Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
המורדת
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2013
מס' עמודים: 304
דבורה פלדמן נולדה בקהילה האולטרא-חרדית של חסידות סאטמר לאם שנטשה אותה בהיותה פעוטה ולאב רפה שכל. סבה וסבתה גידלו אותה לפי כל הכללים החמורים, ובעיקר: לא שואלים שאלות ולא קוראים ספרים חילוניים. אבל הילדה הסקרנית קראה ספרים בסתר והעזה לחלום על חיים אחרים. המתח העולה בין תשוקותיה של דבורה לבין חובותיה כבת סאטמר נאמנה התפוצץ כאשר בגיל 17 היא התחתנה עם גבר צעיר שפגשה למשך 30 דקות בלבד לפני הנישואין, והתקשתה לאפשר את היחסים המיניים המלאים כנהוג לאחר החופה. קרובי משפחתה משני הצדדים האשימו וביישו אותה בפומבי, והיא מצאה את עצמה לכודה בנישואין כושלים מינית ורגשית. אך רוחה לא נפלה. בהחבא נרשמה ללימודי ספרות באקדמיה, וכאשר בגיל 19 נולד לה ילד היא הבינה שלא רק עתידה שלה מונח על כף המאזניים, אלא גם העתיד של בנה, ולמרות כל המכשולים היא התגרשה מבעלה, עזבה את הקהילה, והיום חיה בניו יורק עם בנה ולומדת עוד ועוד על הספרים שעליהם תמיד חלמה. בספר המורדת מגוללת דבורה פלדמן בת ה־25 את סיפורה האישי בגילוי לב מלא רגש, ולא חוסכת פרטים ותיאורים, כולל מעורבות בני משפחתה בחייה מאז ילדותה, חוויית המקווה המרתיעה, וקשיי הקשר המיני עם בעלה. סיפורה המרתק מעלה דמות של אישה צעירה אמיצה וחכמה ומאפשר הצצה נדירה לחיי הקהילה החרדית הסגורה.

דבורה היא נערה צעירה שחיה בקהילה נוקשה מאוד בארצות הברית, בקהילת סאטמר. אימה שודכה לאביה והנישואים לא החזיקו מעמד. הסתבר שאביה לא היה בריא בנפשו ואימה עזבה את הבית ואת הקהילה כשדבורה היתה קטנה, היא לא הצליחה להשלים עם השידוך שקיבלה ועם החברה הנוקשה. משפחתו של אביה לא הסכימה שתיקח איתה את דבורה והיא נאלמה להשאיר אותה לגדול אצל סבתה ודודתה מצד אביה.

היא גדלה בבדידות כאשר סבה וסבתה היו מבוגרים מידי לתת לה את מה שהיתה צריכה מלבד מאוכל וקורת גג. היא היתה ילדה טובה וצייתנית בסה"כ, אך בתוך תוכה חלמה על חופש ועל חיים ללא החוקים הנוקשים של הקהילה.
דבורה מספרת על חיי היום יום, על החוקים שהקשו עליה, על המנהגים ועל מה שעבר עליה בתור נערה צעירה. כמה חוקים ובמיוחד כמה איסורים היו שהיא היתה צריכה לציית להם, הכל על פי הרב על פיו ישק דבר.

היא ידעה שיבוא יום שהשידוך שלה יגיע והוא אכן הגיע בגיל 17. היא פגשה את אלי בקושי פעם אחת והבינה שהוא מי שיעדו לה, זה לא ממש נתון לבחירתה. יחד עם דודתה היא התכוננה לחיים החדשים שלה כאישה נשואה מבחינת נידוניה, איבזור הבית ומעט מאוד מידע על בינו לבינה.

חיי הנישואים זה לא מה שהיא חשבה… היא מספרת על הקשיים, על ההתלבטויות שלה, על החוקים הנוקשים ובעיקר על הירהורי ליבה. היא הרגישה לא שייכת לקהילה והיא רק חשבה איך היא יכולה לצאת לחופשי, היא מרדה מרידות קטנות בהחבא כשאף אחד לא ראה, עד ש…

לא תקראו לא תדעו! מודה שהתלבטתי אם לקרוא את הספר אחרי שראיתי את הסדרה. נהנתי מאוד מהסדרה ואני חייבת לציין שהספר שונה ממנה מאוד, כך שאני שמחה שקראתי בכל זאת.
הספר מעניין מאוד ומספק לנו הצצה אל חיי הקהילה ממש כמו זבוב על הקיר. אני אוהבת לקרוא על תרבויות אחרות ועל אורחי חיים שונים משלי והייתי מרותקת לספר.
אהבתי את דמותה של אסתי שהיתה חזקה, נאמנה לעצמה, אמיצה וחכמה. הלוואי והרבה נשים במצבה היו חזקות כמוה…

בספר, בשונה מהסדרה שהפיקו בנטפליקס, התמקדו לא מעט בחייה של אסתי לפני השידוך. בספר הרחיבו לא מעט על חייה הקהילה, המנהגים ועל חוויותיה של אסתי בתור נערה. לדעתי, הקטע הזה היה ארוך מידי בספר והיה ניתן לקצרו ולהגיע לסיפור המעניין באמת, סיפור החתונה והחיים הזוגיים של אסתי. המשך הסיפור היה שונה מהסדרה וכל הזמן תהיתי מה קרה במציאות. אם אתם מתלבטים האם לקרוא את הספר לאחר שראיתם את הסדרה, אל תתלבטו, הסיפור מתפתח באופן שונה כך שתוכלו להנות גם מהספר.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן