Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
המטרה מקדשת
תגית:
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 312
הודעת פקס שמתקבלת בלשכתו של ראש הממשלה מאיימת לחשוף את זהותו של סוכן ישראלי בכיר וחיוני הפועל במדינת אויב, אלא אם תיענה דרישתו המפתיעה והבלתי-שגרתית של השולח. על אורי ורד, קצין ביון בכיר העומד בפני קידום, מוטלת המשימה להציל את הסוכן הבכיר לפני שהאיום יתממש. עד מהרה מתברר לו כי הסכנה מאיימת לא רק על ביטחון המדינה אלא גם על חייו האישיים, על שלמות משפחתו ועל עתידו המקצועי. המטרה מקדשת הוא הרבה יותר מספר ריגול מרתק. הוא נוגע בשאלות קיומיות ומהותיות, כמו באיזו מידה אנו מכירים את האנשים הקרובים לנו? האם אנחנו מבינים לעומקם את התהליכים המתחוללים בחיינו? ובעיקר עד כמה מותר להרחיק לכת למען מטרה נעלה? המחבר, יריב ענבר, שזהותו האמיתית נאסרה לפרסום בידי הצנזורה וועדת השרים למתן היתר פרסומים, שירת שנים ארוכות בתפקידי מפתח רגישים בקהילת המודיעין ועוסק כיום ביזמות ובייעוץ בתחומי המודיעין והטרור. הוא נשוי ואב לשתי בנות. זהו ספרו הראשון.

מותחן ריגול ישראלי ומקורי שכבר בקריאת התקציר שלו התעוררה סקרנותי. נכתב ששם הסופר, יריב ענבר, הוא אינו שמו האמיתי וכי שמו האמיתי נאסר לפרסום. מיד מתרוצצות המחשבות לגבי הספר: מה נכתב בו ששמו של המחבר נאסר לפרסום? אילו סודות הוא חושף שגרמו לצנזורה לאסור את פרסום שם המחבר? החלטתי לקרוא ולגלות בעצמי ואני שמחה על כך.

הספר נפתח בפקס מאיים שמתקבל במשרדו של ראש הממשלה, ובו הוא נדרש להיענות תוך שבוע לדרישות החמאס ולשחרר מספר גדול של אסירים ביטחוניים תמורת החזרתו של החייל החטוף אליעד שגיא. הדרישה הזו מלווה באיום לחשוף את זהותו הסודית של מרגל שפועל במדינת אכדיה, מדינה ערבית דמיונית. המרגל, המכונה בשם "טבסקו", מהווה מקור מודיעיני חשוב מאין כמוהו והוא מופעל דרך יחידת הסוכנים של אמ"ן כחלק מפרויקט בשם "סהרה". ראש הממשלה, דוד רז, נבחר לתפקידו רק 4 ימים לפני חטיפת החייל והוא נמצא בהתלבטות קשה: מצד אחד אין לו רצון לשחרר כמות גדולה כל כך של אסירים, ומצד שני הוא חושש שחשיפת זהותו של טבסקו מסוכנת. ברקע עומד גדי, שר הביטחון ויריבו הפוליטי, שרק ממתין להזדמנות הראשונה להפיל אותו ולשוב לראשות הממשלה.

הדמות הראשית בספר הוא אורי ורד, אלוף משנה המפקד על יחידת הפעלת הסוכנים של אמ"ן, שבעברו היה איש שב"כ. אורי נדרש לתכנן ולנהל את מבצע החילוץ של טבסקו ממדינת אכדיה בכדי למנוע את חשיפתו. המשימה הזו לא הייתה יכולה להגיע בזמן גרוע יותר עבורו – אורי עמד לטוס לחופשה משפחתית ביוון שתוכננה זמן רב מראש, והוא ידע שאם לא יצטרף למשפחתו, זה עלול להעמיק עוד יותר את הקרע בנישואיו. אורי נשוי ליפעת והוא אב לשני ילדים מתבגרים – שירי ויוחאי. יפעת היא אלמנתו של סוכן שב"כ בשם אלי. אלי היה חברו הקרוב של אורי, ולאחר מותו הוא ויפעת התקרבו האחד לשנייה, התאהבו, החליטו להתחתן ואורי אף אימץ את שירי, שהייתה בתו הביולוגית של אלי. הבעיה היא שאורי לא היה ממש רווק כשהחל בקשר עם יפעת. הוא היה במערכת יחסים ארוכה ומשמעותית עם דגנית שגם היא אשת שב"כ. בצירוף מקרים מפואר, דגנית היא הממונה מטעם השב"כ לחקירת מקור הפקס המסתורי, מה שמאלץ את אורי לעבוד בצמוד אליה אחרי שנים רבות שלא נפגשו, ולהתמודד עם שדים מעברו.

פסק הדין:
ספר רב – דמויות: מודיעין, שב"כ, מוסד, ראש הממשלה, שרים, יועץ תקשורת – כולם מהווים דמויות מפתח בסיפור שרקם יריב ענבר, שהוא הצצה מרתקת לעולם הפעלת הסוכנים וקהילת המודיעין הישראלית, ולעולם הפוליטיקה הרווי בתככים וחצאי אמיתות. הסיפור קריא ואמין, הכתיבה קולחת והדמויות מעניינות ומעוררות חיבה. נהניתי במיוחד לקרוא על יחסיו האישיים של אורי עם רחל, יפעת ודגנית, ואף הייתי שמחה לקרוא עליהם יותר. סופו של הסיפור הצליח להפתיע אותי מאד.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן