Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
הכלה המתחזה
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2014
מס' עמודים: 309
לילי אזרוב, פליטה יהודייה מפולין, מגיעה למונטריאול אחרי מלחמת העולם השנייה כדי להינשא לסול קרמר, אך הוא מעיף בה מבט אחד ונוטש אותה בתחנת הרכבת. אחיו, נתן, שרחמיו נכמרים עליה, מחליט לשאת אותה לאישה במקומו ואף מתאהב בה בלי לדעת שלילי אזרוב היא רק זהות בדויה שנגנבה מצעירה אשר מצאה את מותה באירופה של ימי המלחמה. מעט לאחר הולדת בתם, רות, לילי נעלמת במפתיע ומשאירה אחריה רק יומן, יהלום גולמי גדול והרבה סימני שאלה. רק ביום הולדתה השישי של רות מגיע אות חיים ראשון מלילי: חבילה בדואר ובה אבן קוורץ ללא כל כרטיס ברכה. בהתבגרותה מנסה רות להתחקות אחר זהותה של האם. מיהי ומדוע הגיעה לקנדה בזהות בדויה, מדוע נטשה ולאן נסעה? השאלות של רות גורמות לה לתהות על זהותה שלה ומאלצות את משפחתה להתמודד עם משקעי העבר מאירופה.

אנחנו לא היינו כאן אבל היער היה. אנחנו לא נהיה כאן אבל היער יהיה.

לילי אזרוב ברחה מהיערות בפולין ולאחר שמלחמת העולם השנייה הסתיימה, ובעקבות הכאוס שנוצר באירופה היא החליטה לנסוע לפלשתינה.
שם היא ניסתה להתאקלם אך ללא הצלחה יתרה ולאחר שהחלה להתכתב עם בחור יהודי מקנדה בשם סול קרמר היא החליטה לארוז את מטלטליה ולנסוע למונטריאול כדי להינשא לו.
לילי היתה להוטה להתחיל מחדש. הפחד, האשמה והאובדן שהיו מנת חלקה בתקופת המלחמה דחפו אותה לנוע קדימה.
כשסול מגיע לתחנת הרכבת לאסוף את לילי, הוא רואה לפניו בחורה מבוהלת עם עבר כבד ומחליט לנוס ולהציל את נפשו מכבלי הנישואים איתה אבל אחיו נתן נימשך לבחורה השקטה והיפייפיה והוא נישא לה במקום סול.

לילי אמנם מצטיירת בעיני האחים לבית קרמר כבחורה תמימה, קשת שפה וחסרת אונים אבל היא יודעת חמש שפות ושורדת שהצליחה להינצל ולהציל מספיק אנשים במהלך המלחמה.
לאחר החתונה, לילי ונתן מתגוררים עם אמו של נתן ועם אחיו סול והאווירה בבית הקטן מתוחה בזמן שהזוג הצעיר מקווה לעבור לבית משלהם.
לאחר מספר חודשים לילי יולדת את בתה רותי ויום אחד היא יורדת לקנות חלב לתינוקת שלה ולא חוזרת יותר.
לאחר מספר שנים, היא מתחילה לשלוח לרותי סימני חיים בצורת אבנים שהם כמו אבני דרך שמעוררים את רותי ומחזקים בה את הרצון למצוא את אמא שלה.
רותי גדלה להיות אישה צעירה ורגישה לסביבתה אבל המחסור באם והמסתוריות שבה אמה נעלמה ממשיכים לרדוף אותה כל חייה והיא חייבת לדעת מי היא באמת לילי אזרוב קרמר ומה הסיבה שהיא נטשה אותה יום בהיר אחד.

העלילה נעה בין חייה של לילי לאחר נישואיה לנתן לבין סיפור ילדותה ובגרותה של רותי, הבת הננטשת.
הסיפור נכתב בצורת רבדים רבדים ובכל פרק התגלה עוד רובד ועוד חלק מחייה של לילי והסודות שהקיפו את חייה.
הסיפור נגע בדמויות שורדות שעברו אובדן קשה במהלך המלחמה וכיצד הכאב והעצב שלהן השפיעו גם על הדורות הבאים.
כל אחת מהדמויות עשתה בחירה הרת גורל שנגעה באנשים אחרים.
אהבתי מאד את דמותה המרגשת של רותי, היא אפילו הצליחה לגרום לי להזיל דמעה בסוף הספר.
"הכלה המתחזה" זהו ספר על משפחה יהודית, על סודות משפחתיים ועל פצעי מלחמה שהותירו צלקות שלעולם לא באמת מגלידות.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. צבי יור

    המון ספרים נכתבו על התקופה שלאחר המילחמה,והניסיון למרות כל מה שקרה,להמשיך לתפקד ,כי החיים נמשכים .הניסיון לא לטעות פעם נוספת מחיב לקחת החלטות חפוזות ולעשות מהלך מתקן אצל שני אחים אצלהם בראשם ולאישה עצמהעזיבה והתחרתות מאוחרת לגבי הבת שגם היא מחפסת בהלעטה את החיפוס שלה. כל זה אולי היה שונה לו המלחמה לא היתה משאירה אנשים בסיטוציות מחיבות התמודדות מחודשת אך לא בטיחה לגבי ההמשיך והמחויבות שהיא יוצרת.

    1. חגית בן-חור

      זה אנשים ששרדו אבל נותרו עם צלקות עמוקות והעבר המשיך לרדוף אותם לכל מקום גם בהווה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן