Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
המביא לבית הדפוס
קטגוריה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 146
לא עוד, לא עוד ישיבה, לא עוד גורא. הם מכריחים אותי להתחתן עם אסתר, הבת הבכורה של פרץ נחום. לא רק שהיא מכוערת, גם אין לי על מה לדבר איתה. אני רוצה לעשות דברים אחרים. נמאס לי מהספרים שיש כאן, שצריך להגיד מה אמר זה ומה ענה לו ההוא. אני רוצה לכתוב ספרים אחרים כמו מאפו, או שירים כמו י. ל. פרץ. אני רוצה אוויר. אני לא יכול לחיות כאן. אני רוצה מרחבים, שדות, עצים. "אני מכריז בזאת על פתיחתה של שנת יוסיפון. לידידי היקר יוסקוביץ ימלאו בסוף השנה הזאת ששים שנים טבין ותקילין. השנה תתחיל היום לפנות ערב כאשר נצא כולנו וניטע כאן, בעין הוד, את כרם יוסיפון, שפירותיו יוקדשו ליצירת יין הראוי לשמו של ידידי יוסקוביץ הקרוי גם יוסיפון. בינתיים, עד שינטעו הגפנים, ייבצרו הענבים וייאצר היין בחביות..." (איצ'ה ממבוש) אחדים מתרגומים אלה באו בדפוס, בשעתם, ולפני שנים צירף ידידי זאב יוסיפון (יוסקוביץ) מן הפרקים הראשונים ההם חוברת "פרטית" משלו, והיה הולך- סובב בארץ כדרכו מאז, ומשמיע את שיריה, יחד עם שאר שירים שבתרמילו, לפני קהלו-מיודעו לעת שבת חברים גם יחד, בקיבוצים, במושבות ובערים. ליוסיפון, למינסטרֶל היהודי שבו, לתרמיל ולנבל שעל גבו ולפיטן שבחובּוֹ, מוקדש אוסף זה של שירת מינסטרֶלים שמקדֶם. (נתן אלתרמן)

לארץ ישראל מרעייתו הטרייה אסתר מטעמים של חוסר התאמה. על האונייה פוגש את יגאל . השניים מגיעים לחולות ראשון לציון היישר לעבודת האדמה. הוא מבין שעליו לשחרר את אסתר אשתו מעגינותה. כעבור מס' חודשים מגיעה היא בהפתעה לארץ ישראל. הוא דואג לה לחדר בנווה שלום. בנווה שלום הוא מתחיל עבודה בבית דפוס. קשריו עם ברל כצנלסון מעודדים אותו לכתוב דברים משלו.

חייו עם אסתר עולים על שרטון ובאין ילדים , הוא מחליט להתגרש ממנה והיא שבה לאודסה ומשם לגורא עיר מגוריה. זה גם הרגע שבו החליט להיפרד משמו המקורי ולהיקרא "זאב". הוא חובר ליגאל חברו משכבר הימים. מתחתן עם הדסה. אט אט הוא מוצא שיח ודברים עם שרה .  אף היא אוהבת שירה וספר. השניים מתקרבים האחד אל השניה. הם מחליטים להתגורר ביחד בבית יוסף.

השנה 1941- שרה יולדת את בנם המשותף ישראל הקרוי בפיהם דידי  וכעבור  זמן מה גם את בתם דבורה. בשל עבודתו בבית הדפוס בתל אביב מעתיקים את מגוריהם בשנת 1945 לתל אביב. לשרה קשה בתל אביב. אין לה חברות, בודדה בעיר שהרעש בה רם. היא מתגעגעת לאוויר הנקי של אשדות יעקב ואף לתל יוסף. יוסקוביץ היה יושב כמעט מדי ערב בכסית יחד עם שאר המשוררים ואנשי הרוח. לא פעם חזר לביתו עם ריח חריף. אחת מנקודות המפנה בחייו היה מכתב מקדיה מולודבסקי. הוא הביא את תרגומיה בבית הדפוס שלו. הספר "פתחו את השער" שירי ילדים שכתבה קדיה . עוד בהיותם תרגומים ראשוניים , היו ילדיו נהנים לשמוע אותם מפי אמם שרה  עם תנועות נלוות. קדיה מבקשת ממנו להדפיס כמה מאות עותקים של הספר "פתחו את השער" ולשולחם לארה"ב. ביקורה בארץ בביתם היה רגע היסטורי מיוחד במינו שנחרט לדורות.

מה עולה בגורלו של זאב יוסיפון? זאת מומלץ לקרוא בספר זה הנכתב ע"י בתו דבורי יעקבי. נהניתי לגמוע מפיסת ההיסטוריה הקטנה אשר משמשת כאלומת אור על תקופה מיוחדת  וחושפת את הקורא אל האנשים המיוחדים בעת ההיא.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לעשרה (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן