהדרות ובעלילה שמחזיקה את העניין לאורך כל הספר. לכו לקרוא. אני לא התאכזבתי.

עדן עבודי

עדן, אמא לשלוש נסיכות תולעת ספרים בין הבישולים והכביסות. מלמדת את בנותיי שספרים הם מסע של חלומות, תקווה, מנגינה ואהבה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן