Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
הכל בסדר, הילי
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 215
על פני השטח, הכל בסדר אצל הילי: יש לה עבודה טובה שהיא אוהבת, בן זוג מגונן ויציב, דירה, חיים. היא לא בקשר עם ההורים שלה כבר שנים, אבל משפחה זה הרי מסובך אצל כולם, זה לא אומר שמשהו לא בסדר. מתחת לפני השטח רוחש העבר של הילי – הורות מנוכרת, ילדות בלתי נראית, חיים שבהם הכל בסדר, אבל רק כלפי חוץ. להילי נדמה שהיא השאירה את כל זה מאחוריה, ובכל זאת ההווה מתעקש להראות לה שאם היא רוצה לשנות את הדרך שבה ייראה העתיד – היא תהיה חייבת לזוז. שאם היא רוצה שאחרים יראו אותה, היא חייבת קודם כל לראות את עצמה. היא נוגעת בגלגל שיניים אחד, ואחריו נעים גם אחרים, ולאט לאט הילי מגלה כמה כוח יש בתנועה אחת וכמה, לפעמים, זה כל מה שנדרש כדי שהכל באמת יהיה בסדר. "הכל בסדר, הילי" עוסק בקשר שבין הדרך שבה ההורים שלנו מתייחסים אלינו לדרך שבה אנחנו מתייחסים לעצמנו. הוא שוזר את הילדות כחלק מהחיים הבוגרים, ולא בנפרד מהם, כפרק חיים שכל מה שיבוא אחריו ישמש המשך אורגני שלו. ביד קלה וברגישות מתארת הדס קפלן את הנרטיב הפנימי שאנחנו בונים לעצמנו, ואת הדרך שבה הוא מעצב את העבר, את ההווה, ולפעמים גם את העתיד שלנו. "הכל בסדר, הילי" הוא רומן הביכורים של הדס קפלן.

 

 

הילי וישי בזוגיות, גרים ומנהלים יחד בית. לכל אחד תפקיד מוגדר. ישי מחליט והילי מבצעת, ישי מאיים והילי מפחדת. ישי הוא אדם קשה שמחליט להילי איך חייה יתנהלו, הוא אפילו בוחר את בגדיה בכל יום. ישי מחליט איך הבית שלהם יראה, מה יאכלו לארוחת ערב, מה יעשו בזמנם הפנוי וגם מה הילי תעשה עם חייה. הילי מצידה חוששת ממנו, היא לא גדלה במשפחה תומכת, אין אף אחד מאחוריה והיא מרגישה שאף פעם לא היה לה בית, רק קורת גג לגור בה.

זה התחיל מהבית שהיא גדלה בו שם לא התחשבו בה כהוא זה וזה ממשיך בחיים שלה כבוגרת עם ישי שמשפיל אותה ומרים עליה יד כשמשהו לא מוצא חן בעיניו. הילי רגילה לספוג, אבל האם היא צריכה להמשיך?

אם יש משהו שהילי בטוחה בעצמה שהיא טובה בו זו העבודה שלה. הילי מתכנתת מצליחה שאוהבת את העבודה שלה. כשהבוסית שלה מציעה לה רילוקיישן לניו יורק היא מוחמאת, מרגישה שזה קידום עבודה ובעיקר רוצה לשנות את אורח החיים שלה. היא חוזרת הביתה בהתלהבות, מספרת לישי והוא מצידו עונה לה שידברו על כך בהזדמנות אחרת, היא יודעת שלא כדאי לה להתווכח או לנסות לשנות את דעתו, זה יגמר בסתירה. כשהוא מחליט להעלות את זה שוב הוא אומר לה שזה רעיון גרוע כי היא בטח לא תסתדר שם לבד והוא לא רוצה לעזוב את העבודה שלו. נקודה!

הילי מתלבטת, לא יודעת מה לענות לבוסית שלה ואז מבינה. זה הכרטיס לחופש שלה, ככה היא תוכל לברוח ולהעלם, היא תתחיל חיים חדשים, היא תקח אחריות על החיים שלה, היא תהיה אדון לעצמה, היא לא תקבל מכות, לא ישפילו אותה, נשמע טוב נכון?

השאלה אם בחורה צעירה כמו הילה שסבלה מהתעללות רגשית ופיזית משהיתה ילדה תוכל "לקום על החיים שלה", לקחת סוף סוף את החיים שלה לידיים ולעשות מעשה. האם היא חזקה מספיק? האם תתגבר על ישי שאיים להתאבד אם תעזוב אותו? האם תוכל לשים הכל מאחור ותצליח ליצור לה חיים חדשים? ככה מאפס, לבד…

לא אגלה לכם מה קרה ואיך קרה, את הספר הזה תקראו בעצמכם! למה? כי הוא טוב! למה? כי הוא חשוב!

יותר מידי נשים נמצאות במצב של הילי או במצב דומה. בשנת 2020 נרצחו יותר מ 20 נשים על ידי בן זוגן והשנה עדיין לא הסתיימה, יש גם נשים שנפצעו ולא מתו, אבל החיים שלהן נהרסו. אם הספר המקסים הזה יעלה אפילו בקמצוץ את המודעות, הדס קפלן עשתה את שלה.

ספר מקסים, קצר יחסית, זורם מאוד בזכות הכתיבה המשובחת של קפלן, היה בו משהו נעים ושונה. התחברתי לדמותה של הילי גם כי ריחמתי עליה וגם כי הערצתי אותה, הערצתי את היכולת שלה לקחת את הגורל שלה לידיים. הלוואי והדמות של הילי תהווה השראה לנשים במצבה, אולי תיתן אומץ ותקווה.

נהנתי מאוד ולכן ממליצה בחום!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. בתיה

  קראתי בעקבות המלצה חמה, הספר קולח ועובר בכיף. אבל כשאת מסיימת את מבינה שזהו. זה כל מה שיש שם. אין טיפת עומק, אין תהליך כלשהו שעובר על הדמויות. הכל נורא חד ממדי, שטוח ושטחי.
  הילי בורחת לאמריקה אבל לאורך כל הספר את לא מגלה את ההסבר למה הוביל אותה להיכנס למערכת יחסים אלימה עם ישי.
  מה גרם להוריה להתנכר אליה, ואפילו לא תשובה פשוטה לשאלה איך מישהי שגדלה בבית מנוכר ןמתנכר הצליחה בלימודים (בכלל להתקבל להיות מתכנתת)
  וכמובן שבאמריקה הכל מסתדר מעצמו – להילי שאף פעם לא היו חברות פתאום יש חברה והסוף הטוב הוא שהיא חיה עם החבר הראשון שהכירה שם ויולדת לו ילד, כל הבעיות נפתרו החשש שלה מזוגיות, מהורות אחרי שגדלה ללא אהבה הכל נעלם ברגע שבחור טוב אחד מחייך אליה.
  זה ככ שטוח ולא מחובר למציאות שהיא מורכבת, ולא איזה ספר ייעוץ בשקל של תאמיני בעצמך, שעל אף שנהנתי בקריאה יצאתי מאוכזבת כשגיליתי שהסוף הוא פשוט לדחוף לה סוף טוב בלי הסבר רגשי אמיתי כלשהו

  בקיצור הסיפור חביב וקולח וכתוב טוב אבל האיכות הספרותית מאד נמוכה. להעביר שעתיים בכיף הוא סבבה כמובן 🙂

 2. שרון בצלאל

  מסכימה עם מה שכתבת, גם אני אוהבת לקרוא על הרקעים שמסביב שעוטפים את העלילה וזו בדיוק הסיבה שהספר לא קיבל את מלוא הניקוד. למרות זאת, כפי שציינת, הקריאה קולחת ומעניינת ואני חושבת שהספר חשוב מאחר ומביא לקדמת הבמה את הנושא החשוב של אלימות כנגד נשים שאסור שירד מסדר היום שלנו.
  תודה על התגובה המעניינת שלך 🙂

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן