Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הכד השחור
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 285
תל אביב, סתיו 1940. לודוויג, אדריכל צעיר ומצליח, יוצא לבלות עם ליאו, בנו בן השבע, בשעות אחר הצהריים בגינה ליד הים, כשלפתע מפציצים מטוסי חיל האוויר האיטלקי את הגינה ואת העיר כולה. הפצצה זו עתידה לשנות את מהלך חייו של ליאו, גיבור הסיפור, שיישלח בעקבותיה על ידי הוריו לחיות הרחק מתל אביב, כילד חוץ בקיבוץ בשרון, במשך שבע שנים. איך תשפיע חוויית ההרחקה על היחסים בין ליאו להוריו, על חיי האהבה שלו, על המשפחה שיקים, על האב שיהיה, על בחירת החברים שלו? ואיך תשפיע אישיותו הקרועה על חייהם של הקרובים אליו? בסיפורה של משפחה, שנפרש על פני שלושה דורות וארבעים ושמונה שנים, טמונות התשובות לשאלות הללו, כמו גם פשר שמו של הרומן — הכד השחור. בתקופת הזמן שבה נשזר הנרטיב, מ־1940 עד 1988, נכללים אירועים היסטוריים הקשורים במצב הביטחוני והכלכלי, אשר משפיעים על גורלותיהם של גיבורי הספר, כגון מבצע סיני, המיתון של שנות השישים ומלחמת ששת הימים. הרומן משקף תהליכים שהתרחשו במציאות, כמו השינוי באופייה של תל אביב — מעיר קטנה ודינמית, של חלוצים הבונים את הארץ ואת חיי התרבות המתחדשת שלה, למרכז בוהמי רווי אלכוהול וסקס. באופיין של הדמויות ובמניעים להתנהגותן טמון המפתח לכל המתרחש ברומן — המוביל מן ההפצצה האיטלקית ועד להתרסקותו של כד חרס שחור המעוטר בציורים ארוטיים במחלקה הכירורגית באיכילוב בשנת 1988; התרסקות השמה קץ באבחה אחת לסיפור כולו.

יש אנשים אשר באים אל העולם כדי להיות בו ויש אחרים שבאים לעולם כדי לעצב אותו.

תל אביב שנת 1940.
לודוויג קורצמן הוא אדריכל מצליח בן 40 שעלה לארץ מפולין ומתגורר בדירה מרווחת בתל אביב יחד עם אשתו חנה, שחקנית תיאטרון מצליחה ובנו ליאו בן השבע.
יום אחד, בעוד לודוויג וליאו מסתובבים בגן המשחקים שבשכונה, הפצצה איומה מחרידה את השמיים ומזעזעת את לודוויג שלרגעים חושש שליאו נפגע ונפצע.
האיטלקים שהחליטו להפציץ את תל אביב גרמו לנזק רב וללא מעט הרוגים וחנה אמו של ליאו מחליטה לשלוח את בנה לקיבוץ כדי שיהיה שם מוגן יותר.
לודוויג שמתכנן מספר מבנים בקיבוץ גן שמואל ואף היה אחד ממייסדי הקיבוץ, מפעיל קשרים כדי לשלוח את בנו לשם.
ליאו הקטן לא רוצה לעזוב את הוריו והוא נסער מאד, המעבר לקיבוץ מהווה נקודת מפנה בחייו ולנצח הרגע הזה יחתם בעיניו כנטישה של הוריו כדי לקדם את הקריירות המצליחות שלהם.
ליאו מתקבל בחום ואהבה בקיבוץ, יש לו זוג הורים מאמצים שמגדלים אותו באהבה וחברים שתומכים בו אבל עדיין החור שנפער בלבו מסרב להיסגר והוא לא מפסיק להתגעגע להוריו שמגיעים לבקרו רק פעם בחצי שנה.

כעבור שבע שנים של געגועים ושהייה בקיבוץ, ליאו חוזר להתגורר עם הוריו וחולם ללמוד רפואה אבל אביו לוחץ עליו להמשיך את השושלת המשפחתית ולהיות אדריכל כמוהו.
ליאו נענע לבקשת אביו ומצליח מאד בלימודי האדריכלות שלו בטכניון אך החיים שלו לא פשוטים ואופיו הפראי מביא אותו שוב ושוב למצבים בעייתיים שאביו נאלץ לחלץ אותו מהם.
לאורך כל השנים, אביו נמצא שם ברקע, מפעיל קשרים, מושך בחוטים הנכונים כדי להקל על חייו של ליאו בעולם הגדול.
ליאו ממשיך את שושלת האדריכלות המשפחתית כשברקע החיים בישראל לא פשוטים כשמידי פעם רוחות מלחמה מנשבות ברקע.
ליאו נוטה להרס עצמי והורס כל מה שנקרה בדרכו ובכל הדברים הרעים שקורים לו בחיים הוא מאשים את הנטישה של הוריו בגיל שבע, משהו שהוא לעולם לא יוכל לשכוח ולסלוח עליו.

הספר "הכד השחור" הוא בעצם המשך של ספרו הקודם של הסופר ארד שרון: "להציל את החולדה".
הספר הקודם תיאר את חייו של אלווין בן השישים ואת יחסיו המורכבים והשנויים במחלוקת עם אביו ליאו ואילו הספר הזה בעצם מתאר לעומק את ילדותו וחייו של ליאו בצל שני הורים לא מתפקדים ומה הביא אותו להיות מבוגר אלים וחסר אחריות.
בספר הקודם הרגשתי כעס כלפי ליאו כשקראתי עליו מנקודת מבטו של אלווין והפעם הרגשתי כלפיו בעיקר חמלה ועצב.
גם הספר הזה כמו הספר הקודם, מתאר שלושה דורות של משפחה אחת, ארד שרון מכניס אותנו אל מאחורי הקלעים של חיי הבוהמה התל אביבית ולדורות של ילדות עשוקה שחוזרת על עצמה גם בדורות הבאים בלי שאף אחד ישבור את המעגל ויהיה הורה טוב יותר ממי שגידל אותו.
הדמות היחידה שהצלחתי להרגיש סוג של חיבור אליה היתה דמותו של לודוויג ששימש תמיד בתור משענת לכל בני המשפחה והוא בעצם מגלם את עמוד התמך של כולם בעלילה.
אני נהנת מאד מכתיבתו של ארד שרון ודרכו המיוחדת לשאוב את הקורא לתוך חייה המורכבים והאפלים של משפחת קורצמן וכל עלילותיה בעיר הגדולה.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן