Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
המטופלת השקטה
קטגוריה:
תגית:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 336
החיים של אלישה ברנסון נראים מושלמים. היא ציירת מפורסמת שנשואה לצלם אופנה מבוקש ומתגוררת בבית מידות בעל חלונות גדולים שנשקפים אל פארק באחד האזורים הנחשקים ביותר בלונדון. ערב אחד חוזר בעלה מאוחר מהעבודה, ואלישה יורה בו חמש פעמים בפנים, ומאותו רגע לא מוציאה מילה מהפה. סירובה לדבר, או להעניק הסבר כלשהו למעשה, הופך את הטרגדיה המשפחתית לדבר מה גדול בהרבה, לפרשה שמציתה את דמיונו של הציבור והופכת את אלישה לדמות ידועה לשמצה. מחירי הציורים שלה מרקיעים שחקים, והיא, "המטופלת השקטה", מוסתרת מעיני הציבור והצהובונים בבית חולים פסיכיאטרי בצפון לונדון. תיאו פייבר הוא פסיכולוג משפטי שחיכה זמן רב להזדמנות לעבוד עם אלישה. הוא נחוש לגרום לה לדבר ולחשוף את הסיבה שבגללה ירתה בבעלה, והנחישות הזאת מובילה אותו למסע מפותל לחקר מניעיו שלו – ולחיפוש אחר האמת שמאיים לכלות אותו.

זה אשר יש לו עיניים לראות ואוזניים לשמוע עשוי לשכנע את עצמו שאף בן תמותה אינו יכול לשמור סוד.

כשהספר "המטופלת השקטה" יצא בתרגום לעברית, מאד הסתקרנתי לגביו והרגשתי שאני חייבת לקרוא אותו אבל אז היו כאלה שלא אהבו אותו והתלבטתי לגביו אבל הוא המשיך לעורר גלים, הוא היה מסוג הספרים השינויים במחלוקת ונחצה לאלה שממש אהבו אותו ואלה שלא. החלטתי לבחור בעצמי אם אני אוהבת אותו או לא ולבדוק הכצעקתה.

אלישה ברנסון היא ציירת מחוננת בת שלושים ושלוש שמתגוררת בלונדון יחד עם אהבת חייה גבריאל לו היא נשואה באושר מזה שבע שנים. גבריאל עובד כצלם אופנה מפורסם ומצלם דוגמניות למגזין ווג.
בליל אוגוסט חם במיוחד נשמעת בשכונה ירייה חדה, השכנים מזמינים את המשטרה ומסתבר שגבריאל נרצח ואלישה ההמומה נמצאת במצב של הלם ולא מצליחה לספר מה קרה.
אלישה נאשמת ברצח גבריאל ומאותו רגע שומרת על זכות השתיקה ולא מדברת יותר עם אף אחד, היא מתכנסת בתוך עצמה ונאחזת בשתיקה שלה כמוצא אחרון כדי לשמור על שפיותה ואת רגשותיה היא מביעה דרך ציור אחד ויחיד שכנראה מסמל משהו שרק היא מבינה את מהותו.
במשפט נגדה עולות הרבה השערות וספקולציות כי אי אפשר לדעת באמת מה קרה באותו לילה בינה לבין גבריאל בזמן שהבן אדם היחיד שיודע את האמת הפסיק לדבר.
אלישיה מצטיירת בעיני כולם כאישה מטורפת ורוצחת בדם קר ובמיוחד שבמהלך כל המשפט היא נותרת קפואה ולא מזילה אפילו דמעה או מראה סימן של צער על רצח בעלה.

אלישה מגיעה לאשפוז בבית חולים פסיכיאטרי ונמצאת שם שש שנים.
היא מצליחה לסקרן את תיאו פייבר, פסיכולוג משפטי שרק מחכה לשעת הכושר כדי לעבור לבית החולים בו היא שוהה ולתהות על קנקנה.
תיאו מאמין שאלישה עברה טראומה קשה בעקבות מותו של גבריאל והשתיקה הרועמת שלה היא חלק מהטראומה הזאת.  הוא עצמו עבר ילדות קשה כשגדל בצלו של אב אלים והוא חש אמפתיה כלפי אלישה והסיפור שלה רודף אותו ולא נותן לו מנוח.
הוא רואה במקרה שלה אתגר ומקווה שהוא יהיה הפורץ דרך הראשון שיצליח להוציא אותה מנדר השתיקה שלה ויציל אותה מעצמה.
בזמן שתיאו חוקר לעומק את העבר של אלישה כדי לעזור לה בזמן הווה, הוא גם מתמודד עם שדים מהעבר שלו ועם דרמות מטלטלות מחייו האישיים.
אז מה באמת קרה באותו לילה של הרצח והאם אלישה היא רוצחת בדם קר או שישנם דברים הנסתרים מן העין?

עלילת הספר כתובה בגוף ראשון מנקודת מבטו של תיאו ומידי פעם מופיעים פרקים מתוך יומן שכתבה אלישה לפני הרצח ושופכים אור על חייה עם גבריאל.
הספר הזה הוא ספר פסיכולוגי מובהק שהזכיר לי למה אני כל כך אוהבת פסיכולוגיה, הסופר אלכס מיכאלידס הוא חצי יווני והוא הכניס לא מעט מוטיבים מהמיתולוגיה היוונית בעלילה, הכתיבה שלו ראויה לשבח והערצה והוא כבש אותי מהדף הראשון ועד לאחרון.
הספר היה כל כך מצמרר, מטלטל ומפתיע והוא התחיל כמו מים שקטים שחודרים עמוק לנשמה עד שהפך למשהו מטורף שלופת את הגרון ולא מרפה. זהו ספר בעל כתיבה אנטילגנטית שיש בו כל כך הרבה רבדים ועומק.
אני ממש שמחה שלא ויתרתי על יצירת המופת הזאת – טוסו לקרוא!

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן