Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
המכתב האבוד
תגיות: ,
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 342
זהו רומן היסטורי שעלילתו מתפצלת לשני קווים מקבילים, ומתפרשת מאוסטריה שלקראת מלחמת העולם השנייה ועד ללוס אנג'לס של שנות התשעים. אוסטריה,1938,- כריסטוף, צעיר שגדל בבית יתומים, עובד כשוליה אצל חרט בולים נודע, כשמורו האהוב נעלם במהלך ליל הבדולח, נאלץ כריסטוף לחרוט בולים בשביל הגרמנים, בה בעת הוא חובר אל אלנה- בתו האהובה והסוערת של מורו, ובשיתוף עם המחתרת האוסטרית השניים עוסקים בשליחת מסרים מחתרתיים ומסמכים מזויפים, - בתוך כל הכאוס הנורא של המלחמה מתהדק סיפור האהבה ביניהם, וכריסטוף מבין שעליו למצוא דרך להציל אותה ואת עצמו. לוס אנג'לס, 1989, - קייטי נלסון, עוברת הליכי גירושים, ובזמן שהיא מנסה להשליט סדר בחייה, היא שולחת לבדיקה את אוסף הבולים של אביה שחלה בדמנציה, ועבר לגור בבית אבות. סוחר בולים בשם בנג'מין, מגלה באוסף בול אוסטרי יוצא דופן מתקופת מלחמת העולם השנייה, המודבק על מכתב אהבה ישן שלא נשלח, קייטי ובנג'מין יוצאים יחד למסע המשתרע על פני עשורים ויבשות, אל מאחורי חומת ברלין שזה עתה נפלה, מסעם יחשוף סיפור על אהבה, אובדן וטרגדיה.  

לאחר הפסקה קצרה (3 ספרים) חזרתי לז'אנר שאני אוהבת –  ספרי רומן היסטוריים, ולשמחתי נפל בחלקי ספר מצויין.

הספר מתחלק ל2 סיפורים :

סיפורו של כריסטוף היתום המוכשר המתרחש באוסטריה בשנת 1928. כריסטוף מתחיל את עבודתו כשוליה של חרת הבולים היהודי פרידריך פאבר. עם הזמן כריסטוף החרוץ והמוכשר הופך לחלק מהמשפחה ולומד מפרידריך את רזי המקצוע. כאחד שגדל בבית יתומים הוא מתאהב בהווי המשפחתי, ביהדות ובאחת מבנות המשפחה – אלנה. החיים היו כמעט מושלמים עד שהגיעו הגרמנים ב"ליל הבדולח" – שרפו חלקים מהעיירה ובהם בית הכנסת, פרידריך נעלם, משפחת פאבר מתפרקת והרדיפה אחר היהודים החלה.

לסירוגין, מסופר סיפורה של קייטי בשנת 1989 המתגוררת בלוס אנג'לס ונמצאת בתקופה לא קלה בחייה – בעלה דניאל עזב אותה ללא הכנה מוקדמת, והם בהליכי גירושין, ובנוסף היא מטפלת באביה שחלה באלצהיימר ומתגורר במוסד.
לפני שחלה אביה הוא מסר לה את אוסף הבולים המושקע שלו, אותו אסף במשך שנים רבות. היא מחליטה לתת אותו  לבדיקה אצל מומחה לבולאות, על מנת שינסה לאתר את ה"פנינה" כפי שאביה כינה זאת – בול שמאחוריו סיפור גדול, ולכן בעל ערך רב.
בנג'מין מומחה הבולים מאתר בתוך האוסף בול מיוחד מתקופת מלחמת העולם השניה, המודבק על מכתב שנראה כי מעולם לא נשלח , יחד הם מנסים לחקור, לעלות על עקבותיו של בעליו ולגלות מה מסתתר במכתב שלא נשלח.

הסיפורים בספר נוגעים ללב, הן זה המתרחש באוסטריה בזמן מלחמת העולם השנייה – סיפורו של כריסטוף האמיץ, שרוצה להגן על אהובתו בכל מחיר, המשתמש בכישרונו ובאמנות שלמד מפרידריך על מנת לעשות מעשים המסכנים את חייו ולהציל יהודים, ביחד עם אלנה הדעתנית, הנחושה, שלעולם איננה מתנצלת על מעשיה ואינה נרתעת כמעט מכלום, החולמת להציל את כולם כשהיא שמה עצמה תמיד בעדיפות אחרונה.
והן זה המתרחש בארה"ב – קייטי המתמודדת עם מחלתו של אביה עם הקושי בתקשורת איתו, עם הבלבול , עם עבודה שכבר איננה מעניינת אותה, עם הגעגועים לימים יפים יותר ועם הבדידות האופפת אותה בתקופה זאת של חייה.
כמובן שבסופו של דבר הסיפורים משתלבים באופן מפתיע לסיפור אחד מרגש מאוד.

הספר מרתק כבר מהעמוד הראשון, הוא קריא, מרגש ומלא הפתעות. מכיל סיפורי אהבה, החמצות גדולות וניצחונות קטנים. יהיו שיגידו אולי שהוא קלישאתי מעט אך אני אהבתי את השילוב של ההיסטוריה והרומנטיקה בספר.
החכמתי אודות הבולאות וחרתי הבולים בתקופת המלחמה, למדתי כי גם בתחום הזה הנאצים שלטו ואף על פי כן מתחת לאפם הצליחו לשלוח שדרים מחתרתיים באמצעות בולים, עוד דרך להילחם ברוע ששלט.
לסיכום – מומלץ מאוד!

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן