Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הכל קל
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 305
הילה משרתת ביחידה סודית ששמה מח"ק. תפקידה למחוק זיכרונות טראומטיים שחיילים נושאים עקב השירות בצבא ולכתוב במקומם זיכרונות אחרים, נעימים יותר, שיחסכו מהם את הסבל. הילה אוהבת את העבודה שלה, עד שהגלגל מתהפך, והיא זו המועמדת למחיקה. היא בורחת ללונדון אבל לונדון לא מספיק רחוקה, והילה מוצאת את עצמה במוסד שיקומי מסתורי שבו היא מוקפת באנשים שכמוה, לא ממש יודעים מה הם עושים שם. "הכול קל" מוביל את הקורא לעולם שבו המדורים הכמוסים ביותר של הנפש חשופים להתערבות חיצונית. עלילת המתח המסתבכת אפופה בצלליו של הזיכרון האנושי - על מארג הכאבים והחלומות שהוא נושא איתו, המסתורין של התרקמותו והאלימות שבפרימתו. זהו רומן עז, המפליא לשרטט מציאות שההשכחה היא חלק בלתי נפרד ממנה, ולספר על אודות מאבקם של בני אדם על הזיכרונות שהם מתקיימים מהם. אינה איזנברג, מחזאית, דרמטורגית ועיתונאית, נולדה בהרי אורל וגדלה בבאר שבע. היא מתגוררת בתל אביב, עובדת כעורכת ומלווה תהליכי יצירה מקורית לבמה. זהו ספרה הראשון.

הילה ברנסון (המכונה בפי חבריה-לולי) היא חיילת שמגיעה לשרת ביחידה מיוחדת וסודית בשם מח"ק.
איריס, אמה של הילה, עמדה בראש המחקר שהמתקן הסודי התבסס עליו.
לאחר שהוריה נהרגו בתאונת דרכים קשה, נותרה הילה תחת חסותו של יונתן, חברו הטוב ביותר של אביה, שלקח אחריות על הניסויים של היחידה וגם אחריות עליה למרות שבפועל היא גדלה בפנימייה.
תפקידה של הילה נקרא מתכנת ומטרתה היתה למחוק זיכרונות קשים וטראומות שחיילים עברו בצבא ובמקום זאת לשתול במוחם זיכרונות חדשים ויפים.
הילה מרגישה גאוות יחידה והיא טובה במה שהיא עושה, הדבר היחיד שמעיב על השמחה שלה הוא העובדה שהיא לא יכולה לשתף את עידו, בן זוגה הטייס, בדברים שהיא באמת עושה בצבא.

חשבתי שאם כבר יש לי יכולת להמציא סיפור קטן, אז יופי שאני עושה את זה למטרה טובה ולא בשביל איזה משרד פרסום מקולל ומיותר שמוכר לאנשים זבל. (עמ' 37)

לאחר שעידו נהרג בפעילות מבצעית בעזה ומחזיר את נשמתו לבורא, הילה לא מצליחה לחזור לעצמה.
היא רואה את עידו בכל מקום, נושמת אותו ולא מוכנה להשלים עם רוע הגזירה שהוא איננו.
הילה מתלבטת האם למחוק את עידו מזיכרונה כאילו הוא לא היה שם מעולם.
מצד אחד היא לא רוצה להרפות מהזיכרונות, מכל מה שעידו היה בשבילה, ומצד שני הכאב להיזכר בו ולדעת שהוא לא יחזור יותר הוא כבד מנשוא.
מחיקת הזיכרון של עידו מראשה תהיה כמו להרוג אותו בפעם השניה והיא לא מוכנה עדיין להרפות ממנו.

מה יהיה לי אם לא יהיה לי את עידו? מה יישאר לי בלי השפתיים של עידו ובלי השירים של עידו, מה יישאר ממנו?

הילה יודעת את האמת על מותו של עידו ואת מה שהצבא מנסה להסתיר, היא כועסת ולא מוכנה לסבול יותר את הסודות והשקרים שמקיפים אותה ומחליטה לפעול על דעת עצמה, אבל למעשים שלה יש מחיר כבד.
היא גם לא מעוניינת שימחקו את זכרונו של עידו מראשה בניגוד לרצונה והיא מחליטה לברוח ללונדון.
שם היא חיה בין ערות להזיה, בין מציאות אפרורית לחלומות על זאב שהוא חלק ממנה וחזיונות עבר על עידו וחבריה הטובים שנטשו אותה.
הילה לא מצליחה להגיע רחוק ומהר מאד היא מגלה שהיא נמצאת בכפר שמטרתו למחוק זיכרונות.
בכפר הילה פוגשת עוד אנשים כמוה שעברו מחיקה וחייהם מבולבלים, היא כביכול פותחת דף חדש אבל החור השחור שנפער אצלה כתוצאה מהדברים שנמחקו לא נותן לה מנוח וגם האהבה החדשה שהיא מוצאת שם לוטה בערפל ומותירה אותה עם הרבה סימני שאלה.

הספר 'הכל קל' התחיל קצת באופן מבולבל, לקח לי זמן להשאב לעלילה ולהבין מי נגד מי אבל לקראת סוף הספר, התמונה החלה להתבהר ויש אפילו טוויסט בעלילה שלא צפיתי אותו מראש.
הספר הותיר אותי עם תהיות ומחשבות לגבי כל הקונספט הזה של "מחיקת זיכרון", לא פעם עלתה במוחי המחשבה על כל הדבר הזה ואחרי שקראתי את הספר והתחברתי לתוך חיבוטי הנפש של הילה הבנתי דבר אחד: לא נוכל לברוח מהעבר שלנו, הוא חלק בלתי נפרד מההווה והעתיד שלנו וממי שאנחנו, עדיף להשאיר את הדברים כמו שהם.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן