Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
המוקד: מה יש להעלות על
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 332
"המוקד: מה שיש להעלות על" מאת סם ש. רקובר, בהוצאת הספרים "כרמל", הוא ספר מתח מעולה שעלילתו מתרחשת בישראל. לקורא מובאת אינפורמציה מפורטת על תעלול אכזרי בגיל ההתבגרות, מקרי רצח, מאבקי שליטה על נדל"ן בעיירה גלילית מתפתחת, ואהבת נעורים המתמשכת על כל החיים. מה קורה לגיבורי הרומן? מי עשה את התעלול האכזרי? מיהו הרוצח (הרוצחים)? "כל אחד נושא בעמקי לבו כמה סיפורי חיים מביכים. סיפורים מבישים שאינו מעוניין לחשוף בפומבי, אפילו לא בפני חברים טובים או בני משפחה. סיפורים מבזים שאינו חפץ להיזכר בהם. הסיבה אינה נעוצה בכך שהחשיפה עלולה לעורר מריבות עם החברים או עם בני המשפחה, משום שידוע שהמריבות הקשות ביותר מתלקחות דווקא בין חברים טובים או בין קרובי משפחה, אלא משום שמאורעות אלה הם כה מביישים ומשפילים, עד שהאדם עצמו אינו יכול להישיר אליהם מבט וחושב שטוב שירדו אלי קבר, שיישרפו כמו לא היו מעולם. לא רק שהאדם אינו חפץ שהבושות ייחשפו לקהל, אלא בעיקר הוא מבקש שלא ייחשפו לעיניו-הוא. מבקש הוא בכל לבו להיפטר מסיוטים אלה אחת ולתמיד." (מתוך הפרק הראשון)

מפגש מקרי בין יונתן לב-ארי, אשר עובד לפרנסתו כמורה לספרות ומתמטיקה בבית ספר תיכון (וחולם להיות סופר מצליח) לבין חברו הוותיק רענן בר-און, מוליד רעיון מטורף.
יונתן מבחין שרענן לוקה בדיכאון עקב זיכרונות עבר שמעיקים על נפשו ומציע לו (תמורת תשלום כמובן) את שירותיו כסופר שיכתוב רומן על כל המאורעות הנבזים שקרו בחייו של רענן ואחר כך יערכו שניהם טקס שבו ישרפו את היומן ורענן יוכל להמשיך עם חייו כאילו כלום לא קרה.
רענן מתלבט בתחילה אבל הוא כנראה כל כך נואש להיפטר מזיכרונותיו המביכים ויונתן נואש להתקדם כלכלית על גבו של רענן כך שהרעיון מתחיל לקרום עור וגידים.

החלטתי לסובב את הדברים ולעקם אותם,  להעמיד כמה מכשולים בדרכו של רענן והכל במטרה אחת: להיטיב את מצבי הכספי הדחוק, להעלות את השכר עבור כתיבת הרומן על חייו של רענן בר-און. (עמ' 12)

רענן חוזר אחורה בזמן ומספר על ילדותו כאשר הגיע לראשונה בכיתה ו' לבית הספר היסודי על שם הברון הירש אשר נמצא בגבעת הכלניות.
בבית הספר גם פגש לראשונה את יונתן שלמד איתו באותה הכיתה ואת סימון, הילדה הכי מקובלת בכיתה.
אביו של רענן הוא  בריון ו"חייל" של מאפיונר רוסי רב כח שאיש מעולם לא פגש.
הוא דאג שרענן יעבור לבית הספר החדש ורענן הצליח מהר מאד להשתלב בחברה למרות שהגעתו לכיתה התחילה ברגל שמאל עם מעשה מביש שגם ממרום גילו הוא לא מסוגל לשכוח ולסלוח עליו.
בעוד יונתן מקשיב לסיפור חייו של רענן, הוא מתחבט עם עצמו כיצד יוכל לשרוף את הספר אחרי עמלו הרב ואיך ניתן למנוע זאת.

איך יוכל לעמוד לאחר מכן בדרישה לשרוף את הרומן? הרי הוא לא יוכל להסכים להעלות על המוקד את בנו הספרותי על-מנת למחוק מזיכרונו של רענן את כל אותן פרשות מביכות,  מבזות ומבישות בחייו. זה נורא ובלתי אפשרי. (עמ' 121)

סיפור העבר נבנה אט אט כמו פאזל וחושף מעשה קונספירציה מתועב שמסיים בבת אחת את עידן התמימות והורס במחי יד משפחות שלמות.
בעולם של תככים ופשע כבר לא ברור מי הצייד ומי הניצוד, מי תמים ומי ערמומי.
יונתן מקשיב לסיפור, משכתב אותו ומזועזע ממעשי העבר של רענן, הוא לא מוכן שסיפוריו המלוכלכים והמושחתים של רענן ישחיתו ו"ילכלכו" את תדמיתו של ספרו למרות שזה סיפור אמיתי שבסופו של דבר ישרף גם ככה על המוקד.
רענן ויונתן עורכים ויכוח על נושא המוסריות במעשיו  של רענן והאם המעשים הפליליים בסיפורו דורשים את התערבות המשטרה או שכל הראיות ייעלמו עם שריפת הספר.
ומי בכלל קובע מה מהסיפורים שלו הוא אירוע חיובי או שלילי?

מה יעלה בגורל הספר והאם יונתן עלול לסכן את חייו בגלל כל המידע שצבר במוחו על פשעיו של רענן?
הספר הזה התחיל לאט אבל בטוח, המתח נבנה עם כל פרק ופרק והעלילה היתה מרתקת ומסועפת והפכה מספר דרמה פשוט למותחן פסיכולוגי מעורר מחשבה.

הסופר סם. ש רקובר הוא פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה וכתב מספר רב של סיפורים קצרים בירחונים ועיתונים שונים וכמו כן פרסם גם ספרים ומאמרים רבים בתחומי התמחותו, זהו הרומן העשירי שלו.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן