Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
המכתב האבוד
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 340
זהו רומן היסטורי שעלילתו מתפצלת לשני קווים מקבילים, ומתפרשת מאוסטריה שלקראת מלחמת העולם השנייה ועד ללוס אנג’לס של שנות התשעים. אוסטריה, 1938. כריסטוף, צעיר שגדל בבית יתומים, עובד כשוליה אצל חרט בולים נודע. כשמורו האהוב נעלם במהלך ליל הבדולח, נאלץ כריסטוף לחרוט בולים בשביל הגרמנים. בה בעת הוא חובר אל אלנה, בתו האהובה והסוערת של מורו, ובשיתוף עם המחתרת האוסטרית השניים עוסקים בשליחת מסרים מחתרתיים ומסמכים מזויפים. בתוך כל הכאוס הנורא של המלחמה מתהדק סיפור האהבה ביניהם, וכריסטוף מבין שעליו למצוא דרך להציל אותה ואת עצמו. לוס אנג׳לס, 1989. קייטי נלסון עוברת הליכי גירושים, ובזמן שהיא מנסה להשליט סדר בחייה, היא שולחת לבדיקה את אוסף הבולים של אביה שחלה בדמנציה ועבר לגור בבית אבות. סוחר בולים בשם בנג׳מין מגלה באוסף בול אוסטרי יוצא דופן מתקופת מלחמת העולם השנייה, המודבק על מכתב אהבה ישן שלא נשלח. קייטי ובנג׳מין יוצאים יחד למסע המשתרע על פני עשורים ויבשות, אל מאחורי חומת ברלין

עלילת הספר 'המכתב האבוד' נעה בין שתי תקופות משמעותיות בהיסטוריה – שנת 1989 ימי נפילת חומת ברלין ואיחוד בין המזרח למערב ושנת 1938 טרום כיבוש גרמניה את אדמת אוסטריה.

לוס אנג'לס – 1989
קייטי נלסון היא מבקרת קולנוע שחיה עם בעלה דניאל בלוס אנג'לס ועוברת תקופה קשה בחייה האישיים- אביה מתחיל לאבד את זיכרונו ומתפתחת אצלו מחלת האלצהיימר ובעלה נפרד ממנה ועזב את הבית.
אביה של קייטי היה כל חייו אובססיבי לגבי בולים ועכשיו כשהוא חלה ועבר להתגורר בבית אבות, קייטי מחליטה לאסוף את כל הבולים והמכתבים שאגר כל חייו ולתת אותם לאספן בולים כדי שיבדוק את ערכם.
בעודה מנסה להתמודד עם כל הלחצים שמקיפים אותה, מתבשרת קייטי ע"י אספן הבולים שהוא מצא מכתב אהבה ישן הנושא בול משנת 1938 והוא כנראה קשור למשפחה של חרטי בולים מאותה תקופה בשם פאבר.
חושיה העיתונאיים של קייטי מתעוררים לחיים והיא מרגישה שיש כאן סיפור.
היא חוברת לאספן הבולים, בחור יהודי וטוב לב בשם בנג'ימן ושניהם יוצאים יחד למסע כדי לחקור את ההיסטוריה מאחורי הבול המסתורי.
הם נוסעים ברחבי אירופה בעקבות המכתב האבוד וכל צעד מקרב אותם עוד קצת לפתרון התעלומה המסתורית שאופפת את עולם הבולים של אותה תקופה.

אני פשוט רוצה לספר לפרוליין פאבר על מה שהיא אולי איבדה, על מה שמצאתי בתוך כל הפריטים חסרי הערך של אבי. אני רוצה לגלות את סיפוא האהבה שלה ולכתוב עליו, ואני מקווה שבניגוד לזה שלי, לסיפור שלה יש סוף טוב. (עמ' 143)

העלילה נעה אחורה לאוסטריה של שנת 1938, כריסטוף הוא אמן יתום בן 17 שמתחיל לעבוד אצל חרט בולים יהודי בשם פרידריך פאבר ועובר להתגורר עם משפחתו.
כריסטוף מתחבר להלנה, בתו של החרט ומתאהב בה. לאחר שהנאצים כובשים את אוסטריה, משפחת פאבר עוברת טלטלה קשה וכל אחד מבני המשפחה מתפזר למקום אחר.
הלנה ופרידריך עושים הכל כדי לתרום למאמץ המלחמתי והם נעזרים ביכולתם לחרוט על בולים כדי להעביר מסרים סודיים ולעזור למשפחות יהודיות.
כאשר הלנה נעלמת יום אחד, פרידריך הנסער חושש לחייה ובטוח שהיא נתפסה ע"י הנאצים וכאן העלילה מתחילה להסתעף.

מה עלה בגורלה של הלנה ואיך כל זה מתקשר למכתב האבוד שנמצא ע"י קייטי בשנת 1989?

הפרקים מחולקים לפי נקודת מבטה של קייטי בהווה וסיפור חייו של פרידריך בעבר וכל פרק מותח יותר מקודמו.
אהבתי את דמותה של קייטי, הנחישות שלה היתה מעוררת השראה וגם אומץ לבו של פרידריך היה מרגש.
הספר החזיר אותי לימים הטובים בהם אנשים היו שולחים מכתבים זה לזה, הוא גם הזכיר לי את התקופה שהייתי אוספת בולים.
כל ההסטוריה מאחורי תעשיית הבולים בתקופת מלחמת העולם השניה היתה מאד מרתקת ומסקרנת בעיני ושפכה עוד קצת אור על תקופה מאד חשובה בהיסטוריה של העולם.
הספר מרגש, מותח, מסקרן ומומלץ ביותר.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן