Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
המלחמה של הדי
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 277
השנה היא 1940 והֵדִי בֶּרקוּ, יהודייה אשר נמלטה לא מכבר מווינה מפני האנשלוס, לכודה באי הזעיר ג'רזי בשעה שגרמניה הנאצית פולשת לאיי התעלה. באורח נס היא מוצאת עבודה כמתורגמנית עבור הגרמנים ומצליחה לכלכל את עצמה ואת הקרובים אליה. בעוד תושבי האי נאנקים תחת עול הכיבוש הנאצי וסובלים מרעב, מחסור ועוצר, הדי נאלצת לא רק לשמור על יהדותה בסוד מפני עמיתיה, אלא גם להתמודד עם תושבי האי שמתנכלים לה על רקע היותה נטע זר שהגיע ממדינת אויב. במהלך עבודתה היא פוגשת את סגן קורט ניומן, קצין גרמני, ובין השניים מתפתחת ידידות שהופכת במהרה לאהבה. אולם כשסופה של המלחמה לא נראה באופק ומצבם של היהודים הספורים באי הולך ומחמיר, הדי מבינה שחייה תלויים באהבתו של גבר שלא יודע את האמת על אודותיה. המלחמה של הֵדִי מבוסס על סיפורה האמיתי של הֵדְוִויג בֶּרְקוּ. זהו סיפור על גבורה ונחישות ועל כוחה של אהבה לשנות גורלות. ג'ני לֶקוֹט נולדה באיי התעלה הבריטיים, החלק היחיד בבריטניה שנכבש בידי גרמניה, וגדלה כל חייה בצל סיפורים על הכיבוש. המלחמה של הֵדִי הוא ספרה הראשון. "סיפור מלא חיים על אהבה השורדת למרות הדיכוי ואף גוברת עליו."  סאנדיי טיימס

הדי היתה יהודיה שברחה מהגרמנים עוד לפני 1940 לאי בריטי רחוק ונידח איפשהו בתעלת לאמנש. אז היא לא שיערה לעצמה שהגרמנים יגיעו גם לשם. החיים באי היו שקטים עד שהחלו טיסות גרמניות בשני האי ואז גם הפצצות…

הגרמנים מסתבר הגיעו גם לשם. ההגבלות על היהודים החלו והדי פוטרה מעבודתה כמנקה. היא גרה בחדר קטן וניסתה לשרוד, לא היתה לה משפחה בנמצא, היה לה רק חבר טוב בשם אנטון שהבריח לה בצק שרוף מהמסעדה שבה עבד. המצב הידרדר, הגרמנים התבססו במקום, התחילו באיסוף מידע על היהודים, הדי התחילה לרעוב, האוכל לא היה בנמצא.
לא רק שהם אספו מידע על היהודים, הם ביצרו את המפרץ והחופים הסמוכים מאחר והניחו שהפלישה הצפויה של בעלות הברית תהיה באיזור הזה.

לגמרי במקרה, הדי מגלה על משרה בבסיס גרמני, דרושה מתורגמנית. מי מתאימה יותר למשרה אם לא הדי שדוברת אנגלית וגרמנית שוטפת? מחוסר ברירה ורצון לשרוד היא הגישה מועמדות שכן לא רצה לעבוד בשביל הגרמנים והתקבלה.
היא עבדה מצאת החמה עד צאת הנשמה, לא היתה לה יותר מידי ברירה שכן ידעה שכך תוכל לשרוד ואפילו לקבל משכורת לא רעה. החיים בבסיס היו קשים אבל קשים פחות בזכות קצין גרמני, לויטננט קורט שהדי נכנסה אל ליבו. הוא דאג לה באמתלות שונות וכך יכלה הדי לשרוד.

במשרד העריכו את עבודתה של הדי ולכן נתנו לה תפקיד נוסף, היה עליה לחלק תלושי קיצוב לדלק לזכאים, ישר מההתחלה הדי הבינה את הפוטנציאל ואת הכוח שקיבלה לידיים. היא ניצלה את ההזדמנות שקיבלה ועשתה בתלושים כראות עיניה.
החיים הפכו לקשים ואז לקשים יותר שהגרמנים החחו לרדוף אחרי היהודים בנחישות ואחרי שהדי הסתבכה עם התלושים.

מה יעלה בגורלה של הדי? מה יעלה בגורל הקשר עם קורט?
איך ישרדו כולם את המלחמה?

כל התשובות ועוד ב"מלחמה של הדי".
ספר מקסים ולעיתים מותח על בחורה צעירה שרק ביקשה לחיות. החיים הובילו אותה לעבודה עבור האוייב אבל היא ניסתה לעשות מהלימונים לימונדה ולא ויתרה.
אהבתי מאוד את הדמות שלה בסיפור, את התעוזה שלה ואת היושר הפנימי שלפיו התנהלה.

החיים הרבה פעמים מובילים אותנו לסיטואציות שלא חלמנו שנהיה בהם אבל שצריך לשרוד אותן, אנחנו כמעט תמיד מצליחים, ממש כמו הדי.

סיפור מעניין מאוד, אהבתי את הגיבורים, את הכתיבה ואת הדרך שבה בחרה הסופרת לפתח את העלילה.

ממליצה באהבה גדולה, קריאה מהנה!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן