Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
המטופלת השקטה
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 336
החיים של אלישה ברנסון נראים מושלמים. היא ציירת מפורסמת שנשואה לצלם אופנה מבוקש ומתגוררת בבית מידות בעל חלונות גדולים שנשקפים אל פארק באחד האזורים הנחשקים ביותר בלונדון. ערב אחד חוזר בעלה מאוחר מהעבודה, ואלישה יורה בו חמש פעמים בפנים, ומאותו רגע לא מוציאה מילה מהפה. סירובה לדבר, או להעניק הסבר כלשהו למעשה, הופך את הטרגדיה המשפחתית לדבר מה גדול בהרבה, לפרשה שמציתה את דמיונו של הציבור והופכת את אלישה לדמות ידועה לשמצה. מחירי הציורים שלה מרקיעים שחקים, והיא, "המטופלת השקטה", מוסתרת מעיני הציבור והצהובונים בבית חולים פסיכיאטרי בצפון לונדון.   תיאו פייבר הוא פסיכולוג משפטי שחיכה זמן רב להזדמנות לעבוד עם אלישה. הוא נחוש לגרום לה לדבר ולחשוף את הסיבה שבגללה ירתה בבעלה, והנחישות הזאת מובילה אותו למסע מפותל לחקר מניעיו שלו – ולחיפוש אחר האמת שמאיים לכלות אותו. "מותחן פסיכולוגי כל כך מקורי, מרתק ויוצא דופן שמגיע לו שימציאו לו ז'אנר משלו. קראתי אותו במהלך שני לילות והתענגתי על כל מילה ועל כל תפנית עלילתית מדהימה בו." – דיוויד באלדאצ'י.   "רומן מרשים... המטופלת השקטה הוא ספר אינטליגנטי, מעורר את הדמיון ומעניק חוויית קריאה נפלאה." – The Times, Book of the Month   "רומן מרשים... עם סיום שאינו נופל מאלה של אגתה כריסטי." – The Wall Street Journal   "סיפור חכם, מתוחכם ומותח באמת. רומן מצוין." – לי צ'יילד

אני אתחיל במקרה שקרה לי עם הספר, זו הפעם הראשונה אחרי הרבה מאוד זמן שספר הצליח לרתק אותי ברמה שפשוט לא יכולתי ללכת לישון עד שאסיים לקרוא אותו מתחילתו ועד סופו. כך יצא שבשישי בערב ישבתי עד אחת לפנות בוקר, וכשסיימתי לקרוא את הפסקה האחרונה, נותרתי חסרת מילים.

את מיכאלדיס לא הכרתי לפני המטופלת השקטה, ולמען האמת מאוד קשה לי להתחיל לקרוא ספרים של סופרים לא מוכרים, מבלי המלצות מבוססות לפני כן, אך כאמור, כל ספק שהיה לי כלפי הספר נמוג לאחר העמוד הראשון שכבר אז שאב אותי. מיכאלדיס רקח מותחן פסיכולוגי מהטובים שיצא לי לקרוא, הוא חותר לתוך נפש האדם ועושה זאת בכישרון רב. כתיבתו בספר מאופיינת בהרצה של אירועי ההווה משולבים בקטעים מתוך יומן המטופלת השקטה שחושף רבדים נוספים לספר, גם מאילו שלא חובבים את ז'אנר הקפיצות בזמן\פלאשבקים וכו'.. ייהנו מהעומק שאופן הכתיבה נותן לעלילה.

אין ספק שנפש האדם היא כל כך שברירית, ברמה שאנחנו לא מודעים אליה, כאשר מילה אחת לא במקום מובילה את אפקט הפרפר הידוע ויכולה לגרום לרוחות וטלטלות עזות.

המטופלת השקטה היא אלישה ברנסון, ציירת מוכשרת ביותר, הנשואה לצלם אופנה מבוקש. חייהם על פניו נראים ורודים, בית בשכונה טובה, מצליחים לעסוק במקצועות שהם אוהבים, הם אפילו החליטו להביא ילדים ביחד אחרי תקופה של לבטים. אך הכול משתנה כאשר ערב אחד חוזר בעלה של אלישה מיום צילומים ארוך והיא יורה בו, ואז היא משתתקת.

השקט שלה מעורר עניין רב עוד יותר בטרגדיה, כאשר האדם שגילה עניין רב בשתיקתה הוא תיאו פייבר, פסיכולוג משפטי שנחוש בדעתו לנפץ את בועת השתיקה ולחשוף את האמת על אותו ערב.

המסע שאליו יוצא תיאו, מטלטל וחושף דברים מזעזעים, הן על נפש האדם והן על הדמויות המורכבות בספרים. הוא מגלה דברים נוספים על עצמו, דברים שהיה מעוניין אולי להשאיר בתת מודע ולא לחשוף אותם אל פני השטח, אל המודע.

 

תהל רוזיליו

כל ספר טוב יתקבל אצלי בברכה. אוהבת לטייל בארץ ובעולם. "הדבר המדהים בספרים הוא שהם נותנים לך לטייל מבלי להזיז את הרגליים שלך."

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן